Srebrna konferencja w Rybniku

01.06.2026 Zdrowie

Rybnicka filia Akademii Śląskiej organizuje jutro (2 czerwca) w Kampusie (ul. Rudzka 13C) I Interdyscyplinarną Konferencję Naukową „Srebrna gospodarka jako odpowiedź na zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństwa”. 

Srebrna konferencja w Rybniku. Zdj. ilustracyjne Magnific

Celem konferencji jest integracja środowiska naukowego, przedstawicieli ochrony zdrowia, samorządów, organizacji społecznych oraz ekspertów zajmujących się tematyką senioralną. Uczestnicy będą dyskutować na temat roli srebrnej gospodarki jako jednego z kluczowych kierunków rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. 

W programie znajdą się zagadnienia dotyczące ekonomicznego oblicza starzenia się, zdrowia jako fundamentu srebrnej gospodarki czy nowoczesnych technologii wspierających samodzielność seniorów. 

Szczególne miejsce zajmie problem bezpieczeństwa zdrowotnego seniorów oraz rola pielęgniarek i innych zawodów medycznych w zapewnianiu kompleksowej opieki nad osobami starszymi. 

Organizatorzy podkreślają, że srebrna gospodarka to nie tylko odpowiedź na wyzwania demograficzne, ale także szansa na rozwój innowacji, nowych miejsc pracy i budowanie społeczeństwa solidarnego międzypokoleniowo. A konferencja ma być inspiracją do dalszych działań na rzecz poprawy jakości życia seniorów w Polsce.

Udział w konferencji - po wcześniejszej rejestracji.

PROGRAM:
8:30 - 9:00 Rejestracja uczestników.
9:00 – 9:30 Otwarcie konferencji.
9:30 -10:00 Wykład inauguracyjny pt.: „Demografia jako szansa a nie zagrożenie”
Dr n. hum. Wiesława Walkowska, polityk społeczny, gerontolog, Przewodnicząca Śląskiej Rady Seniorów.

Silver Economy
10:00 – 10:30 „Ekonomiczne oblicza starzenia – bilans zysków i strat”.
Leszek Bednorz MBA, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, TFI PZU.

10:30 – 11:00 "Nowe formy wsparcia innowacji w opiece zdrowotnej w obliczu zmian demograficznych"
Dr hab. Grzegorz Głód, prof. UE Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach;
Dr Paweł Lejman Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej sp. z o.o.

11:00 – 11:20 „Zagrożenia w cyberprzestrzeni”
Ewa Szymanowicz-Borc Dyrektor PKO Banku Polskiego Oddziału 1 w Gliwicach.

11:20 – 12:00 Przerwa

Zdrowie jako fundament srebrnej gospodarki

12:00 – 12:30 „Współczesne trendy demograficzne, miejsce geriatrii w systemie ochrony zdrowia oraz wielkie zespoły geriatryczne”
Dr n. med. Wojciech Mizera – specjalista geriatra, specjalista chorób wewnętrznych, Akademia Śląska, Szpital Geriatryczny Katowice.

12:30 – 13:00 „Pielęgniarka jako koordynator opieki w modelu srebrnej gospodarki”
Mgr Violetta Dytko – Prodziekan ds. Pielęgniarstwa Filii Akademii Śląskiej w Rybniku, specjalista pielęgniarstwa geriatrycznego, Prezes Centrum Opieki Salus sp. z o.o. w Rybniku.

Psychologiczne fundamenty jakości życia w srebrnej gospodarce

13:00 – 13:30 „Zdrowie psychiczne seniorów – najczęstsze trudności i czynniki chroniące”
Dr hab. Edyta Janus prof. AWF Kierownik Katedry Terapii Zajęciowej, Wydział Rehabilitacji AWF Warszawa.
13:30 – 14:00 „Formy aktywności seniorów jako przykład dobrych praktyk na UTW w Rybniku”
Dr Edyta Korepta – Z-ca przewodniczącej Rady Programowej UTW w Rybniku;
Mgr Janina Freund – sekretarz Rady Programowej UTW w Rybniku.
14:00 - Podsumowanie i zakończenie konferencji

 

Opracowanie
rybnicka .eu

Zobacz także

"Pielęgniarstwo na kampusie w Rybniku to dopiero początek"
"Pielęgniarstwo na kampusie w Rybniku to dopiero początek"

"Pielęgniarstwo na kampusie w Rybniku to dopiero początek"

130 studentek i studentów pielęgniarstwa rozpoczęło studia w Rybniku. Inauguracja filii Akademii Śląskiej
130 studentek i studentów pielęgniarstwa rozpoczęło studia w Rybniku. Inauguracja filii Akademii Śląskiej

130 studentek i studentów pielęgniarstwa rozpoczęło studia w Rybniku. Inauguracja filii Akademii Śląskiej