Strona główna/Aktualności/Zdrowie/Uzależnienia jednym z największych zagrożeń (..)

Uzależnienia jednym z największych zagrożeń współczesności. Konferencja "Cztery pory roku bądź ze mną"

15.11.2023 Zdrowie

W czwartek, 16 listopada, w auli Akademii Ekonomicznej przy ul. Rudzkiej 13, czyli w popularnym Kampusie odbędzie się konferencja, której tematem będą uzależnienia. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12.00 i potrwa do 15.00.

Podczas spotkania z serii Cztery pory roku bądź ze mną omawiany będzie temat uzależnień

- Uzależnienia są jednym z największych zagrożeń współczesności. Uzależnienia zarówno od środków poprawiających doraźnie samopoczucie, do których zaliczamy alkohol, leki, narkotyki i papierosy oraz zachowań, redukujących napięcie emocjonalne poprzez kompulsywne objadanie się, ćwiczenia fizyczne, rozrywkę czy korzystanie z telefonu. Najmłodszym pacjentem na Oddziale Pediatrii, którego hospitalizowaliśmy z powodu uzależnienia od alkoholu, był 12-letni Adaś. Nierzadko spotykamy się z uzależnieniami od narkotyków: biorę kryształ, alfę, zioło... - mówią nasi niepełnoletni pacjenci. Ostatnio 13-letni chłopiec uzależniony od „ekranu” zagroził, że odbierze sobie życie jeśli rodzice zabiorą mu komórkę - relacjonuje Katarzyna Musioł, Ordynator Oddziału Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku.

Program konferencji: 

  • Otwarcie Konferencji. Wystąpienie Zastępcy Prezydenta Miasta Rybnika - Wojciecha Świerkosza oraz Dyrektora WSS nr 3 w Rybniku Jarosława Madowicza
  • Doświadczenie osobiste rodzica dziecka uzależnionego
  • Rola rodziny w uzależnieniu dziecka. Jadwiga Grech - psycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka
  • Narkomania, moda czy patologia społeczna - problemy w pomocy osobom uzależnionym - Sebastian Pietrołaj, instruktor terapii uzależnień.
  • Wypowiedź dziecka zmagającego się z uzależnieniem
  • Panel dyskusyjny

 „Cztery pory roku bądź ze mną”

Spotkanie jest częścią cyklu „Cztery pory roku bądź ze mną”, podczas których omawiane są zagadnienia depresji, dysforii płciowej oraz uzależnień. Celem konferencji jest szczegółowe zaznajomienie z praktycznymi aspektami poruszanych tematów. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni wszyscy Ci, którzy na różnych płaszczyznach są odpowiedzialni za wspieranie dzieci i młodzieży.

Organizatorzy: Miasto Rybnik, Fundacja "mAli wspaniali", która od ponad 5 lat działa w Rybniku, realizując zadania w zakresie ochrony i promocji zdrowia, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku.

 
Opracowanie
rybnicka .eu
do góry