Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Kłokocin/O mariażu tradycji z nowoczesnością w Kłokocinie

O mariażu tradycji z nowoczesnością w Kłokocinie

08.10.2024 Kłokocin

Jak harmonijnie łączyć stare z nowym? – To nie tylko wyzwanie, ale także szansa na wzbogacenie naszego życia społecznego, kulturalnego i edukacyjnego. Stare – to dziedzictwo, tradycje, kultura oraz wiedza, które są podstawą naszej tożsamości, fundamentem, który pomaga nam lepiej zrozumieć nasze miejsce w świecie. Nowe – to postęp i innowacje oraz nowe sposoby myślenia, które umożliwiają nam rozwiązywanie problemów współczesności i przygotowują na wyzwania przyszłości – mówiła Maria Stachowicz-Polak podczas konferencji „Wnosząc do skarbca swej ziemi (...) stare i nowe”.

Uczestnicy konferencji zastanawiali się jak wartości, doświadczenia i dziedzictwo mogą współistnieć z dynamicznymi zmianami i innowacjami XXI wieku. Zdj. Patrycja Pieter

Konferencję zorganizowano w Szkole Podstawowej nr 19 w Kłokocinie, a jej uczestnicy: nauczyciele i dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz prelegenci: wykładowcy akademiccy, specjaliści edukacji regionalnej i miłośnicy Śląska, szukali odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób korzystać z mądrości przeszłości, a jednocześnie otwierać się na nowatorskie rozwiązania, które kształtują teraźniejszość i przyszłość.

– Warto pokusić się o wypracowanie konkretnych strategii, które pomogą wprowadzać równowagę między „starym” a „nowym”, tak by nie zatracić się w tym „zwariowanym” świecie. Niech nasza wspólna praca przyczyni się do wzbogacenia skarbca naszej ziemi o nowe idee, które będą budować przyszłość opartą na szacunku dla tradycji oraz otwartości na zmiany – mówiła Maria Stachowicz-Polak, prezeska Stowarzyszenia Korzenie.pl, ekspertka edukacji regionalnej i dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 19 w Kłokocinie.

- Dzisiejsze spotkanie to niezwykła okazja do refleksji nad tym, jak łączyć tradycję z nowoczesnością – mówiła Maria Stachowicz-Polak (z prawej). Zdj. Patrycja Pieter

Konferencję zorganizowano w ramach projektu „Rybnik – w kierunku zielonej przyszłości” współfinansowanego z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, a w jej trakcie prof. Uniwersytetu Warszawskiego Joanna Angiel mówiła o geograficznym postrzeganiu miejsc pozornie zwykłych i ich „metamorfozie” w miejsca nie-zwykłe, prof. Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Kaczmarek mówił o wizerunku małej ojczyzny w górnośląskich gazetach, plakatach i pocztówkach z przełomu wieków XIX i XX, a Aleksandra Klich-Siewiorek, dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku swoją prelekcję zatytułowała „Hej! Lygej. Śląski sposób na szczęście”, przekonując, że świadomi swoich wad Ślązacy potrafią odnaleźć radość życia, pielęgnując to, co autentyczne i wypracowane przez pokolenia.

– Nigdzie na świecie nie da się tak lygnonć, jak na Górnym Śląsku. To jedyny tak wzmacniający na świecie slow life. To przepis na szczęście, które wypichcili sobie przez stulecia Ślązacy – przekonywała Aleksandra Klich-Siewiorek.

Uczestnicy konferencji. Zdj. Patrycja Pieter

Prof. UŚ Adam Hibszer mówił o znaczeniu Olimpiady wiedzy o Górnym Śląsku i edukacji regionalnej w szkołach, które są doskonałym przykładem, jak można „wnosić do skarbca swej ziemi (...) stare i nowe”, a Anna Kubica z Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej o materiałach i narzędziach wspomagających edukację regionalną, w tym o Platformie Edukacji Regionalnej „Eduś”. Z kolei Maria Stachowicz-Polak ze Stowarzyszenia Korzenie.pl i Jadwiga Tabor z Żorskiego Stowarzyszenia Edukacyjno-Kulturalnego mówiły o Centrum Edukacji Regionalnej w Kłokocienie:

– Centrum powinno stać się miejscem, w którym mieszkańcy poznają swoje korzenie, historię dzielnicy, miasta i regionu, ale także nauczą się, jak w praktyce wspierać rozwój zrównoważony, oparty na zrozumieniu lokalnych potrzeb i możliwości. W obliczu przemian gospodarczych, takich jak odejście od węgla w regionach górniczych, staje się jasne, że potrzebujemy nowych form wsparcia dla lokalnych społeczności. Centrum Edukacji Regionalnej może pełnić rolę platformy, która łączy lokalne działania z globalnymi wyzwaniami. Możemy stworzyć programy, projekty, działania budujące świadomość ekologiczną, regionalną, kulturową… Poprzez sprawiedliwą transformację możemy wspólnie budować nową rzeczywistość – taką, która łączy szacunek do tradycji z otwartością na nowe wyzwania – usłyszeli od pań uczestnicy konferencji. 

A ci mieli też okazję obejrzeć inscenizację „W koło Ślōnzoka” przygotowaną przez Dominikę Kierpiec-Kontny i Rafała Kierpca.
Dominika Kierpiec-Kontny i jej ślonsko wersja koła. Zdj. Patrycja Pieter

Ciepłe słowa usłyszała też piewczyni Śląska Kazimiera Drewniok, która jak zwykle podczas konferencji organizowanych w szkole w Kłokocinie ilustrowała jej przebieg.

– Nie byłabym tym kim jestem dzisiaj na tej śląskiej ziemi. To ona jest moją, ale pewnie i naszą – rybnickich nauczycieli – rechtorką, nauczycielką tego, jak mamy uczyć o swojej małej ojczyźnie. To ona upiększa moją szkołę… Kaziu, jesteś moim i naszym autorytetem! – mówiła Maria Stachowicz-Polak do Kazimiery Drewniok, której malunki niosą radość również najmłodszym kłokocińskim uczniom.

Uczstniczki warsztatów w kłokocińskim CAL-u. Zdj. Patrycja Pieter

W czasie konferencji zorganizowanej przez SP nr 19, Fundację Superfundację i stowarzyszenie Korzenie.pl wystąpił też Zespół Tańca Ludowego „Przygoda”, a zakończyły ją warsztaty „Kolorowy świat magicznej tradycji” w kłokocińskim CAL-u. 

O mariażu tradycji z nowoczesnością w Kłokocinie

38 zdjęć

W kłokocińskiej szkole odbyła się konferencja „Wnosząc do skarbca swej ziemi (...) stare i nowe”, zorganizowana w ramach projektu „Rybnik – w kierunku zielonej przyszłości” współfinansowanego z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Jej uczestnicy: nauczyciele i dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, studenci, przedstawiciele organizacji pozarządowych i kół gospodyń wiejskich oraz prelegenci: wykładowcy akademiccy, pasjonaci edukacji regionalnej i Śląska, szukali odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób korzystać z mądrości przeszłości, a jednocześnie otwierać się na nowatorskie rozwiązania, które kształtują przyszłość. Konferencję zorganizowała SP nr 19, Fundacja Superfundacja i Stowarzyszenie Korzenie.pl

Opracowanie
rybnicka .eu

Zobacz także

Rybnickie święta pani Kazi
Rybnickie święta pani Kazi

Rybnickie święta pani Kazi

do góry