Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Boguszowice Stare/Boguszowicka podstawówka czerpie z Erasmusa

Boguszowicka podstawówka czerpie z Erasmusa

28.05.2025 Boguszowice Stare

Szkoła Podstawowa nr 36 w Boguszowicach Starych od lat kładzie nacisk na nowatorskie metody nauczania, a dzięki udziałowi w programie Erasmus+ rozwija kilka innowacyjnych projektów: „Poznajmy Europę – Finlandia”, „Mindfulness – trening uważności”, „Travel with English!” czy „Małe i duże klasowe podróże”.

Piraci z Karaibów w podstawówce w Boguszowicach Starych. Zdj. SP nr 36

Angielski kluczem do świata

„Travel with English!” łączy naukę języka angielskiego z odkrywaniem kultur krajów anglojęzycznych. Dzięki udziałowi nauczycielek: Marzeny Kuś, Ewy Kuli-Fizii, Patrycji Rusin i Martyny Zimny w programie Erasmus+, szkoła wdraża nowoczesne metody pracy, rozwijające umiejętności językowe uczniów. Projekt obejmuje tematyczne wydarzenia i konkursy.

– Angielski jest językiem nie tylko Brytyjczyków czy Amerykanów, ale także mieszkańców wielu innych miejsc na świecie. Dlatego organizujemy w szkole, m.in Dzień św. Patryka czy święto St. Vincent i Grenadyn pod hasłem „Piraci z Karaibów” – komentuje Marzena Kuś, nauczycielka języków obcych w SP 36.

Ewa Kula-Fizia podkreśla, że udział w szkoleniu językowym w Irlandii był niezwykle cennym doświadczeniem pod względem językowym i kulturowym.

– Irlandia oferuje wysokiej jakości kursy prowadzone przez wykwalifikowanych lektorów, którzy stosują nowoczesne metody nauczania i kładą duży nacisk na komunikację. Dodatkowym atutem jest możliwość poznania irlandzkiej kultury, historii i unikalnej atmosfery miasta Dublin. Z perspektywy nauczyciela mogę śmiało powiedzieć, że taka forma nauki języka daje często lepsze efekty niż tradycyjne zajęcia w kraju, zwłaszcza jeśli połączona jest z aktywnym uczestnictwem w życiu lokalnej społeczności – ocenia Ewa Kula-Fizia.

Boguszowicki Dzień św. Patryka. Zdj. SP nr 36

Edukacja po fińsku

Projekt „Poznajmy Europę – Finlandia” to efekt praktyk nauczycielek Katarzyny Szczechowiak i Katarzyny Śliwińskiej w fińskiej szkole w Kemi. Ich doświadczenia pomogły w opracowaniu metod, które łączą naukę z zabawą i aktywnym zaangażowaniem uczniów. Jednym z założeń projektu jest wykorzystanie długich przerw w szkole do interaktywnych zajęć, które nie tylko rozwijają wiedzę o Finlandii, Unii Europejskiej czy przyrodzie, ale także uczą współpracy i wzmacniają więzi w grupie. Zajęcia obejmują quizy, puzzle, gry edukacyjne oraz elementy dramy, które sprawiają, że uczniowie zdobywają wiedzę w sposób naturalny. A odbyły się m.in. warsztaty o Muminkach.

– Dzięki naszym doświadczeniom szkoła może spojrzeć na edukację przez pryzmat fińskiego systemu – mniej presji, więcej swobody i nacisku na współpracę – komentują nauczycielki Katarzyna Szczechowiak i Katarzyna Śliwińska

Dla lepszego samopoczucia

„Mindfulness – trening uważności” powstał dzięki nauczycielkom Martynie Zimny, Lilianie Babilas i Joannie Chojnackiej, które uczestniczyły w specjalistycznym szkoleniu w Hiszpanii. Program ten koncentruje się na rozwijaniu świadomości emocjonalnej i społecznej uczniów, ich zdolności do koncentracji oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem. Zajęcia obejmują ćwiczenia oddechowe, techniki relaksacyjne oraz trening polisensoryczny, a uczniowie uczą się, jak regulować emocje, budować pozytywne relacje i skutecznie pracować w grupie.

– Chcę wykorzystać poznane techniki i metody na lekcjach plastyki w klasie 4. Mindfulness może nauczyć uczniów skupienia na samym procesie twórczym, a nie tylko na wynikach, co sprzyja większej swobodzie artystycznej. Uważność uczy otwartości na różne formy ekspresji, co może pomóc uczniom pokonać lęk przed oceną i eksperymentować z nowymi technikami – wyjaśnia Joanna Chojnacka.

Boguszowiccy uczniowie czerpią z Erasmusa. Zdj. SP nr 36

Klasowe podróże

„Małe i duże klasowe podróże” to projekt łączący naukę z poznawaniem różnych regionów Polski i świata. Uczniowie wyruszają w wirtualne podróże, podczas których poznają kulturę, tradycje, kuchnię i ciekawostki geograficzne. Wszystko po to, by kreatywnie zdobywać wiedzę o otaczającym świecie i rozbudzić ich zainteresowanie podróżami. Dzieci uczą się poprzez zabawę i pracę zespołową, tworzą plakaty i budują z klocków 3d.

Szlachetne zdrowie

„Detektywi zdrowia” mają podnieść świadomość i zaangażować uczniów w dbanie o swoje zdrowie, bo tradycyjne metody nauczania często nie angażują ich w tematykę zdrowia i kształtowania zdrowych nawyków. W posiłkach, jakie dzieci przynoszą do szkoły, przeważa cukier i słodkie przekąski, co szkodzi ich zdrowiu. „Detektywi zdrowia” mają to zmienić.

Wszystkie projekty są częścią programu Erasmus+ (budżet: 57 898 euro).  Dzięki finansowaniu przez Unię Europejską szkoła wdraża innowacyjne metody nauczania i rozwija kompetencje uczniów i nauczycieli. Koordynatorką całego przedsięwzięcia jest Marzena Kuś. 

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry