Strona główna/Aktualności/Zdrowie/Projektują nową porodówkę

Projektują nową porodówkę

18.03.2023 Zdrowie

Zapowiadana od dłuższego czasu modernizacja rybnickiej porodówki w końcu dojdzie do skutku. Na początku marca dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku - Orzepowicach podpisała umowę z wyłonionym w przetargu konsorcjum dwóch firm z pszczyńskich Jankowic, które ma wyremontować i zmodernizować szpitalny oddział neonatologiczny oraz trakt porodowy. Tę szpitalną inwestycję sfinansuje zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami budżet miasta.

 

Jedna z sal porodowych w rybnickim szpitalu wojewódzkim. Zdj. WSS nr 3

Na modernizację porodówki miasto przeznaczyło 10 mln 650 tys. zł.  

W przetargu złożono trzy oferty najtańsza, złożona przez wspomniane konsorcjum dwóch firm z „Mazurem” w nazwie, opiewa na  10 mln. 479 tys. 600 zł, więc mieści się we wspomnianej kwocie. Cena najdroższej oferty wynosiła 16,3 mln. zł.

Zwycięzca przetargu najpierw w oparciu o tzw. program funkcjonalny w ciągu około 90 dni przygotuje kompleksowy projekt budowlany modernizacji, a po uzyskaniu wymaganych zgód i pozwoleń przystąpi do jego realizacji, która ma się zakończyć do końca tego roku. Dyrekcja szpitala zakłada, że prace budowlane ruszą na początku czerwca. Tak naprawdę oddział zostanie urządzony od nowa i zapewne pojawią się na nim nowe element, jednym znich będzie prawdopodobnie specjalna wanna do porodów w wodzie.   

Jak informuje dyrektor szpitala dr Jarosław Madowicz, w czasie prac budowlanych i wykończeniowych oddział i trakt porodowy będą funkcjonować bez przeszkód tyle, że w innych szpitalnych pomieszczeniach, co dla pacjentek nie powinno mieć większego znaczenia.

 

- Przygotowaliśmy koncepcję tymczasowego urządzenia elementów oddziału ginekologiczno-położniczego, porodówki i oddziału noworodkowego, tak, by w żaden sposób nie zaburzało to ich funkcjonowania. Zapewniam, że to nie będzie żaden hangar, ale pomieszczenia w głównym szpitalnym budynku - bezpieczne i komfortowe dla naszych pacjentek. Warunki będą nawet lepsze niż na obecnej porodówce, bo tymczasowe sale porodowe urządzimy na III piętrze w pomieszczeniach oddziału pooperacyjnego, a oddział noworodkowy w pomieszczeniach oddziału patologii ciąży - mówi dyrektor ds. medycznych Janusz Kowalski.

Za modernizację porodówki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 zapłaci miasto. Cała inwestycja ma się zakończyć przed końcem roku. Zdj. WSS nr 3

Dyrekcja szpitala czyni też starania o uruchomienie szpitalnej poradni  ginekologicznej. Potrzebne pomieszczenia są już przygotowane, finalizowane są uzgodnienia m.in. z konsultantem wojewódzkim ds. ginekologii. Dyrektor Madowicz zakłada, że jeśli uda się podpisać stosowną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, poradnia rozpocznie działalność z początkiem maja.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry