Marsjańskie łaziki z klocków Lego

10.11.2024 Miasto

Łukasz Bernacki, uczeń ósmej klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Ochojcu, od dziecka pasjonuje się konstruowaniem własnych modeli z klocków Lego. Od dwóch lat zgłębia tajniki robotyki, łącząc elementy mechaniki i programowania, co pozwala mu tworzyć bardziej zaawansowane projekty, takie jak marsjańskie łaziki, czołgi z wyrzutniami czy silniki, które poruszają się jak prawdziwe.

Pierwsze konstrukcje z klocków Lego tworzył, mając niecałe 3 lata. Szczególnie upodobał sobie serię Creator, która pozwalała mu w pełni wykorzystać wyobraźnię. Podczas gdy jego starszy brat Mateusz skrupulatnie korzystał z instrukcji, Łukasz od początku budował po swojemu, tworząc pojazdy i domki według własnych pomysłów.

– Nigdy nie budował według wytycznych. Wolał przerabiać modele na swój sposób, a gdy coś nie działało, rozkładał je i zaczynał od nowa – wspomina jego mama Renata.

 Łukasz z własnoręcznie zbudowanym łazikiem z klocków Lego. Zdj. (D)

Z robotyką po raz pierwszy zetknął się podczas warsztatów zorganizowanych z okazji 550. urodzin Mikołaja Kopernika w Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Niewiadomiu. Uczestnicy warsztatów budowali łazika marsjańskiego z klocków Lego, a następnie go programowali.

– Najbardziej spodobała mi się możliwość eksperymentowania, budowania różnych rzeczy i późniejszego wprawienia ich w ruch. I ta mnogość możliwości – przyznaje.

Łukasz szybko nauczył się, jak łączyć różne serie Lego, takie jak Lego Spike i Lego Mindstorms, aby tworzyć bardziej złożone konstrukcje. Na konkurs „Yeti” organizowany przez „Klub Młodego Odkrywcy Akademia Techniczna Małolata” przyniósł własnoręcznie skonstruowanego z kilku zestawów Lego łazika. Klub działa na terenie kopalni Ignacy i organizuje zajęcia z robotyki, majsterkowania oraz elektroniki.

W swoich projektach Łukasz wykorzystuje różne zestawy Lego, a najbardziej lubi serię Creator. Zdj. (D)

Klocki w ruch!

Łukasz nie tylko buduje, ale także programuje swoje modele. Przyznaje, że samo budowanie jest dla niego trudniejsze niż programowanie.

– Najwięcej czasu poświęcam na to, jak model ma wyglądać i działać. Kodowanie to już końcówka projektu – wyjaśnia.

Swoje konstrukcje wprawia w ruch, używając języka programowania Scratch, a w planach ma naukę Pythona, który jest powszechnie używany w robotyce. Inspiracje czerpie z różnych źródeł.

– Czasem pomysły przychodzą same do głowy. Interesuję się motoryzacją, technologią i często, gdy zobaczę coś ciekawego, staram się wykorzystać to w swoich modelach – mówi. A to zaledwie jedne z wielu dziedzin, które pasjonują Łukasza. – Ciekawi mnie fizyka, matematyka, a ostatnio również chemia i biologia – wylicza.

Jest też członkiem szkolnej kadry sportowej i regularnie bierze udział w zawodach, m.in. koszykarskich, a w wolnym czasie lubi układać kostkę Rubika.

Wszystkie modele zostały zaprogramowane przez Łukasza w języku Scratch, dzięki czemu mogą się poruszać. Zdj. (D)

Czołg, łazik, a może robot?

Łukasz przyznaje, że nigdy nie ma dokładnego planu na swoje konstrukcje.

– Na początku mam tylko ogólny zarys tego, co chcę stworzyć – czy to będzie pojazd, czy robot. Często zdarza się, że po zbudowaniu jednego fragmentu rozbieram go i zaczynam od nowa, wprowadzając modyfikacje – wyjaśnia.

Jego projekty ewoluują na każdym etapie – od pomysłu, przez budowę, aż po programowanie. Każdy z modeli ma wiele wersji, zanim osiągnie ostateczną formę. Świetnym przykładem jest czołg, nad którym ostatnio pracował.

– Największym wyzwaniem podczas budowy czołgu było stworzenie działa. Musiałem znaleźć kompromis pomiędzy efektywnością a niezawodnością – jedna z poprzednich wersji miała większą siłę wystrzału, ale za to pocisk często się blokował – wspomina.

Godziny spędzone na budowaniu i modyfikowaniu projektów są warte wysiłku, ponieważ, jak przyznaje Łukasz, największą radość sprawia mu moment, gdy zbudowana konstrukcja ożywa i działa tak, jak sobie zaplanował. W listopadzie zaprezentuje swój model podczas Tygodnia Robotów. Co to będzie? Jeszcze nie wiadomo, bo u Łukasza pomysły ciągle przybierają nowy kształt!

Tydzień Robotów na ŚląskuTydzień Robotów odbędzie się od 11 do 17 listopada w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki – Katowice 2024. Katowice będą gospodarzem wielu wydarzeń naukowych, w tym warsztatów, pokazów robotów i międzynarodowej konferencji RoboServe – Roboty w Służbie Człowiekowi. W Rybniku, 14 listopada, w Filii Politechniki Śląskiej zaprezentowany zostanie spektakl „Szaleni Naukowcy Ratują Świat” w wykonaniu Teatru Lalek Marka Żyły z udziałem robotów edukacyjnych Photon. Tego samego dnia w Zespole Szkół Technicznych odbędzie się OpenLab – Otwarte Laboratoria Robotyki. 17 listopada w Zabytkowej Kopalni „Ignacy” zaplanowano debatę „Czy roboty to przyszłość nauczania czy technologiczna rewolucja?” oraz Festiwal Robotów. Na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, 12 i 13 listopada, odbędzie się turniej „Robotic Exploration of SPACE” dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

dziennikarz
Dominika R
do góry