Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Chwałęcice/Uczniowie z Chwałęcic wykręcili zwycięstwo

Uczniowie z Chwałęcic wykręcili zwycięstwo

17.06.2024 Chwałęcice

31 rybnickich szkół, ponad 3600 dzieci z 430 klas i jeden zwycięzca - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 15 w Chwałęcicach, który okazał się najlepszy w tegorocznej akcji „Rowerowy maj”. Uczniowie podstawówek rywalizowali w niej dojeżdżając do szkoły na rowerach i hulajnogach.

Akcja "Rowerowy maj" ma zachęcić młodych ludzi do aktywnych dojazdów do szkoły, również hulajnogami. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

A wszystko po to, by zachęcać ich do aktywności i zdrowszego stylu życia.

- W akcji brały udział niemal całe klasy, od pierwszej do siódmej, a w szkole mamy 179 uczniów. Nasze dzieci bardzo lubią jeździć na rowerach, aktywnie spędzać czas w szkole i poza nią, więc nie trzeba ich było jakoś szczególnie zachęcać do rowerowych dojazdów - mówi Małgorzata Ślosarek, dyrektorka zwycięskiej placówki.

Za każdy przejazd rowerem w drodze do szkoły uczestnicy zbierali punkty. Najaktywniejszych poznaliśmy dziś (17 czerwca) podczas uroczystego podsumowania akcji, które odbyło się w Chwałęcicach w sali gimnastycznej szkoły. Uczniowie, którzy przyjechali dziś do szkoły oczywiście na rowerach i hulajnogach, przygotowali dla gości krótki program artystyczny. A laureaci odebrali symboliczne czeki.

Uczniowie z Chwałęcic wykręcili zwycięstwo w 8 edycji "Rowerowego maja". Na pudle znalazły się ZSzP nr 3 z Ochojca i ZSzP nr 1 z Wielopola. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

- Walczyliśmy o pierwsze miejsce już kilka lat. Ochojec zwykle był górą, tym razem się nam udało z czego jestem bardzo dumna - mówi dyrektorka zwycięskiej placówki i dodaje, że podziękowania należą się też rodzicom uczniów. - Często towarzyszyli na rowerach swoim małym dzieciom, które dojeżdżały do szkoły rowerami lub hulajnogami - mówi Małgorzata Ślosarek, która odebrała dla szkoły nagrodę w wysokości 3.500 zł.

- Szkoła w Chwałęcicach osiągnęła rowerową frekwencję na poziomie 62 proc. 50 proc. przyjazdów i drugie miejsce zdobyła szkoła z Ochojca, a trzecie - 47,14 proc. - z Wielopola. Od kilku lat rywalizacja jest bardzo, bardzo wyrówna - mówił prezydent Piotr Kuczera, który wręczył symboliczne czeki - 2.500 i 1.500 zł - również wicedyrektorom dwóch pozostałych nagrodzonych placówek.

Od lewej: radny Andrzej Sączek, prezydent Piotr Kuczera, Michał Idziaczyk, wicedyrektor ZSzP nr 3 w Ochojcu, Małgorzata Ślosarek, dyrektorka ZSzP nr 15, Łukasz Karbowiński, Rybnicki Oficer Rowerowy i szef RSK, Sylwia Król, wicedyrektorka ZSzP nr 1 i Klaudia Kowol, koordynatorka akcji. Zdj. (S)

8 edycja projektu „Rowerowy maj” realizowana była od 6 do 31 maja, a przystąpiło do niej 31 rybnickich placówek. Jak mówi koordynatorka akcji Klaudia Kowol, w aktywny sposób do szkół podstawowych dojeżdżało ponad 3.630 dzieci z 430 klas, co przełożyło się na łączną liczbę ponad 73 tys. aktywnych przejazdów. Aż 725 uczniów uzyskało stuprocentową frekwencję, czyli we wszystkie majowe dni nauki przyjechało do szkoły na rowerze bądź hulajnodze.

- W efekcie zdrowej rywalizacji dzieci motywują nie tylko siebie, ale także rówieśników czy rodziców do zwiększenia aktywności fizycznej. A z roku na rok do udziału w zabawie przystępuje coraz więcej szkół oraz uczniów - podsumowuje Klaudia Kowol.

Za nami kolejny „Rowerowy Maj”

31 zdjęć

W 8 edycji rybnickiej odsłony akcji „Rowerowy Maj”, do szkół rowerami i hulajnogami dojeżdżało ponad 3,5 tys. uczniów z 31 rybnickich podstawówek. Najczęściej taki środek transportu wybierali uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15 w Chwałęcicach. W nagrodę szkoła dostała 3500 zł. Drugie miejsce zajął Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Ochojcu, a trzecie Zespół Szkolno-Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 z Wielopola. Laureaci spotkali się dziś (17 czerwca) w szkole-laureatce w Chwałęcicach. Uczniowie, którzy tego dnia przyjechali do szkoły oczywiście rowerami i hulajnogami, przygotowali dla gości krótki program artystyczny.

 

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

3 tysiące uczniów "na kole" do szkoły czyli Rowerowy Maj w Rybniku!
3 tysiące uczniów "na kole" do szkoły czyli Rowerowy Maj w Rybniku!

3 tysiące uczniów "na kole" do szkoły czyli Rowerowy Maj w Rybniku!

Podsumowali „Rowerowy maj” w Rybniku
Podsumowali „Rowerowy maj” w Rybniku

Podsumowali „Rowerowy maj” w Rybniku

Uczniowie z Ochojca najlepsi w akcji Rowerowy Maj
Uczniowie z Ochojca najlepsi w akcji Rowerowy Maj

Uczniowie z Ochojca najlepsi w akcji Rowerowy Maj

do góry