Strona główna/Aktualności/Zdrowie/Przed nami Rybnicki Festiwal Zdrowia

Przed nami Rybnicki Festiwal Zdrowia

25.11.2023 Zdrowie

Co łączy pianistę Leszka Możdżera, rybnicką lekarkę dr Katarzynę Musioł, uczniów Szkoły Muzycznej Szafranków czy dietetyczkę Magdalenę Makarowską? Rybnicki Festiwal Zdrowia, który rozpocznie się w naszym mieście w poniedziałek 27 listopada i potrwa do 2 grudnia. Na uczestników czekają warsztaty, koncerty, spotkania ze specjalistami i porady. Będzie możliwość wzięcia udziału w konferencji „Zdrowie w centrum uwagi” oraz w bezpłatnych badaniach.

Na Rybnicki Festiwal Zdrowia zaprasza Joanna Kryszczyszyn z Fundacji na rzecz Onkologii „Rakowi-Stop”. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

A wszystko zaczęło się przed rokiem od jednodniowej konferencji „Rakowi Stop. Wczesne wykrycie szansą na życie”. W jej trakcie można było skorzystać z bezpłatnych badań.

- Wykonano prawie 190 badań krwi na markery rakowe, a 90 kobiet zrobiło USG piersi. 1 grudnia w czasie kolejnej konferencji planujemy badania zmian skórnych i konsultacje urologiczne z USG oraz ponownie badania na markery nowotworowe - mówi Joanna Kryszczyszyn z Fundacji na rzecz Onkologii „Rakowi-Stop” o konferencji „Zdrowie w centrum uwagi”, która rozpocznie się o 10.00 w Kampusie (budynek B).

W jej trakcie dr Grzegorz Słomian opowie o Centrum Onkologii Integracyjnej, które już prowadzi zajęcia wspierające, ceniona pediatra dr Katarzyna Musioł - o pierwszych objawach chorób nowotworowych u dzieci, a dr Aldona Olejnik o czerniaku. A to tylko część wystąpień.

Materiały prasowe

W Kampusie będzie też okazja do oddana krwi i darmowych badań, a przepustką do ich wykonania będą trzy pieczątki, które można będzie zdobyć w trakcie poszczególnych festiwalowych dni (ulotki na pieczątki dostępne m.in. w edukatorium i Halo! Rybnik). A co nas czeka?
27 listopada o 17.00 w Edukatorium Juliusz odbędą się zajęcia relaksacyjne (wejściówka: 1 zł), dzień później o 18.00 w Halo! Rybnik terapeutka Aleksandra Zawadzka opowie o depresji i kogo może dotknąć, 29 listopada o 18.00 w muzeum z koncertem wystąpią uczniowie Szkoły Muzycznej Szafranków, a kolejnego dnia w bibliotece głównej o 17.00 z rybniczanami spotka się dietetyczka Magdalena Makarowska, autorka poradników i specjalistka od diety w insulinooporności.

Materiały prasowe.

Rybnicki festiwal zakończy się 2 grudnia w Teatrze Ziemi Rybnickiej zajęciami muzykoterapii i relaksacji oraz koncertem pianisty Leszka Możdżera na dwa fortepiany o częstotliwości 442 oraz 432 Hz.

- Dźwięki o tej częstotliwości mają działania uspokajające - tłumaczy Joanna Kryszczyszyn, była wiceprezydent miasta i dyrektorka Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej, współzałożycielka Fundacji na rzecz Onkologii „Rakowi-Stop”, która powstała w Rybniku w 2020 z inicjatywy ordynatora oddziału onkologicznego dr. Grzegorza Słomiana.

- Szyliśmy maseczki i pościel, kupowaliśmy sprzęt, by zabezpieczyć pacjentów i lekarzy oraz przygotowaliśmy dokumentację remontową oddziału onkologii rybnickiego szpitala. Zależy nam głównie na doposażeniu w sprzęt oraz klimatyzację, szczególnie na chemioterapii, by zapewnić pacjentom odpowiednie warunki - dodaje Joanna Kryszczyszyn.

I zaprasza do udziału w Rybnickim Festiwalu Zdrowia 

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Rybnickie Centrum Onkologii Integracyjnej
Rybnickie Centrum Onkologii Integracyjnej

Rybnickie Centrum Onkologii Integracyjnej

Zdrowie w centrum
Zdrowie w centrum

Zdrowie w centrum

do góry