Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Kamień/Zagroda pełna zwierząt w Kamieniu

Zagroda pełna zwierząt w Kamieniu

01.05.2024 Kamień

Już na progu witają nas ciekawskie spojrzenia alpak. W tle słychać kozy, krowę i gąsiora, który podobno rządzi całym gospodarstwem. Sielski klimat sprawia, że można poczuć się jak na pastwisku w Andach, choć tak naprawdę jesteśmy blisko, bo w Rybniku - Kamieniu, w Zagrodzie 3 sióstr.

Zdj. archiwum prywatne.

Zagroda powstała spontanicznie. Początkowo rodzina Fojcików, chcąc zapewnić swoim trzem córkom bliski kontakt ze zwierzętami, postanowiła przygarnąć kilka zwierząt na swój teren. Pierwszymi mieszkańcami były dwie alpaki oraz trzy kozy. Z biegiem czasu zwierząt było coraz więcej, a prywatne gospodarstwo przerodziło się z miejsce otwarte dla wszystkich, nie tylko dla znajomych, lecz także dla mieszkańców miasta i innych odwiedzających.

- Zagroda powstała pięć lat temu dla moich dzieci. Byłam wtedy w trzeciej ciąży i kupiłam alpaki dla mojej rodziny, żeby dzieci się wychowywały wśród zwierząt. Mieliśmy mieć trzy kózki, dwie alpaki. Potem zaczęli przychodzić do nas znajomi i to się samo rozwinęło po prostu - mówi Martyna Fojcik, właścicielka Zagrody 3 Siostry.

Co czeka na odwiedzających w tym wyjątkowym miejscu? Lista mieszkańców Zagrody jest długa. Na terenie znajdują się alpaki, kozy, krowa, świnka, kucyk, osioł, owce, kury, gęś, króliki, świnki morskie, żółwie, koty, psy, oraz najprawdziwszy szop, który został adoptowany przez panią Martynę z zielonogórskiej fundacji “Szopy wśród nas”. Niedawno pojawiły się trzy daniele: Bambi, Chichotek i Daisy.

Szop został adoptowany przez Panią Martynę. Zdj. archiwum prywatne

- Niektóre zwierzęta mają trudną historię. Są adoptowane, odbierane z różnych warunków. Inne komuś się znudziły, a część ja wypatrzyłam, spodobały mi się i po prostu je kupiłam, więc każdy ma inną historię - opowiada Martyna Fojcik.

Przy wejściu każdy otrzymuje kubeczek z przysmakami dla zwierząt. Odwiedzający mogą się swobodnie poruszać po terenie Zagrody, z wyjątkiem wybiegów z danielami, kucem i osiołkiem, gdzie można wejść tylko w towarzystwie właścicieli. Natomiast tam, gdzie przebywają alpaki, owce, króliki, żółwie czy świnki morskie, goście mogą się przemieszczać bez ograniczeń.

Po wcześniejszej rezerwacji można się wybrać na spacer z alpaką lub kucykiem. Gospodarstwo sąsiaduje z parkiem krajobrazowym Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. W pobliżu znajdują się lasy i stawy idealne do spacerów.

Bambi, nowa mieszkanka Zagrody. Zdj. Dominika

Zwierzęta nie są jedyną atrakcją. Miejsce zostało zaaranżowane z myślą o najmłodszych. Dla dzieci dostępny jest plac zabaw, wyposażony między innymi w zjeżdżalnie, ściankę do wspinaczki, trampolinę oraz mnóstwo zabawek. Cyklicznie zmieniają się elementy wystroju, na tle których często odbywają się sesje zdjęciowe. W Zagrodzie co jakiś czas organizowane są wydarzenia, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

- Dzieje się dużo rzeczy dla dzieci. W okresie wiosenno letnim organizujemy wydarzenia dla najmłodszych, np. sensoplastykę i różne warsztaty. Podczas zajęć czytamy i omawiamy książeczki opowiadające o zwierzętach, a potem dodatkowo są warsztaty plastyczne. Dzieci w ten sposób poznają zwierzęta. Była tu kiedyś joga dla dorosłych, wśród alpak, i chyba w tym roku do tego wrócimy - mówi właścicielka.

Zagroda 3 siostry, znajduje się w Rybniku pod adresem Jodłowa 91 i jest dostępna dla gości głównie w weekendy. Godziny otwarcia są uzależnione od pory roku. W ciągu tygodnia pani Martyna prowadzi różne warsztaty dla szkół i przedszkoli, w tym alpakoterapię i dogoterapię. Dodatkowo, organizuje także warsztaty z udziałem egzotycznych zwierząt, takich jak jeże pigmejskie, ślimaki, agamy brodate czy żółwie, które odbywają się w przedszkolach.

Wizyta w Zagrodzie to dobry sposób na spędzenie zbliżającej się majówki! Zdj. Dominika

Wizyta w Zagrodzie 3 Sióstr to doskonały sposób na spędzenie zbliżającej się majówki. W pobliżu znajduje się niedawno odnowione kąpielisko w Kamieniu, z nową tężnią solankową, boiskami do koszykówki, torem przeszkód TOP 100 OCR, pole campingowe oraz namiotowe. Polecamy wszystkim, którzy pragną oderwać się od miejskiego zgiełku.

Zagroda pełna zwierząt w Rybniku Kamieniu

28 zdjęć

Już na progu witają nas ciekawskie spojrzenia alpak. W tle słychać kozy, krowę i gąsiora, który podobno rządzi całym gospodarstwem. Sielski klimat sprawia, że można poczuć się jak na pastwisku w Andach, choć tak naprawdę jesteśmy blisko, bo w Rybniku - Kamieniu, w Zagrodzie 3 sióstr.

dziennikarz
Dominika R
do góry