Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Chwałowice/Odnowiona sala widowiskowa w Chwałowicach "urzeka klimatem"

Odnowiona sala widowiskowa w Chwałowicach "urzeka klimatem"

27.02.2023 Chwałowice

Jubileusz 65-lecia Domu Kultury w Chwałowicach będziemy świętować w pięknie odnowionym budynku. - Jedną z największych metamorfoz przeszła sala widowiskowa, czyli serce budynku, która w końcu uzyskała swój blask. Urzeka klimatem i swą kameralnością - mówi Karina Abrahamczyk-Zator, dyrektor Domu Kultury w Chwałowicach.

Pięknie prezentuje się sala po remoncie. Zdj. Michał Koczy

Remont placówki konieczny był ze względu na stan techniczny i estetyczny obiektu. Wykonana została między innymi nowa aranżacja sali widowiskowej, remont ramp i schodów zewnętrznych, remont pomieszczeń piwnicznych, izolacje przeciwwilgociowe czy wentylacja mechaniczna. Nowy wygląd zyskała również elewacja zewnętrzna budynku.

- Prace budowlane w chwałowickim domu kultury są na ukończeniu. W tej chwili finalizowane są prace wykończeniowe, malarskie oraz konfiguracyjne instalacji zabudowanych w ramach modernizacji obiektu - wyjaśnia Jacek Hawel, dyrektor Centrum Inwestycji UM. - Zakończone zostały również prace zewnętrzne związane z elewacją budynku, rampami dojazdowymi czy schodami wejściowymi do budynku. Planowane zakończenie prac oraz oddanie obiektu do użytkowania przewidziane jest na marzec - zapowiada.

Nowa elewacja budynku. Zdj. Lucyna Tyl

Kończący się remont znacząco wpłynie na poprawę komfortu uczestników wydarzeń, a także na jakość warunków pracy pracowników instytucji i grup artystycznych działających przy placówce.

- Niebawem zakończą się prace remontowe całego budynku i wspólnie z mieszkańcami spotkamy się na uroczystym otwarciu połączonym z Jubileuszem 65-lecia działalności Domu Kultury - zapowiada Karina Abrahamczyk-Zator, dyrektor Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach.

Największą metamorfozę przeszła sala widowiskowa. Zdj. Michał Koczy

- Przyznam, że jedną z największych metamorfoz przeszła sala widowiskowa, czyli serce budynku, która w końcu uzyskała swój blask. Urzeka klimatem i swą kameralnością a to za sprawą nowych foteli, nowej podłogi na widowni, nowego oświetlenia, nowego okotarowania czy nowych urządzeń scenicznych. Docelowo na sali znalazło się 188 foteli a amfiteatralna konstrukcja widowni daje pełną widoczność na scenie, co docenią zarówno widzowie jak i artyści - zapewnia.

Zdj. Michał Koczy

Kompleksowa modernizacja sali widowiskowej - czyli najważniejsza część remontu objęła m.in. dostosowanie akustyki do obowiązujących standardów, w tym przygotowanie stanowiska dla akustyka, modernizację instalacji wentylacji oraz wyposażenie sali w klimatyzację, wymianę podłóg, zmianę nachylenia widowni, poprawiającą widoczność sceny. Ponadto wymienione zostały siedziska, oświetlenie, wraz z przygotowaniem stanowiska dla oświetleniowca, wykonano instalację oświetlenia przypodłogowego za kulisami sceny. Sala pozbawiona została barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami.

Nowe krzesełka i piękny sufit. Zdj. michał Koczy

- Jestem przekonana, że po zakończonym remoncie Dom Kultury przybierze nowe oblicze, stanie się jeszcze nowocześniejszą instytucją edukacyjno-kulturalną. Ta zmiana ma charakter dla nas spektakularny, pozwala rozszerzyć dotychczasowy zakres i formułę działania instytucji. Dodatkowo przysłuży się również dla osób ze szczególnymi potrzebami, będzie bardziej dostosowana do ich potrzeb, co zwiększy ich dostęp do naszej oferty kulturalnej. W naszym odczuciu, w odczuciu pracowników Domu Kultury sala widowiskowa robi wrażenie - podkreśla dyrektorka placówki.

Prace remontowe wykonuje wybrane w przetargu Konsorcjum firm: Firma Usługowo-Handlowa „B.I.T” Jerzy Brzoska z Czernicy i Grupa MJM Sp. z o.o. z Czernicy, za kwotę 6.299.000 zł (z pod. VAT).

 

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry