Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Kamień/Reaktywacja Kamienia - ciąg dalszy

Reaktywacja Kamienia - ciąg dalszy

24.07.2023 Kamień

Kolejne zmiany czekają ośrodek rekreacyjny w Kamieniu. Jeśli wszystko będzie przebiegać planowo z początkiem sierpnia, po latach przerwy, wznowi działalność kemping z kamperowiskiem, prowadzony przez prywatnego dzierżawcę. Wkrótce też w ramach Budżetu obywatelskiego 2023 rozpocznie się realizacja inwestycji zaplanowanych w zwycięskim projekcie ogólnomiejskim „Kamień Reaktywacja”.

Baner reklamujący projekt obywatelski "Kamień - Reaktywacja" na ścianie Domu Turysty, który wkrótce zostanie wyburzony. Zdj. Wacław Troszka
Od kilku lat ośrodek w Kamieniu, obszarowo największy rekreacyjny ośrodek w Rybniku zmienia swoje oblicze. W roku 2016, w ramach Budżetu obywatelskiego urządzono tam Pluskadełko, czyli wodny plac zabaw. Latem roku 2019 na części niecki dawnego basenu uruchomiono kąpielisko z piaszczystą plażą. Są tu również trzy boiska piłkarskie, w tym jedno ze sztuczną murawą i całkiem spora plenerowa siłownia.

Kąpielisko z piaszczystą plażą to obecnie jedna z największych atrakcji ośrodka w Kamieniu

Reaktywacja obywatelska

W czasie ubiegłorocznej kampanii konkursowej związanej z tegorocznym Budżetem obywatelskim, w głosowaniu mieszkańców na zgłoszone projekty ogólnomiejskie zwyciężyła propozycja pt. „Kamień reaktywacja”, zakładająca wzbogacenie ośrodka o nowe atrakcje: dwa boiska do siatkówki plażowej, stacjonarny tor przeszkodowy OCR (prawdopodobnie jedyny w Polsce) oraz tężnię złożoną z czterech segmentów, która ma powstać nad stawem znajdującym się w sąsiedztwie kortów tenisowych i pomieszczeń warsztatowych.
Pierwszy wiosenny przetarg na realizację „Reaktywacji” unieważniono ze względu na wysokość najtańszej oferty. Rybnicka firma Trex Hal złożyła ofertę z ceną ponad 4,8 mln zł, podczas gdy w Budżecie obywatelskim przeznaczono na tę inwestycję 3 mln 735 tys. zł. Po korekcie projektu, mającej na celu obniżenie kosztów, ogłoszono drugi przetarg, który z ofertą opiewającą na 3 mln 999 tys. zł wygrała w lipcu ta sama firma Trex Hal. Wcześniej w magistracie zapadła decyzja o zwiększeniu budżetu planowanej inwestycji.
Podzielono ją na cztery etapy. Jako, że będzie realizowana w formule „zaprojektuj i zbuduj”, w pierwszym etapie zostanie opracowana dokumentacja projektowa, na podstawie której wykonawca uzyska niezbędne pozwolenia. Wtedy też mają zostać wykonane niewymagające pozwoleń prace przygotowawcze. Ten pierwszy etap inwestycji ma się zakończyć najpóźniej w październiku, a cała inwestycja ma zostać zrealizowana do końca roku.

Kemping w Kamieniu wróci na turystyczne mapy

Kilka tygodni temu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, gospodarz ośrodka w Kamieniu, ogłosił konkurs na prowadzenie w formie dzierżawy tamtejszego -kempingu. Po rozstrzygnięciu konkursu trwają uzgodnienia formalne z potencjalnym operatorem, który podobną infrastrukturą turystyczną zarządza m.in. na Helu.

Zmodernizowany kemping w Kamieniu czeka na nowego dzierżawcę. Na zdjęciu zainstalowane niedawno kempingowe dystrybutory energii elektrycznej. Zdj. Wacław Troszka

Jeżeli wszystko będzie przebiegać zgodnie z planem kemping i pole namiotowe zostaną oddane do użytku na początku sierpniu. Jak informuje dyrektor MOSiR-u Rafał Tymusz, w ostatnim czasie przeprowadzono tam niezbędne inwestycje, związane m.in. z 16 miejscami postojowymi dla kamperów lub przyczep kempingowych, oświetleniem terenu kempingu czy remontem zaplecza sanitarnego.

Zmodernizowane zaplecze sanitarne rybnickiego kempingu. Zdj. Wacław Troszka

Wybrany operator zobowiązał się także do poprawy estetyki kempingu, tak aby korzystające z niego osoby czuły się tam komfortowo, i reaktywowany tak naprawdę po wielu latach przerwy kemping już na starcie zebrał pochlebne opinie.

Dom Turysty do wyburzenia

W ośrodku w Kamieniu zmieni się jeszcze jedno - wkrótce zostanie wyburzony Dom Turysty, ostatni już obiekt związany z czasami peerelowskiej świetności ośrodka. Dwukondygnacyjny budynek zbudowano na początku lat 70. U góry mieściły się turystyczne pokoje hotelowe, a na dole kawiarnia, ale i góra, i dół nie były użytkowane zgodnie ze swoim przeznaczeniem od wielu już lat.

Czekający na rozbiórkę Dom Turysty, nie licząc budynku hotelu Olimpia, to już ostatni obiekt związany z czasami peerelowskiej świetności ośrodka w Kamieniu. Zdj. Wacław Troszka

Z doraźnej szatni w Domu Turysty do marca ubiegłego roku korzystali piłkarze miejscowego Klubu Piłkarskiego Kamień (klasa B), którzy swoje mecze rozgrywali na położonym tuż obok boisku. Jako ostatni z jego pomieszczeń korzystali natomiast członkowie jednego z klubów motocyklowych. - To budynek zbyteczny i znajdujący się w opłakanym stanie technicznym. Od roku jest w całości objęty zakazem użytkowania - informuje Rafał Tymusz, dyrektor rybnickiego MOSiR-u. Co ciekawe w ogłoszonym przez urząd miasta przetargu na rozbiórkę Domu Turysty w Kamieniu biorą udział aż 24 firmy.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry