Srebrna konferencja w Rybniku
Rybnicka filia Akademii Śląskiej organizuje jutro (2 czerwca) w Kampusie (ul. Rudzka 13C) I Interdyscyplinarną Konferencję Naukową „Srebrna gospodarka jako odpowiedź na zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństwa”.

Celem konferencji jest integracja środowiska naukowego, przedstawicieli ochrony zdrowia, samorządów, organizacji społecznych oraz ekspertów zajmujących się tematyką senioralną. Uczestnicy będą dyskutować na temat roli srebrnej gospodarki jako jednego z kluczowych kierunków rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.
W programie znajdą się zagadnienia dotyczące ekonomicznego oblicza starzenia się, zdrowia jako fundamentu srebrnej gospodarki czy nowoczesnych technologii wspierających samodzielność seniorów.
Szczególne miejsce zajmie problem bezpieczeństwa zdrowotnego seniorów oraz rola pielęgniarek i innych zawodów medycznych w zapewnianiu kompleksowej opieki nad osobami starszymi.
Organizatorzy podkreślają, że srebrna gospodarka to nie tylko odpowiedź na wyzwania demograficzne, ale także szansa na rozwój innowacji, nowych miejsc pracy i budowanie społeczeństwa solidarnego międzypokoleniowo. A konferencja ma być inspiracją do dalszych działań na rzecz poprawy jakości życia seniorów w Polsce.
Udział w konferencji - po wcześniejszej rejestracji.
PROGRAM:
8:30 - 9:00 Rejestracja uczestników.
9:00 – 9:30 Otwarcie konferencji.
9:30 -10:00 Wykład inauguracyjny pt.: „Demografia jako szansa a nie zagrożenie”
Dr n. hum. Wiesława Walkowska, polityk społeczny, gerontolog, Przewodnicząca Śląskiej Rady Seniorów.
Silver Economy
10:00 – 10:30 „Ekonomiczne oblicza starzenia – bilans zysków i strat”.
Leszek Bednorz MBA, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, TFI PZU.
10:30 – 11:00 "Nowe formy wsparcia innowacji w opiece zdrowotnej w obliczu zmian demograficznych"
Dr hab. Grzegorz Głód, prof. UE Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach;
Dr Paweł Lejman Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej sp. z o.o.
11:00 – 11:20 „Zagrożenia w cyberprzestrzeni”
Ewa Szymanowicz-Borc Dyrektor PKO Banku Polskiego Oddziału 1 w Gliwicach.
11:20 – 12:00 Przerwa
Zdrowie jako fundament srebrnej gospodarki
12:00 – 12:30 „Współczesne trendy demograficzne, miejsce geriatrii w systemie ochrony zdrowia oraz wielkie zespoły geriatryczne”
Dr n. med. Wojciech Mizera – specjalista geriatra, specjalista chorób wewnętrznych, Akademia Śląska, Szpital Geriatryczny Katowice.
12:30 – 13:00 „Pielęgniarka jako koordynator opieki w modelu srebrnej gospodarki”
Mgr Violetta Dytko – Prodziekan ds. Pielęgniarstwa Filii Akademii Śląskiej w Rybniku, specjalista pielęgniarstwa geriatrycznego, Prezes Centrum Opieki Salus sp. z o.o. w Rybniku.
Psychologiczne fundamenty jakości życia w srebrnej gospodarce
13:00 – 13:30 „Zdrowie psychiczne seniorów – najczęstsze trudności i czynniki chroniące”
Dr hab. Edyta Janus prof. AWF Kierownik Katedry Terapii Zajęciowej, Wydział Rehabilitacji AWF Warszawa.
13:30 – 14:00 „Formy aktywności seniorów jako przykład dobrych praktyk na UTW w Rybniku”
Dr Edyta Korepta – Z-ca przewodniczącej Rady Programowej UTW w Rybniku;
Mgr Janina Freund – sekretarz Rady Programowej UTW w Rybniku.
14:00 - Podsumowanie i zakończenie konferencji
Zobacz także
"Pielęgniarstwo na kampusie w Rybniku to dopiero początek"