Zdrowie w centrum

29.10.2023 Zdrowie

- Kiedy chodzi o nas lub o kogoś z naszych bliskich, nie ma znaczenia, jak wiele osób choruje na raka, bo zawsze jest o tę jedną osobę za dużo. A w Rybniku nie ma pewnie rodziny, która w kręgu swoich najbliższych, krewnych czy znajomych nie miałaby kogoś kto choruje lub chorował na nowotwór - mówi Joanna Kryszczyszyn z Fundacji na rzecz Onkologii „Rakowi-Stop”. Stąd pomysł na stworzenie w Rybniku Centrum Onkologii Integracyjnej, w którym osoby w trakcie leczenia onkologicznego i po jego zakończeniu oraz ich rodziny mogą otrzymać wsparcie. Pierwsze zajęcia ruszyły 27 października.

Pierwsze zajęcia z jogi poprowadziła Mariola Ciesielska. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

- Zainspirowała nas prof. Jadwiga Jośko-Ochojska, która podczas ubiegłorocznej konferencji „Rakowi Stop. Wczesne wykrycie szansą na życie” mówiła o tym, jak cały medyczny świat patrzy na człowieka holistycznie i uzupełnia leczenie onkologiczne o metody wspomagające organizm. W terapii wszystko jest ważne, również psychika, dobre samopoczucie i otoczenie. Dlatego w naszym Centrum stawiamy na zajęcia wspierające, które pomogą radzić sobie ze stresem czy na jogę, by odpowiednio zadbać o swoje ciało. Od stycznia planujemy też zajęcia z dietetykiem onkologicznym, który doradzi, co jeść podczas chemii i radioterapii i jak przygotować się do operacji, by wzmocnić organizm. Jestem pewna, że Centrum będzie miejscem, w którym chory i jego rodzina znajdzie tak potrzebne dodatkowe wsparcie. Choruje cała rodzina dlatego zależy nam również na pomocy dla członków rodzin osoby chorej, tak by stali się świetnymi partnerami i cały ten trud przeszli wspólnie z nią - mówi Joanna Kryszczyszyn.

- Kiedy chodzi o nas lub o kogoś z naszych bliskich, nie ma znaczenia, jak wiele osób choruje na raka, bo zawsze jest o tę jedną osobę za dużo - mówi Joanna Kryszczyszyn z Fundacji na rzecz Onkologii „Rakowi-Stop”. Zdj. (S)

Centrum Onkologii Integracyjnej to wspólna inicjatywa fundacji „Rakowi-Stop”, oddziału onkologicznego rybnickiego szpitala oraz Edukatorium „Juliusz”, gdzie odbywają się wszystkie zajęcia. Na pierwszych 27 października był komplet.

Nie tylko amazonki

Psycholożki i psychoterapeutki - Marta Banout, która pracuje na oddziale onkologicznym rybnickiego szpitala i Ewa Żmuda z żorskiego hospicjum, poprowadziły pierwsze psychoonkologiczne zajęcia „Odkryj eMOCje - radzenie sobie ze stresem”. Mówiły o higienie psychicznej i dbaniu o własne emocje w czasie choroby. Z kolei Mariola Ciesielska i Marta Brzezinka zaprosiły na zajęcia jogi, a wśród pań były takie, które pierwszy raz miały z nią kontakt i były zadowolone, bo w prostej jodze powięziowej liczy się rozluźnianie napięć w ciele.

- Bardzo mi się podobało, choć moje ruchy są dość ograniczone. Ćwiczyłam z przyjemnością, również dzięki prowadzącej, pani Marioli. Bardzo się cieszę, że ktoś o nas pomyślał i coś takiego dla nas zorganizował. Jestem amazonką i nasza prezeska, powiedziała nam o tych warsztatach, więc z chęcią skorzystałam. To moje pierwsze zajęcia jogi, ale będę przychodzić na kolejne, bo warto - mówi pani Ewa z Rybnika.

Kolejne zajęcia będą się tam odbywać w każdy piątek (3, 10, 17.11 oraz 24.11 - dodatkowo spotkanie z psychoonkologiem, szczegóły tutaj oraz w naszym kalendarium).

Uczestniczki, pomysłodawczynie i organizatorki zajęć. Zdj. (S)

Zajęcia „przepisują” również onkolodzy.

- W ulotkach jest tzw. recepta. Lekarz przystawiając pieczątkę może kierować swoich pacjentów na nasze zajęcia za symboliczną złotówkę - słyszymy w Edukatorium.

W planach Centrum są też inne zajęcia, które mają zminimalizować stres związany z chorobą i poprawiać samopoczucie.

- Marzą się nam kąpiele leśne, aromaterapia, zajęcia z muzyką wyciszająca, czyli cały wachlarz zajęć, o których medycyna mówi, że są dobre. Polecają je lekarze pracujący z chorymi, również prof. Jadwiga Jośko-Ochojska - mówi Kryszczyszyn.

Ma wiele znajomych, które chorowały na raka.

- Często mówią, że choroba sprawiła, że inaczej spojrzały na świat, zmieniły nawyki. Żyjemy w pędzie, nie mamy na nic czasu. Może Centrum będzie tym miejscem, które pozwoli zmienić styl życia - dodaje.

Zdrowie w centrum

14 zdjęć

Za nami pierwsze zajęcia w rybnickim Centrum Onkologii Integracyjnej, w którym osoby w trakcie leczenia onkologicznego i po jego zakończeniu oraz ich rodziny mogą otrzymać wsparcie. Odbyły się one 27 października w Edukatorium „Juliusz”, gdzie psycholożki i psychoterapeutki Marta Banout i Ewa Żmuda poprowadziły psychoonkologiczne zajęcia „Odkryj eMOCje - radzenie sobie ze stresem”, a Mariola Ciesielska i Marta Brzezinka - zajęcia jogi powięziowej, w której liczy się rozluźnianie napięć w ciele. Uczestniczki były bardzo zadowolone...

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Przed nami Rybnicki Festiwal Zdrowia
Przed nami Rybnicki Festiwal Zdrowia

Przed nami Rybnicki Festiwal Zdrowia

do góry