Zdrowie w centrum

29.10.2023 Zdrowie

- Kiedy chodzi o nas lub o kogoś z naszych bliskich, nie ma znaczenia, jak wiele osób choruje na raka, bo zawsze jest o tę jedną osobę za dużo. A w Rybniku nie ma pewnie rodziny, która w kręgu swoich najbliższych, krewnych czy znajomych nie miałaby kogoś kto choruje lub chorował na nowotwór - mówi Joanna Kryszczyszyn z Fundacji na rzecz Onkologii „Rakowi-Stop”. Stąd pomysł na stworzenie w Rybniku Centrum Onkologii Integracyjnej, w którym osoby w trakcie leczenia onkologicznego i po jego zakończeniu oraz ich rodziny mogą otrzymać wsparcie. Pierwsze zajęcia ruszyły 27 października.

Pierwsze zajęcia z jogi poprowadziła Mariola Ciesielska. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

- Zainspirowała nas prof. Jadwiga Jośko-Ochojska, która podczas ubiegłorocznej konferencji „Rakowi Stop. Wczesne wykrycie szansą na życie” mówiła o tym, jak cały medyczny świat patrzy na człowieka holistycznie i uzupełnia leczenie onkologiczne o metody wspomagające organizm. W terapii wszystko jest ważne, również psychika, dobre samopoczucie i otoczenie. Dlatego w naszym Centrum stawiamy na zajęcia wspierające, które pomogą radzić sobie ze stresem czy na jogę, by odpowiednio zadbać o swoje ciało. Od stycznia planujemy też zajęcia z dietetykiem onkologicznym, który doradzi, co jeść podczas chemii i radioterapii i jak przygotować się do operacji, by wzmocnić organizm. Jestem pewna, że Centrum będzie miejscem, w którym chory i jego rodzina znajdzie tak potrzebne dodatkowe wsparcie. Choruje cała rodzina dlatego zależy nam również na pomocy dla członków rodzin osoby chorej, tak by stali się świetnymi partnerami i cały ten trud przeszli wspólnie z nią - mówi Joanna Kryszczyszyn.

- Kiedy chodzi o nas lub o kogoś z naszych bliskich, nie ma znaczenia, jak wiele osób choruje na raka, bo zawsze jest o tę jedną osobę za dużo - mówi Joanna Kryszczyszyn z Fundacji na rzecz Onkologii „Rakowi-Stop”. Zdj. (S)

Centrum Onkologii Integracyjnej to wspólna inicjatywa fundacji „Rakowi-Stop”, oddziału onkologicznego rybnickiego szpitala oraz Edukatorium „Juliusz”, gdzie odbywają się wszystkie zajęcia. Na pierwszych 27 października był komplet.

Nie tylko amazonki

Psycholożki i psychoterapeutki - Marta Banout, która pracuje na oddziale onkologicznym rybnickiego szpitala i Ewa Żmuda z żorskiego hospicjum, poprowadziły pierwsze psychoonkologiczne zajęcia „Odkryj eMOCje - radzenie sobie ze stresem”. Mówiły o higienie psychicznej i dbaniu o własne emocje w czasie choroby. Z kolei Mariola Ciesielska i Marta Brzezinka zaprosiły na zajęcia jogi, a wśród pań były takie, które pierwszy raz miały z nią kontakt i były zadowolone, bo w prostej jodze powięziowej liczy się rozluźnianie napięć w ciele.

- Bardzo mi się podobało, choć moje ruchy są dość ograniczone. Ćwiczyłam z przyjemnością, również dzięki prowadzącej, pani Marioli. Bardzo się cieszę, że ktoś o nas pomyślał i coś takiego dla nas zorganizował. Jestem amazonką i nasza prezeska, powiedziała nam o tych warsztatach, więc z chęcią skorzystałam. To moje pierwsze zajęcia jogi, ale będę przychodzić na kolejne, bo warto - mówi pani Ewa z Rybnika.

Kolejne zajęcia będą się tam odbywać w każdy piątek (3, 10, 17.11 oraz 24.11 - dodatkowo spotkanie z psychoonkologiem, szczegóły tutaj oraz w naszym kalendarium).

Uczestniczki, pomysłodawczynie i organizatorki zajęć. Zdj. (S)

Zajęcia „przepisują” również onkolodzy.

- W ulotkach jest tzw. recepta. Lekarz przystawiając pieczątkę może kierować swoich pacjentów na nasze zajęcia za symboliczną złotówkę - słyszymy w Edukatorium.

W planach Centrum są też inne zajęcia, które mają zminimalizować stres związany z chorobą i poprawiać samopoczucie.

- Marzą się nam kąpiele leśne, aromaterapia, zajęcia z muzyką wyciszająca, czyli cały wachlarz zajęć, o których medycyna mówi, że są dobre. Polecają je lekarze pracujący z chorymi, również prof. Jadwiga Jośko-Ochojska - mówi Kryszczyszyn.

Ma wiele znajomych, które chorowały na raka.

- Często mówią, że choroba sprawiła, że inaczej spojrzały na świat, zmieniły nawyki. Żyjemy w pędzie, nie mamy na nic czasu. Może Centrum będzie tym miejscem, które pozwoli zmienić styl życia - dodaje.

Zdrowie w centrum

14 zdjęć

Za nami pierwsze zajęcia w rybnickim Centrum Onkologii Integracyjnej, w którym osoby w trakcie leczenia onkologicznego i po jego zakończeniu oraz ich rodziny mogą otrzymać wsparcie. Odbyły się one 27 października w Edukatorium „Juliusz”, gdzie psycholożki i psychoterapeutki Marta Banout i Ewa Żmuda poprowadziły psychoonkologiczne zajęcia „Odkryj eMOCje - radzenie sobie ze stresem”, a Mariola Ciesielska i Marta Brzezinka - zajęcia jogi powięziowej, w której liczy się rozluźnianie napięć w ciele. Uczestniczki były bardzo zadowolone...

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Centrum Onkologii Integracyjnej w Edukatorium Juliusz
Centrum Onkologii Integracyjnej w Edukatorium Juliusz

Centrum Onkologii Integracyjnej w Edukatorium Juliusz

Rybniczanie! Badajmy się!
Rybniczanie! Badajmy się!

Rybniczanie! Badajmy się!

Rybnickie Centrum Onkologii Integracyjnej
Rybnickie Centrum Onkologii Integracyjnej

Rybnickie Centrum Onkologii Integracyjnej

Przed nami Rybnicki Festiwal Zdrowia
Przed nami Rybnicki Festiwal Zdrowia

Przed nami Rybnicki Festiwal Zdrowia

do góry