Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Kamień/Karambol w Kamieniu, czyli ćwiczenia OSP

Karambol w Kamieniu, czyli ćwiczenia OSP

15.04.2023 Kamień

Dzisiaj przed południem na parkingu przed ośrodkiem MOSiR-u w dzielnicy Kamień 14 zastępów OSP z rybnickich dzielnic ćwiczyło, w dwóch turach, udzielanie pomocy wielu ofiarom poważnego karambolu z udziałem trzech samochodów osobowych i przegubowego autobusu komunikacji miejskiej.

W sobotnich ćwiczeniach wzięło udział 14 jednostek OSP działających w rybnickich dzielnicach. Zdj. Wacław Troszka 
Poczynaniom ochotników bacznie przyglądali się zawodowi strażacy z komendy miejskiej PSP, zaś w roli pozorantów wystąpili uczniowie i nauczyciele policealnej szkoły medycznej z Orzepowic.
Były to miejskie ćwiczenia jednostek ochrony przeciwpożarowej. W strażackim slangu było to tzw. „zdarzenie mnogie”, a strażacy-ochotnicy musieli udzielić wielu osobom poszkodowanym kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej, przy czym część rannych przy użyciu różnego rodzaju specjalistycznego sprzętu musieli wydobyć z rozbitych samochodów.

Kilku rannych strażacy musieli wydobyć ze zgniecionych w karambolu samochodów. Zdj. Wacław Troszka

Kilku rannych ze względu na ich bardzo poważny stan strażacy musieli przygotować do transportu na pokładzie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, dla którego lądowisko trzeba było wyznaczyć i odpowiednio zabezpieczyć. Oczywiście śmigłowiec LPR-u nie wziął udziału w ćwiczeniach, a miejski autobus w nienaruszonym stanie wrócił do zajezdni. Użycie specjalistycznego sprzętu technicznego strażacy ćwiczyli na zezłomowanych już samochodach dostarczonych tradycyjnie przez firmę Olmet.  

Poczynaniom strażaków przyglądały się z uwagą m.in. ich pociechy. Zdj. Wacław Troszka

 

- Ratownictwo medyczne to najtrudniejszy element naszej służby, dlatego ćwiczymy je, by w razie potrzeby stanąć na wysokości zadania i udzielić potrzebującym niezbędnej i fachowej pomocy - mówi Marek Krzyżowski, komendant miejski Ochotniczych Straży Pożarnych, wywodzący się z OSP Kamień.

Ćwiczenia OSP w Kamieniu

24 zdjęcia

W sobotę 15 kwietnia przed południem na parkingu przed ośrodkiem MOSiR-u w dzielnicy Kamień 14 zastępów OSP z rybnickich dzielnic ćwiczyło, w dwóch turach, udzielanie pomocy wielu ofiarom poważnego karambolu z udziałem trzech samochodów osobowych i przegubowego autobusu komunikacji miejskiej. Poczynaniom ochotników bacznie przyglądali się zawodowi strażacy z komendy miejskiej PSP, zaś w roli pozorantów wystąpili uczniowie i nauczyciele policealnej szkoły medycznej z Orzepowic.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry