Kopalnia Chwałowice ma 120 lat!

18.06.2023 Chwałowice

- Wielkość kopalni mierzy się nie tylko wielkością wydobycia i liczbą sprzedanych ton węgla, ale przede wszystkim siłą charakteru ludzi, którzy ją tworzą - mówił Tomasz Tkocz, dyrektor KWK ROW, o świętującej 120-lecie kopalni Chwałowice. 17 czerwca przed kopalnianym budynkiem zarządu odbyły się jubileuszowe uroczystości.

Kopalnia Chwałowice świętuje 120 lat. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Wzięli w nich udział senatorowie i posłowie, przedstawiciele władz miasta, zarządu Polskiej Grupy Górniczej, dyrekcji kopalń KWK ROW i załogi kopalni Chwałowice. Przy dźwiękach orkiestry wiceprezydent miasta Janusz Koper i dyrektor KWK ROW Tomasz Tkocz odsłonili pomnik oraz pamiątkową tablicę na budynku, które poświęcił proboszcz chwałowickiej parafii ks. Grzegorz Stencel.

Obelisk przed budynkiem zarządu. Zdj. (S)

- Jest rok 1903, wrzesień. Tu gdzie dziś stoimy są tylko pola, las i kilka skromnych zabudowań. W tym miejscu gromadzą się ludzie, są odświętnie ubrani. Coś niezwykłego się wydarzy, bo mają pomysł, marzenia i wizję. Pomysł zmienia się w czyn - w ziemię zostaje wbita łopata, ręką chwałowickiego górnika. Powstaje zakład pracy, powstaje społeczność i kopalnia, a w ślad za nią rozwija się miasto, okoliczne miejscowości, powstają drogi, mieszkania, szkoły… I od tego dnia, codziennie przychodzą tu pracownicy, chwałowiccy górnicy. Idą tą drogą i przechodzą przez tę bramę z głowami pełnymi pomysłów. Tworzą tę kopalnię. Codziennie jest tu wbijana łopata, i tak od 120 lat. Kopalnia tworzy się codziennie, bo kopalnia to ludzie, to załoga - mówił Tomasz Tkocz.

- Codziennie jest tu wbijana łopata, i tak od 120 lat - mówił Tomasz Tkocz, który wspólnie z wiceprezydentem miasta Januszem Koperem odsłonił obelisk. Zdj. (S)

Dyrektor podkreślił, że obelisk i pamiątkowa tablica oraz kopalniana izba tradycji, którą otwarto w budynku zarządu, mają upamiętniać poprzedników.

- Bez nich nie byłoby nas tutaj. Z wielką starannością, z pokolenia na pokolenie, załogi naszej kopalni przekazują sobie wiedzę, kompetencje, umiejętności i wartości, takie jak przyjaźń, pomoc i ludzka solidarność. To dzięki tym wartościom i otwartym umysłom pracowników, kopalnia rozwija się, daje pracę, bezpieczeństwo i godne życie - mówił dyrektor KWK ROW, a przedstawiciele m.in. Rady Miasta Rybnika i związków zawodowych kopalni Chwałowice złożyli kwiaty pod odsłoniętym obeliskiem.

 Delegacje złożyły kwiaty pod nowo odsłoniętym obeliskiem. Zdj. (S)

Niewielka tablica na budynku zarządu upamiętnia Guido Henckel von Donnersmarcka, magnata przemysłowego. Należąca do niego kopalnia Donnersmarckgrube, czyli Chwałowice powstała w latach 1903-1907.

- Z okazji jubileuszu 120-lecia kopalni Chwałowice dziękuję załodze kopalni za trud, wysiłek i zaangażowanie. Wspominam też tych, którzy zakończyli już pracę na naszej kopalni, oddając jej część swojego życia i zdrowia oraz tych, którzy odeszli już na wieczną szychtę. Niech żyje nam górniczy stan! Szczęść Boże! - zakończył Tomasz Tkocz.

Tego przedpołudnia otwarto też Izbę Tradycji Górnictwa KWK Chwałowice. W dwóch pomieszczeniach znalazły się m.in. pamiątki, dokumenty i mapy, odznaczenia, mundury, elementy górniczego ekwipunku oraz figurka św. Barbary.

Goście w izbie tradycji. Zdj. (S)

Kopalnia Chwłowice wspólnie z kopalniami Jankowice, Marcel i Rydułtowy tworzy dziś KWK ROW.

Kopalnia Chwałowice ma 120 lat!

29 zdjęć

W sobotę 17 czerwca w Chwałowicach odbyły się uroczystości 120-lecia istnienia kopalni Chwałowice. Wiceprezydent miasta Rybnika Janusz Koper i dyrektor KWK ROW Tomasz Tkocz odsłonili pomnik oraz pamiątkową tablicę na budynku zarządu kopalni, które poświęcił proboszcz chwałowickiej parafii ks. Grzegorz Stencel. A w budynku otwarto izbę tradycji.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry