Strona główna/Aktualności/Zdrowie/„Zdrowie na różowo” w Edukatorium Juliusz

„Zdrowie na różowo” w Edukatorium Juliusz

20.02.2023 Zdrowie

- Nikt nie da nam gwarancji, że nie zachorujemy na raka, ale możemy zrobić wszystko by wzmocnić nasz organizm - mówi psychodietetyczka Michalina Batóg, która w Edukatorium Juliusz poprowadzi cykl prozdrowotnych warsztatów w ramach zainaugurowanego tam dziś (20 lutego) projektu profilaktycznego „Zdrowie na różowo”.

Projekt ma szerzyć ideę badań profilaktycznych pod kątem nowotworów kobiecych: raka piersi, szyjki macicy i jajnika oraz promować zdrowe nawyki żywieniowe.

Michalina Batóg (z lewej) i Katarzyna Stachowicz mówiły dziś w Edukatorium Juliusz o prozdrowotnym projekcie „Zdrowie na różowo” i znaczeniu badań profilaktycznych. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

- Możemy się zdrowo odżywiać kupując - w sklepach takich jak Lidl czy Biedronka - produkty, które będą nam służyć. Zapraszam więc dziewczyny, kobiety i seniorki na międzypokoleniowe wykłady o dobrych nawykach żywieniowych i zdrowym jedzeniu, ale też o profilaktyce raka piersi. Będziemy się uczyć samobadania na fantomach, ale opowiem też o onkodiecie, czyli o tym jak odbudować organizm po leczeniu onkologicznym - zaprasza koordynatorka projektu Michalina Batóg z Edukatorium Juliusz, gdzie 28 lutego, 7 i 14 marca o 18.00 zaplanowano pierwsze wykłady.

Patronat nad antynowotworową kampanią w Edukatorium Juliusz objęła fundacja Katarzyny Stachowicz „Pokonaj raka”.

- Statystyki są zatrważające. Ponad 20 tys. nowych zachorowań na raka piersi co roku. Tylko 20 proc. kobiet wykonuje badania cytologiczne, a najwięcej chorujących na raka jądra to młodzi, dwudziestoparoletni mężczyzn. Dlatego musimy postawić na profilaktykę. Nie mamy wpływu na to gdzie mieszkamy, jakim powietrzem oddychamy i jakie geny dziedziczymy, ale mamy wpływ na to, by się badać, zdrowo odżywiać i uprawiać kulturę fizyczną - przekonuje Katarzyna Stachowicz, którą cieszą tego typu prozdrowotne inicjatywy, jak zainagurowany dziś w Rybniku projekt „Zdrowie na różowo”.

- Też jestem pacjentką onkologiczną. Przeszłam raka piersi i założyłam fundację, by pomagać innym w trudnych chwilach choroby, ale też by uświadamiać i mówić o profilaktyce. Rak nie zna wieku, chorują zarówno 20-latkowie, jak i 60-latkowie, dlatego postawmy na edukację! - apeluje Katarzyna Stachowicz.

- Nie poddawajmy się w chorobie, ale też w działaniach na rzecz drugiego człowieka - mówi Katarzyna Stachowicz. Zdj. Sabina Horzela-Piskula.

Prezeska fundacji podkreśla też znaczenie badań genetycznych, bo wiele nowotworów jest dziedzicznych.

- Dzięki moim działaniom od 2019 roku zabieg profilaktycznej mastektomii w Polsce jest refundowany. Dzięki temu kobiety w Polsce mogą zredukować zachorowalność na raka piersi z 90 do 3 proc., co jeszcze niedawno było niemożliwe - podkreśla Katarzyna Stachowicz.

- Im więcej wiemy o raku i walce z nim, tym lepiej - mówił o założeniach projektu „Zdrowie na różowo” prezydent Piotr Kuczera, a w dzisiejszym spotkaniu w Edukatorium Juliusz wziął też udział wicemarszałek województwa śląskiego Krzysztof Klimosz:

- Planujemy zakup cytobusa, który będzie jeździć po całym województwie - zapowiedział.

„Zdrowie na różowo” w Edukatorium Juliusz

9 zdjęć

20 lutego w Edukatorium Juliusz zainaugurowano antynowotworowy projekt „Zdrowie na różowo”. - Nikt nie da nam gwarancji, że nie zachorujemy na raka, ale możemy zrobić wszystko by wzmocnić nasz organizm - mówi psychodietetyczka Michalina Batóg, która w Edukatorium Juliusz poprowadzi cykl prozdrowotnych warsztatów. To właśnie ona zaprosiła do współpracy fundację Katarzyny Stachowicz „Pokonaj raka”. - Rak nie zna wieku, dlatego postawmy na edukację! - apeluje Katarzyna Stachowicz. W spotkaniu, które poprowadził Wojciech Dominiak, dyrektor Edukatorium Juliusz wzięli też udział prezydent Piotr Kuczera i wicemarszałek województwa Krzysztof Klimosz.

 

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Edukatorium świętuje roczek
Edukatorium świętuje roczek

Edukatorium świętuje roczek

do góry