Kamienne Gody w Gotartowicach!

29.12.2023 Gotartowice

Takim stażem mogą się pochwalić naprawdę nieliczni - 7 listopada 70-lecie małżeństwa obchodzili państwo Anna i Jan Kostępscy z Gotartowic. Po państwu Taraburach z dzielnicy Rybnik-Północ to druga rybnicka para, która w 2023 roku świętowała tak okazały jubileusz, nazywany Kamiennymi Godami.

Anna i Jan Kostępscy świętują Kamienne Gody. Zdj. Archiwum prywatne

Poznali się w latach 50. pewnej niedzieli na zabawie wiejskiej. 88-letnia dziś pani Anna jest rybniczanką, jej 92-letni mąż Jan Kostępski pochodzi z małej miejscowości Gorzyczany koło Sandomierza. Na Śląsk przyjechał jako młody człowiek, fachu ślusarza uczył się w Szkole Przysposobienia do Zawodu, a trzyletnią praktykę odbywał w gotartowickim ZWUS-ie (Zakłady Wytwórcze Urządzeń Sygnalizacyjnych). Potem pracował w kopalniach: Makoszowy w Zabrzu i w Chwałowicach, w której w 1973 roku miał wypadek. Był na rencie powypadkowej, ale zdrowie pozwoliło mu pracować jako ochroniarz straży przemysłowej aż do samej emerytury.

Anna i Jan pobrali się 7 listopada 1953 roku. Zdj. Arch. pryw.

Anna i Jan pobrali się 7 listopada 1953 roku. Pani Anna do dnia ślubu pomagała rodzicom w gospodarstwie domowym, potem zajęła się wychowywaniem gromadki swoich dzieci. A była gospodynią z prawdziwego zdarzenia - sama szyła dzieciom ubrania, dziergała na szydełku, robiła ciepłe swetry i skarpetki na drutach. Gdy dzieci podrosły pani Anna rozpoczęła pracę w rybnickim GS jako sprzedawczyni, a po likwidacji spółdzielni - w ELROW Rybnik jako stróż.

Jubilatów odwiedził radny Łukasz Kłosek. Zdj. Arch. pryw.

Państwo Kostępscy cieszą się z imponującej, wielopokoleniowej rodziny: doczekali się 7 dzieci, 20 wnuków, 23 prawnuków i 6 praprawnuków. To właśnie w rodzinnym gronie, 12 listopada świętowali swój wyjątkowy jubileusz 70-lecia małżeństwa. 

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Więcej jubileuszy Złotych Godów w Rybniku 
Więcej jubileuszy Złotych Godów w Rybniku 

Więcej jubileuszy Złotych Godów w Rybniku 

Kamienne Gody Państwa Taraburów
Kamienne Gody Państwa Taraburów

Kamienne Gody Państwa Taraburów

do góry