Rybniczanie chodzą z kijkami

17.05.2026 Miasto

– Jak tylko nogi niosą, trzeba iść do przodu! Bez względu na wiek, nastrój i pogodę. Życie jest za krótkie, żeby siedzieć przed telewizorem – mówi Halina Walo, pasjonatka nordic walkingu, która do regularnej aktywności z kijami przekonała już sporą grupę Rybniczan. Pora na kolejnych!

 

– Jak tylko nogi niosą, trzeba iść do przodu! Bez względu na wiek, nastrój i pogodę. Życie jest za krótkie, żeby siedzieć przed telewizorem – mówi Halina Walo, pasjonatka nordic walkingu. Zdj. Ola Kubica

Chodzić z kijami uczyła się na emeryturze, pod fachowym okiem spacermistrza Pawła Mitury-Zielonki w rybnickiej Akademii Nordic Walkingu na MOSiR-ze. Dziś uczy innych.

– Pomogę dobrać kije do wzrostu i pokażę, jak poprawnie chodzić. Wystarczą buty na twardej podeszwie, nieskręcane lekkie kijki z rękawiczkami i można ruszać – mówi z uśmiechem Halina Walo.

Dziś już nie zastanawia się, czy tylko gdzie pójść z kijami. – Wybieramy głównie trasy w lesie, bo taki spacer jest najprzyjemniejszy, można dobrze pooddychać i naprawdę się zrelaksować – opowiada o 30-osobowej rybnickiej grupie pasjonatów nordic walkingu „Wędruj z nami”, którą założyła. Mają nawet własny hymn.

Chodziarze medaliści

Na stoliku leży stos spacerowych medali zdobytych na trasach biegów, w ramach których organizowane są zawody nordic walkingu, m.in. z rybnickiej „Leśnej kurki”, radlińskiego biegu ekologicznego, śląskiego rajdu turystycznego bez barier w Jaworzu, Senioraliów w Krakowie, Perły Paprocan czy międzynarodowych mistrzostw „Baltic Challenge” w Ustce.

Grupa w czasie międzynarodowych mistrzostw „Baltic Challenge” w Ustce. Zdj. Mat. prywatne

– W marcu wróciliśmy stamtąd z największym sukcesem – trzecim miejscem, jaki w swojej grupie wiekowej wychodziła nasza pani Alicja. Niesamowicie cieszy nas jej medal – podkreśla pani Halina, która od ponad 12 lat chodzi z kijami i równie chętnie wsiada na rower, ale aktywna jest nie tylko na trasach – jest radną Rybnickiej Rady Seniorów i wolontariuszką w Rybnickim Telefonie Seniora.

Do nordic walkingu przekonała najpierw słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a potem klubowiczów „Energetycznego Seniora” Fundacji Elektrowni Rybnik.

Miłośnicy chodzenia z kijami podczas zawodów na rybnickiej Senioriadzie. Instrukcji udziela spacermistrz Paweł Mitura-Zielonka. Zdj. (S)

– Warto wyjść z domu! Chodzenie poprawia kondycję i oddech, rozwijają się mięśnie, a umysł się odświeża. Idąc można porozmawiać, albo pomilczeć, a na kilkukilometrowej trasie zawsze jest okazja do zdrowego, relaksującego odpoczynku – mówi.

Rybnik walking

Trasy i dystanse są różne – pięć, dziesięć i więcej kilometrów. Pani Halina prowadzi dokładne statystyki, z których wynika, że w 2025 roku ona i spacerowicze „Wędruj z nami” pokonali trasę 119.757 km.

– Pobyt w Ustce na „Baltic Challengeu” wykorzystujemy też do organizacji maratonu – w czasie kilku dni pokonujemy ponad 42 km. Kije zabieram też na wczasy, w Chorwacji również można spacerować – przekonuje.

Cieszy się, że udało jej się zebrać tak aktywną grupę „chodziarzy”. Najstarsza jest 83-latka, najmłodszy to wnuk pani Haliny, 10-letni Marcel, który od czasu do czasu dołącza do spacerowiczów, również na zawodach.

– Wszędzie, gdzie się pojawiamy, promujemy miasto – podkreśla pani Halina.

Nie mają wprawdzie jednakowych koszulek, dlatego podczas zajęć w Klubie „Energetyczny Senior” panie wydziergały dla wszystkich jednakowe niebieskie opaski.

Grupa w "rybnickich" opaskach. Zdj. Mat. prywatne

Grupa nie tylko spaceruje z kijkami, ale też jeździ na wycieczki, zbiera grzyby i jagody oraz sadzi lasy.

– Nie było nas, był las. A co się stanie, kiedy nas już nie będzie? Tyle jest wycinek, trzeba więc sadzić drzewa. Od kilku lat włączamy się do różnych akcji rybnickiego Nadleśnictwa czy fundacji „Mój Las”. Sadziliśmy drzewa m.in. w Rudach, Orzepowicach, na Okrzeszyńcu, a ostatnio w Golejowie – opowiada Rybniczanka.

„Na kijki” grupa umawia się w każdą sobotę, zwykle o 10.00 (szczegóły na FB Nordic Walking Rybnik „Wędruj z nami”). Dołączyć może każdy, bez względu na wiek.

– Po prostu: wędruj z nami! Idź po zdrowie! – zachęca Halina Walo.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Ambasadorzy zmiany w rybnickim kalendarzu
Ambasadorzy zmiany w rybnickim kalendarzu

Ambasadorzy zmiany w rybnickim kalendarzu

Rybniccy modele złotej jesieni
Rybniccy modele złotej jesieni

Rybniccy modele złotej jesieni

Halina Walo nową radną Rybnickiej Rady Seniorów
Halina Walo nową radną Rybnickiej Rady Seniorów

Halina Walo nową radną Rybnickiej Rady Seniorów