Strona główna/Aktualności/Zdrowie/Skarpetki na rybnickim rynku

Skarpetki na rybnickim rynku

14.03.2023 Miasto

21 marca jest nie tylko kalendarzowym początkiem wiosny, ale też dniem ważnym dla rodzin, w których żyją osoby z zespołem Downa. Właśnie wtedy obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. 

 

Przed rokiem na rybnickim rynku świętowały również Iwona Kapusta i Beata Ślusarczyk ze swoimi dziećmi - Olą i Sebastianem. Zdj. Arch. GR 

Data nie jest przypadkowa - to właśnie w 21 parze chromosomów, osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Symbolem tego niedopasowania społecznego i genotypowego stały się kolorowe skarpetki nie do pary. 

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 1 „Przystań” w Rybniku wieszali już takie skarpetki na drzewie przed siedzibą WTZ przy ul. Kościuszki, ale też zbierali skarpetki, by przekazać je uchodźcom z Ukrainy.

Warsztatowicze i ich bliscy wieszali już skarpetki na drzewie przed siedzibą WTZ przy ul. Kościuszki. Zdj. Arch. GR

W tym roku warsztatowicze, ich rodziny i mieszkańcy znów spotkają się na rybnickim rynku 21 marca w samo południe. Zapalnowano tam występ bębniarzy, czyli zespołu stworzonego przez osoby z zespołem Downa i ich rodziców, ale też dekorowanie rynkowych drzew kolorowymi skarpetkami (program w kalendarium). Dlatego też WTZ „Przystań” do 17 marca w siedzibie przy ul. Kościuszki 55 organizuje zbiórkę takich właśnie skarpet - damskich, męskich, dziecięcych. 

- Nie muszą być nowe, nie muszą być do pary. Do akcji włączają się też nasi partnerzy, zaprzyjaźnione szkoły i placówki. Zależy nam na tym, by skarpetki dotarły do nas do piątku (17 marca), bo chcemy doszyć do nich wstążeczki, by łatwiej było je zawieszać na drzewach - wyjaśnia Agata Marszałek, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przystań”, która zaprasza pierwszego dnia wiosny na rybnicki rynek, by wspólnie świętować Światowy Dzień Zespołu Downa.

W ubiegłym roku na rybnickim rynku odbyła się zbiórka skarpet, które przekazano do działającego wtedy w mieście sklepu dla uchodźców. Arch. GR

 

(S)

 

 
do góry