Strona główna/Aktualności/Zdrowie/Szpital psychiatryczny w Rybniku podniesiony do rangi (..)

Szpital psychiatryczny w Rybniku podniesiony do rangi kliniki. "Tu dzieją się wielkie rzeczy. To innowacyjna placówka"

12.11.2023 Zdrowie

Zmieniają się formy terapii, farmakologii, świat idzie do przodu - mówi Joachim Foltys, dyrektor szpitala przy Gliwickiej, który otrzymał status Klinicznego Szpitala Psychiatrycznego w Rybniku. - To zupełnie innowacyjna placówka. Tutaj wdrażane są nowe technologie. Szpital w Rybniku, który jest legendą w psychiatrii, dziś staje się jej awangardą - chwali rybnicką placówkę prof. Marek Krzystynek, kierownik katedry i kliniki rehabilitacji psychiatrycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

 Joachim Foltys opowiada o korzyściach z podniesienia rangi szpitala. Zdj. Aleksander Król

Uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego szpital psychiatryczny w Rybniku otrzymał status Klinicznego Szpitala Psychiatrycznego w Rybniku. Podniesienie rangi placówki oznacza jeszcze lepszą opiekę dla pacjentów, możliwość wykorzystywania nowoczesnych technologii w terapii, oraz współpracę z uczelniami wyższymi.

 - Od 3 lat mamy studentów AWF. Pamiętam pierwsze spotkanie z rektorem, który rozmawiał też z innymi szpitalami, ale jakoś nie chcieli współpracować, szczególnie w aspektach rehabilitacji, fizjoterapii osób z zaburzeniami psychicznymi. My podjęliśmy tę współpracę - mówi Joachim Foltys.

A Akademia Wychowania Fizycznego to niejedyna uczelnia z jaką chce współpracować szpital psychiatryczny w Rybniku.

- Wraz z profesorem Markiem Krzystankiem ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego chcemy wprowadzać w szpitalu nowe technologie. Od kilku lat współpracujemy też z ASP, w kontekście arteterapii. W tym roku odbyło się około 30 warsztatów, które prowadzili artyści z Akademii Sztuk Pięknych. To ogromne urozmaicenie dla naszych pacjentów - była rzeźba, rysunek i inne formy. Rozmawiamy też z Politechniką Śląską. A wczoraj wspólnie z prezydentem Rybnika podpisaliśmy umowę z Uniwersytetem Śląskim. Chcemy współpracować w obszarze prawa, psychiatrii sądowej, psychologii. Ta współpraca z uczelniami nas wzbogaca - tłumaczy Joachim Foltys.

Prof. Marek Krzystanek. Zdj. A.Król

Profesor Marek Krzystanek, kierownik katedry i kliniki rehabilitacji psychiatrycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach mówi, że szpital w Rybniku to bardzo innowacyjna placówka. 

- Cieszę się z podwyższenia statusu szpitala, choć dla mnie ten szpital był w pewnym sensie klinicznym już od dawna. Tutaj dzieją się wielkie rzeczy. W tej chwili powstał tu dział innowacji i nowych technologii i w psychiatrii. To zupełnie innowacyjna placówka, która ma ogromną przyszłość. Szpital w Rybniku jest legendą psychiatrii, a dziś staje się awangardą w psychiatrii. Nowe technologie, współczesna psychiatria to psychiatria środowiskowa, w Rybniku działa centrum zdrowia psychicznego. W tej chwili w centrach zdrowia psychicznego zaczynamy wdrażać system telemedyczny. To system oparty na głębokim uczeniu, na uczeniu maszynowym czyli sztucznej inteligencji. Szpital walczy o awangardę w psychiatrii światowej. To absolutnie wysoko podniesiony sztandar. Liczę, że mój uniwersytet przyłączy się - mamy ambicję, by powstał tu zakład naukowy. Jesteśmy w trakcie rozmów - mówi profesor Krzystanek.

W szpitalu uruchomiono system monitoringu. Zdj. A.Król

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera podkreśla, że to pierwszy szpital kliniczny w historii miasta. 

- Po raz pierwszy w Rybniku mamy szpital kliniczny, z najwyższej półki, to również jest nobilitacja dla miasta. Placówka, oprócz elementu leczniczego będzie sięgała po element badawczy z placówkami uczelni wyższych - mówi Piotr Kuczera.

Prezydent podkreśla, że placówka otwiera się na miasto i widać tu boom inwestycyjny.

Właśnie w szpitalu uruchomiono system monitoringu. Dzięki kamerom zainstalowanym w salach poprawiło się bezpieczeństwo pacjentów i personelu.

 
Redaktor Naczelny
Aleksander Król
do góry