Strona główna/Aktualności/Zdrowie/Rybniczanki gotowały z Nogalem

Rybniczanki gotowały z Nogalem

26.05.2024 Zdrowie

Jerzy Nogal, fotograf oraz kucharz znany między innymi z programu „Pytanie na śniadanie”, gotował z rybniczankami chorującymi na raka, ich bliskimi i lekarkami. Inicjatorką pierwszych takich warsztatów kulinarnych była dietetyczka kliniczna Elżbieta Krajczok, która raz w miesiącu w Edukatorium „Juliusz”, w ramach Centrum Onkologii Integracyjnej, prowadzi zajęcia żywieniowe.

Warsztaty poprowadził fotograf i kucharz Jerzy Nogal. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

- Przygotujemy dziś pierś z indyka z mango na kaszy jaglanej, naleśniki wytrawne ze szpinakiem oraz wafle z kremem mokka, a właściwie z budyniem w środku - mówił kucharz Jerzy Nogal w warsztacie gastronomicznym Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej, gdzie 24 maja pod jego czujnym okiem grupa 17 pań kroiła, tarła, mieszała, doprawiała i gotowała trzy potrawy.

Kucharz od 12 lat współpracuje z firmą Nutricia i tworzy kulinarne przepisy m.in. dla dzieci z padaczką lekooporną czy fenyloketonurią. Tym razem przygotował propozycje kilku potraw z dodatkiem nutridrinków - preparatów odżywczych, które wspierają pacjentów w walce z chorobą onkologiczną.

- Chciałam wyjść naprzeciw sugestiom opiekunów i pacjentów onkologicznych, z którymi spotykam się w ramach Centrum Onkologii Integracyjnej i często słyszę od nich, że słodki smak nutridrinków nie zawsze im odpowiada. Te warsztaty mają udowodnić, że można je nie tylko pić i robić z nich koktajle, ale również wykorzystywać w kuchni w różny sposoby, również w formie wytrawnej - mówi Elżbieta Krajczok.

Panie kroiły, tarły, mieszały, doprawiały i gotowały... Zdj. (S)

Zajęcia żywieniowe w Juliuszu, w Centrum Onkologii Integracyjnej, ruszyły w styczniu. W ich trakcie rybniczanka opowiada uczestnikom o żywieniu podczas leczenia onkologicznego, komponowaniu posiłków i zaletach diety bogatobiałkowej. Jak mówią uczestniczki, na zajęciach panuje dobra atmosfera, typowa dla spotkań w kobiecym gronie.

- Panie się wspierają i pomagają sobie - są leczone w różnych ośrodkach, więc wymieniają się wiedzą i doświadczeniami, a przy okazji mamy czas na typowo babskie rozmowy. Panuje tam rodzinna atmosfera i poczucie wzajemnego zaufania. Panie dzielą się spostrzeżeniami, dyskutują i zawsze wychodzą z przydatną wiedzą. Reaguję też na to, czego potrzebują, stąd choćby prelekcja o mitach onkologicznych - opowiada Elżbieta Krajczok.

W czasie warsztatów przygotowywano pierś z indyka z mango na kaszy jaglanej i naleśniki wytrawne ze szpinakiem. Zdj. (S)

Kolejne zajęcia dla pacjentów i ich rodzin w Edukatorium "Juliusz" 21 czerwca (obowiązują zapisy). 

Smak zdrowia w Rybniku

17 zdjęć

24 maja w warsztacie gastronomicznym Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej, kucharz Jerzy Nogal gotował z rybniczankami chorującymi na raka, ich bliskimi oraz lekarkami. Inicjatorką pierwszych takich warsztatów kulinarnych była rybnicka dietetyczka kliniczna Elżbieta Krajczok, która raz w miesiącu w Edukatorium „Juliusz”, w ramach Centrum Onkologii Integracyjnej, prowadzi zajęcia żywieniowe.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Centrum Onkologii Integracyjnej w Edukatorium Juliusz
Centrum Onkologii Integracyjnej w Edukatorium Juliusz

Centrum Onkologii Integracyjnej w Edukatorium Juliusz

Rybnickie Centrum Onkologii Integracyjnej
Rybnickie Centrum Onkologii Integracyjnej

Rybnickie Centrum Onkologii Integracyjnej

do góry