Strona główna/Aktualności/Zdrowie/Studenci AWF-u w szpitalu psychiatrycznym

Studenci AWF-u w szpitalu psychiatrycznym

31.08.2022 Zdrowie

Dyrektor Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych prof. nadzw. dr hab. inż. Joachim Foltys i rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach prof. dr hab. Grzegorz Juras podpisali dzisiaj umowę o współpracy, na mocy której w szpitalu przy ul. Gliwickiej będzie funkcjonować oddział kliniczny fizjoterapii dla osób nerwowo i psychicznie chorych.

Umowę o współpracy podpisali rekto katowickiego AWF-u prof. dr hab. Grzegorz Juras (z lewej) i dyrektor Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku prof. nadzw. dr hab. inż. Joachim Foltys. Zdj. Wacław Troszkao

W skromnej uroczystości wzięli też udział przedstawiciele władz miasta i województwa.
Studentom fizjoterapii oddział kliniczny pozwoli zdobyć bezcenną wiedzę, umiejętności i doświadczenie w pracy z pacjentami psychiatrycznymi, a szpitalowi i uczelni realizować wspólne projekty naukowo-badawcze związane z rehabilitacją psychiatryczną.
Fizjoterapia jest kierunkiem medycznym, a według rankingu „Perspektyw” wydział fizjoterapii katowickiej AWF jest najlepszy w Polsce. Jego studenci pojawiają się w rybnickim szpitalu już od półtora roku i, jak mówił dyrektor Foltys, wnoszą duże ożywienie i podejmują wiele interesujących inicjatyw.

Współpraca naszego szpitala psychiatrycznego z katowickim AWF-em trwa już od ponad roku. Zdj. Wacław Troszka

- To chwila historyczna. Leczenie farmakologiczne, zastosowanie odpowiedniej diety i leczenie słowem to rzeczy fundamentalne, ale dopiero jeśli dodamy do tego leczenie ruchem, czyli fizjoterapię to uzyskamy odpowiednie podejście do wyzwania jakim są choroby psychiczne. Wielką radość sprawia mi też fakt, że nasza uczelnia będzie profesjonalnie pracować na rzecz Rybnika i całego Śląska. Największym beneficjentem tej umowy są i będą pacjenci tego szpitala - mówił rektor Grzegorz Juras, podkreślając fakt, że urodził się w Rybniku i w II LO zdał maturę.
- Jeszcze kilka lat temu uczelnie takie jak nasza nie mogły tworzyć swoich własnych oddziałów klinicznych. Dzisiaj jest to wręcz koniecznością. Jesteśmy pierwszym w Polsce wydziałem fizjoterapii działającym przy AWF-ie, który ma swój oddział kliniczny. Będziemy tu realizować dydaktykę i terapię, czyli edukować studentów i leczyć pacjentów, więc skorzystają na tym szpital, uczelnia, pacjenci i studenci - podkreśliła dziekan wydziału fizjoterapii dr hab. Anna Polak prof. AWF.
Pierwszy projekt naukowo-badawczy, który zostanie wspólnie zrealizowany pod kierunkiem pracowników naukowych katowickiej uczelni przez szpital psychiatryczny i katowicki AWF będzie dotyczył wykorzystania w leczeniu i w fizjoterapii rzeczywistości wirtualnej. Chodzi o najnowsze technologie cyfrowe i urządzenia typu kinect, pozwalające w różnym stopniu poruszać się w wykreowanej rzeczywistości.

Zajęcia w szpitalnej pracowni fizjoterapii z wykorzystaniem urządzenia typu kinect i wirtualnej rzeczywistości. Zdj. Wacław Troszka
Oddział fizjoterapii nie jest typowym oddziałem szpitalnym, bo na bazie pracowni fizjoterapii, posiadającej odpowiedni sprzęt do ćwiczeń i zabiegów, pomaga pacjentom wszystkich właściwie szpitalnych oddziałów. Studenci mają więc do czynienia z jednej strony z pacjentami cierpiącymi na schizofrenię, a z drugiej z tymi, których dotknęła depresja i brakuje im „napędu psycho-ruchowego”.
- Studenci poznają całe spektrum przypadków chorobowych, występujących w naszym szpitalu i to jest duża wartość tej naszej współpracy, bo pacjentów z chorobami psychicznymi w przyszłości mogą spotkać wszędzie nie tylko w szpitalu, ale również w prywatnym gabinecie - mówi Iwona Szołtysek, kierownik pracowni fizjoterapii w Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.
Wacław Troszka

do góry