Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Gotartowice/Lekcje pod chmurką? Uczniowie z ZSP5 będą się uczyć w (..)

Lekcje pod chmurką? Uczniowie z ZSP5 będą się uczyć w nowej Ekoaltanie

03.06.2024 Miasto

Dzień Dziecka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Rybniku w tym roku przyniósł wyjątkowy prezent! Nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy miasta wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu Ekoaltany "Nauka Naturalnie", nowej przestrzeni edukacyjno-rekreacyjnej, która powstała dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej oraz wsparciu mieszkańców miasta w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Uczniowie rybnickiej piątki od dziś będą mogli korzystać z nowej Ekoaltany. Zdj. DominikaWszystko zaczęło się od marzenia - posiadania klasy pod chmurką. Pomysł szybko przerodził się w konkretny projekt, którego autorką jest Antonina Bystricky- Lodzińska, przewodnicząca Rady Rodziców i został zrealizowany dzięki głosom mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024. Zdobył 764 głosy, wygrywając z czterema innymi propozycjami. Społeczność szkolna, uczniowie, rodzice oraz nauczyciele, aktywnie uczestniczyli w promocji Ekoaltany. Dyrektor szkoły, Sabina Malgrab, z entuzjazmem opowiada o początkach projektu i drodze do jego realizacji.

- Posiadanie Ekoaltany było naszym wielkim marzeniem. Jakaż była euforia, gdy dowiedzieliśmy się, że dzięki mieszkańcom Rybnika zdobyliśmy aż 764 głosy. Pierwsze kroki związane z budową miały miejsce już na początku roku 2024. Chcieliśmy, aby do końca maja Ekoaltana została już zbudowana i mogła być miłym prezentem dla naszych dzieci z okazji Dnia Dziecka. Udało się to zrealizować dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób oraz wsparciu Wydziału Polityki Społecznej Miasta Rybnika i Centrum Edukacji i Kultury. Myślę, że będzie to naprawdę miłe miejsce dla rodzin z tej dzielnicy i nie tylko. Każdy kto oddał na nas głos jest tutaj mile widziany i może rozkoszować się pięknem Ekoaltany - powiedziała nam dyrektor szkoły Sabina Malgrab.

Projekt został zrealizowany za 71 000 zł w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zdj. Dominika

Ekoaltana powstała na miejscu starego placu zabaw, który uległ zniszczeniu. To tu odbywać się będą lekcje na świeżym powietrzu, obserwacje przyrody oraz różne spotkania integracyjne. Dyrektor szkoły wyraziła nadzieję, że altana będzie cieszyć przez lata zarówno uczniów, jak i mieszkańców dzielnicy. - Chciałabym, aby dzieci dbały o przyrodę, kochały piękno natury i szanowały to, co zostało dla nich stworzone z takim zaangażowaniem - podsumowała dyrektor.

Prace budowlane rozpoczęły się na początku kwietnia 2024 roku. Teren pod altanę został wytyczony i przygotowany przez firmę brukarską Zdzisława Pająka, a sama konstrukcja powstała dzięki pracownikom firmy Dralex z Radlina. Ogrody Hubertus z Rud pod opieką Sandry Smyczek zadbały o nasadzenia roślin. Szczególną rolę w realizacji projektu odegrała sekretarka szkoły, Iwona Ostrzołek, która koordynowała wszystkimi zamówieniami i formalnościami.

W pobliżu altany zostanie zasadzona lipa, pod którą stanie ławeczka. Zdj. Dominika

Nowa Ekoaltana „Nauka Naturalnie” wyposażona jest w ławy, stoły, tablicę oraz gry terenowe. W altanie znajduje się również stacyjka pogodowa, a na zewnątrz posadzono rośliny, m.in. hortensje. - Kolory altany nie są przypadkowe. Wybrano zieleń i jasny brąz, aby stworzyć naturalne i przyjazne dla dzieci otoczenie - podkreśliła dyrektor. Jest też ławeczka, z wygrawerowanym wierszem, która według planów ma stanąć pod lipą podarowaną przez Elektrownię Rybnik.

- Pod tą lipą będzie stała ławeczka, na której wygrawerowany jest cytat z fraszki Jana Kochanowskiego "Gościu siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie". Tylko zanim lipa urośnie minie wiele czasu. Na dziś mamy wierzby, więc być może ławeczka na ten czas zostanie umiejscowiona pod wierzbą. Poloniści będą mogli tutaj realizować lekcje języka polskiego, więc fraszka “Na lipę” na pewno będzie dzieciom bliższa i zapamiętają ją właśnie dzięki cytacie umieszczonym na ławeczce - mówi Sabina Malgrab.

Harcerze, którzy od niedawna mają placówkę w rybnickiej piątce, zaśpiewali piosenki. Zdj. Dominika

Podczas dzisiejszej uroczystości dzieci mogły skorzystać nie tylko z uroków nowego miejsca, ale również z wielu atrakcji przygotowanych specjalnie na tę okazję. Rada Rodziców ufundowała talony na lody, a szkolne Laboratorium Przyszłości zadbało o upominki w postaci plastikowych zawieszek wydrukowanych na drukarce 3D. Harcerze, którzy niedawno wznowili działalność w szkole, wsparli uroczystość, śpiewając piosenki i pomagając w organizacji wydarzenia.

Altana, już od pierwszych chwil swojego istnienia, stała się schronieniem dla zwierząt. Pod jej dachem można znaleźć ptasie gniazda, a w hotelu dla owadów zameldowali się pierwsi mieszkańcy. - Już pierwszego dnia po zakończeniu budowy, zauważyliśmy cztery ptasie gniazda w altanie oraz karmnik wypełniony ziarnami. Także pierwsze kroki związane z wykorzystaniem Ekoaltany miały już miejsce - śmieje się dyrektor.

Uroczyste przecięcie wstęgi. Zdj. Dominika

Szkoła planuje kontynuować proekologiczne działania, wzbogacając przestrzeń o nowe elementy zieleni. W najbliższej przyszłości powstaną ogródki zielone, w których dzieci będą mogły uprawiać zioła, które następnie zostaną wykorzystane w szkolnej kuchni do przygotowywania pysznych obiadów. Ponadto, na terenie placówki pojawią się ozdobne donice z roślinami, które zostały pozyskane z materiałów pochodzących ze zdemontowanego placu zabaw.

Dzięki zaangażowaniu całej społeczności, dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Rybniku zyskały wyjątkowe miejsce do nauki i zabawy na świeżym powietrzu, które będzie służyć kolejnym pokoleniom.

Lekcje pod chmurką? Uczniowie z ZSP5 będą się uczyć w nowej Ekoaltanie

44 zdjęcia

Dzień Dziecka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Rybniku w tym roku przyniósł wyjątkowy prezent! Nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy miasta wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu Ekoaltany "Nauka Naturalnie", nowej przestrzeni edukacyjno-rekreacyjnej, która powstała dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej oraz wsparciu mieszkańców miasta w ramach Budżetu Obywatelskiego.

dziennikarz
Dominika R
do góry