Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Chwałęcice/Otworzyli zaporę, remontują wały

Otworzyli zaporę, remontują wały

12.04.2023 Chwałęcice

Od 1 kwietnia zapora czołowa Zalewu Rybnickiego jest znów otwarta dla spacerowiczów i rowerzystów. Ten wyjątkowy trakt o długości 975 m będzie dostępny od świtu do zmierzchu do końca października.

Remont wałów Zalewu Rybnickiego od strony Orzepowic potrwa do końca września. Zdj. Wacław Troszka
Należąca do spółki PGE Górnictwo i Energetyk Konwencjonalna zapora została wybudowana w 1972 roku gdy budowano rybnicką elektrownię i potrzebny jej do produkcji energii elektrycznej Zalew Rybnicki. A że ten sztuczny zbiornik, podobnie jak elektrownia. ma już swoje lata, jeszcze w końcu marca rozpoczęto gruntowny remont jego obwałowania od strony dzielnicy Orzepowice. Zostanie ono wyremontowane na odcinku około 700 metrów. W związku z trwającymi tam pracami zamknięto trakt pieszo-rowerowy biegnący na koronie wału, łączący ul. Rudzką z Podmiejską.

Ze względu na trwające prace zamkniety został dla pieszych i trowerzystów biegnący na koronie wału trakt. Zdj. Wacław Troszka

Jak informuje Departament Komunikacji PGE GiEK, w czasie prac, które mają potrwać do końca września, zostaną odtworzone tzw. ekrany zapory, czyli betonowe płyty wałów wraz z dylatacjami. Powstanie również nowa ścianka przeciwfiltracyjna i zostanie wyremontowana cała skarpa wraz z drenażem i przynależnym do niej rowem opaskowym.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry