Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Kamień/Rodzinny Festyn w Kamieniu. „Kamień Reaktywacja” (..)

Rodzinny Festyn w Kamieniu. „Kamień Reaktywacja” sukcesem budżetu obywatelskiego

08.06.2024 Kamień

W sobotę, 8 czerwca, na terenie ośrodka MOSiR w Kamieniu odbył się Festyn Rodzinny, zorganizowany przez Radę Dzielnicy Kamień. Tegoroczna edycja była szczególna, ponieważ stanowiła kulminację inicjatywy „Kamień Reaktywacja” realizowanej w ramach budżetu obywatelskiego. W wyniku projektu powstały nowe miejsca rekreacyjne, które znacząco zmieniły wygląd i funkcjonalność ośrodka.

Modernizacja ośrodka pochłonęła 4 084 131,35 zł, a efekt prac jest imponujący. Wśród inwestycji znalazły się nowoczesna tężnia, malowniczy pomost nad stawem, trzy boiska do siatkówki plażowej, zmodernizowany plac zabaw oraz pierwszy w Polsce stacjonarny tor TOP 100 OCR.

- Pomysł na projekt budżetu obywatelskiego podsunęli ludzie. Jako członkini rady Dzielnicy słyszałam, jak mieszkańcy wspominają historię i piękno tego miejsca. Projekt tężni Paruszowiec Piaski uświadomił mi, że nowy projekt powinien trafiać do różnych pokoleń. Chcieliśmy zaktywizować młode osoby w głosowaniu, stąd pomysł na tor. Najpierw planowaliśmy coś do ćwiczeń siłowych, ale po kontakcie z Piotrem Królem, który jest ekspertem w biegach OCR, rozszerzyliśmy koncepcję. W Polsce brakowało miejsca z kompleksowym wyposażeniem, więc powstał pierwszy w kraju stacjonarny tor OCR, zgodny z wytycznymi światowej federacji.

Pomysł na boiska do siatkówki plażowej pochodzi od młodzieży z dzielnicy Kamień, która organizowała sobie grę w prowizorycznych warunkach. Zaangażowaliśmy Mariusza Prudla, pochodzącego z Rybnika olimpijczyka, który pomógł promować projekt i konsultował jego realizację, by boiska spełniały standardy do rozgrywania poważnych zawodów. Dzięki jego wskazówkom zmieniliśmy orientację boisk, aby były bardziej funkcjonalne.

Promujemy budżet obywatelski, ponieważ Kamień jest bardzo widoczny na tle całego Rybnika dzięki dwóm wygranym projektom. Drugi projekt ogólnomiejski to Pluskadełko. To był impuls do dalszego rozwoju. Ludzie zaczęli pytać o więcej, co skłoniło miasto do inwestycji w kąpielisko. W lokalnym budżecie ponad 2 tysiące osób zagłosowało na Zaczarowane Stawy, choć projekt przewidywał tylko budowę ławek i koszy. Uważam, że na terenie Ośrodka w Kamieniu powinny być tablice informacyjne, by mieszkańcy widzieli, jak zmienia się przestrzeń dzięki inicjatywom oddolnym - mówi Małgorzata Piaskowy, radna Rybnika.

Tęźnia w Kamieniu powstała w ramach budżetu obywatelskiego. Zdj. Dominika

Mieszkańcy, którzy przyszli na festyn, byli pod dużym wrażeniem zmian w ośrodku.

- Ośrodek przeszedł ogromny postęp. Kiedyś było tu tylko kąpielisko, stadion, przebieralnia, restauracja, gdzie były dancingi i zaniedbane boisko. Zamek piastowski z fosą też był kiedyś piękny, ale z czasem się zapuścił. Teraz mamy odnowiony basen, oświetlenie, odnowiony staw, Pluskadełko, tężnię i wiele nowych obiektów, jak tor sportowy. Dzieci mają dużo miejsc do zabawy. Jestem bardzo zadowolony ze zmian. Jest gdzie pójść na spacer i odpocząć. Potrzebujemy tylko więcej ławek, bo jest ich trochę za mało. Jak zejdzie się cały Kamień, przyjedzie cały Rybnik, to nie ma gdzie usiąść - mówi Andrzej, mieszkaniec Kamienia.

Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Zdj Dominika

Na festynie nie zabrakło atrakcji dla uczestników w każdym wieku. Dla najmłodszych przygotowano mnóstwo zabaw i konkursów, takich jak dmuchańce czy laserowy paintball. Loteria fantowa przyciągnęła licznych chętnych, przynosząc wiele radości zwycięzcom.

Na scenie zaprezentowały się zespoły Stokroty, Studio Tańca VIVERO, Zespół Warkot, Kapela IGŁA oraz Kobiety na walizkach. Punktem kulminacyjnym wieczoru był koncert Mariusza Kalagi.

Na scenie wystąpiły m.in. dziewczyny ze Studia Tańca VIVERO. Zdj. Dominika

Tegoroczny Rodzinny Festyn w Kamieniu był nie tylko doskonałą okazją do wspólnej zabawy, ale także pokazem efektywności budżetu obywatelskiego.

- Na każdym kroku tłumaczymy ludziom, że wszyscy mogą osiągnąć taki sukces. Wystarczy mieć pomysł i zachęcić innych do jego realizacji. Właśnie teraz jest ten moment. Przypominamy, że został jeszcze tydzień na składanie propozycji do budżetu obywatelskiego. To tydzień na spełnianie marzeń, bo nasze marzenia już się spełniły - podsumowała Małgorzata Piaskowy.

Dzięki inicjatywie „Kamień Reaktywacja” mieszkańcy Kamienia, Rybnika i okolic zyskali nowe, atrakcyjne miejsce do rekreacji i spędzania wolnego czasu.

Rodzinny Festyn w Kamieniu. „Kamień Reaktywacja” sukcesem budżetu obywatelskiego

50 zdjęć

W sobotę, 8 czerwca, na terenie ośrodka MOSiR w Kamieniu odbył się Festyn Rodzinny, zorganizowany przez Radę Dzielnicy Kamień. Tegoroczna edycja była szczególna, ponieważ stanowiła kulminację inicjatywy „Kamień Reaktywacja” realizowanej w ramach budżetu obywatelskiego. W wyniku projektu powstały nowe miejsca rekreacyjne, które znacząco zmieniły wygląd i funkcjonalność ośrodka.

do góry