Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Boguszowice Stare/Most między Boguszowicami Starymi i Boguszowicami Osiedlem (..)

Most między Boguszowicami Starymi i Boguszowicami Osiedlem zostanie otwarty jutro. Potem powstanie nowa kładka

11.01.2024 Boguszowice Stare

Od dekad kładka nad torami przy ulicy Rejewskigo stanowiła swego rodzaju most łączy mieszkańców dwóch dzielnic Rybnika: Boguszowic Starych i Boguszowic Osiedla. Wczoraj, 10 stycznia przeprawa została zamknięta. Na szczęście - jak zapowiedział prezydent Piotr Kuczera - na krótko, bo stara kładka zostanie teraz doraźnie naprawiona (powinna być gotowa już jutro, w piątek 12 stycznia), a niedługo wybudowana zostanie zupełnie nowa.

Mieszkańcy Boguszowic Osiedla i Boguszowic Starych chętnie korzystają z kładki, nie tylko podczas Kolędowego Mostu, czyli wspólnego kolędowania. Zdjęcie Aleksander Król


Łukasz Karbowiński, dyrektor Rybnickich Służb Komunalnych, przyznaje, że popularna wśród mieszkańców obu Boguszowic kładka została zamknięta wczoraj na chwilę, po zgłoszeniu usterek przez mieszkańców.

- Otrzymaliśmy zgłoszenie od mieszkańców o brakujących elementach i niebezpiecznych miejscach w kładce. Było już ciemno i bardzo mroźno, zdecydowaliśmy o zamknięciu, by nikomu nic się nie stało. Dziś przystąpiliśmy do prac naprawczych. Od jutra z kładki znów będzie można legalnie korzystać - mówi nam Łukasz Karbowiński.

Przyznaje jednak, że stan kładki przy Rejewskiego wymaga już kompleksowego remontu, a lepiej wymiany.

I do tego właśnie dojdzie.
Dziś kładkę w Boguszowicach wizytował osobiście prezydent Piotr Kuczera.

Prezydent Piotr Kuczera zapowiedział powstanie nowej kładki. Zdj. fb

- Do końca tygodnia wymienimy w kładce stopnie. Zabezpieczymy ją w taki sposób, by można było z niej bezpiecznie korzystać, do czasu powstania nowej kładki. Obok wybudujemy nową kładkę, która zamknie ostatecznie temat.Szacujemy koszt powstania nowej. W trybie zaprojektuj i wybuduj inwestycja zostanie wprowadzona na lutową sesję rady miasta - napisał na facebooku Piotr Kuczera, dziękując przy okazji za wsparcie radnemu Łukaszowi Kłoskowi i Grzegorzowi Głupczykowi.

Stan kładki sprawdzał dziś także wspomniany radny Łukasz Kłosek.

- To kluczowa przeprawa dla dwóch dzielnic Boguszowic Starych i Boguszowic Osiedla. Oczywiście zostanie ona doraźnie naprawiona, ale nie widzę wielkiego sensu, aby ją po raz kolejny remontować, tak jak kilka lat temu, problemu w ten sposób nie rozwiążemy. Najbardziej rozsądnym wyjściem jest budowa nowej przeprawy pieszo-rowerowej od podstaw, co będzie oczywiście bardziej kosztowne. W tym kierunku będę podejmował działania w naszym mieście - napisał Kłosek, prosząc o mieszkańców o rozwagę i rozsądek, bo część z nich korzystała z kładki mimo, że ta została otaśmowana.

Jak zapowiada Grzegorz Głupczyk nowe przejście ma być bez barier dla pieszych, rowerzystów, matek z wózkami i osób niepełnosprawnych.

Kolędowy most w Boguszowicach. Zdj. Aleksander Król

Przypomnijmy, że przy kładce w okresie świątecznym organizowano przez lata Kolędowy Most, czyli wspólne kolędowanie mieszkańców Boguszowic Starych i Boguszowic Osiedla.

Redaktor Naczelny
Aleksander Król
do góry