Strona główna/Aktualności/Zdrowie/Nowoczesna porodówka powstaje w rybnickim szpitalu

Nowoczesna porodówka powstaje w rybnickim szpitalu

23.08.2023 Zdrowie

To będzie jedna z najnowocześniejszych porodówek na Śląsku. Na oddziale neonatologicznym rybnickiego szpitala trwają intensywne prace modernizacyjne. Miasto przekazało na ten cel dotację w wysokości 10 mln. 650 tys. zł.

Remont porodówki w rybnickim szpitalu. Zdj. AK

Dziś trakt porodowy w rybnickim szpitalu to jeszcze jeden wielki plac budowy. W salach zamiast lekarzy i pielęgniarek uwijają się budowlańcy.

- W tej chwili wykonywane są wszystkie instalacje, także gazów medycznych. Prace są wysoko zaawansowane. Zamierzamy ukończyć całe zadanie z końcem roku. Oprócz prac remontowo-budowlanych, czy też modernizacyjnych, dochodzi jeszcze umeblowanie i wyposażenie oddziału - mówi Adam Czaplicki, zastępca dyrektora ds. technicznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.

Adam Czaplicki tłumaczy, że prace są mocno zintensyfikowane. Zdj. AK

Mimo inwestycji nie wstrzymano pracy porodówki.

- Pacjentki nie mają się o co martwić, porody cały czas się odbywają. Porodówka została tymczasowo przeniesiona na inne piętro szpitala, gdzie mamy pełną obstawę medyczną i infrastrukturalną - mówi Czaplicki.

Po modernizacji zdecydowanie zmieni się standard na oddziale. - Porody będą odbywały się w formie porodów rodzinnych i będą miały bardziej intymny charakter - dodaje. Jedna z sal zostanie przystosowana do porodów w wodzie.

Przypomnijmy, w kwietniu w urzędzie miasta prezydent Rybnika Piotr Kuczera, wicemarszałek województwa śląskiego Anna Jedynak i dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku Orzepowicach dr Jarosław Madowicz podpisali umowę o przekazaniu szpitalowi dotacji z budżetu miasta w wysokości 10 mln. 650 tys. zł.

- Współpraca ze szpitalem układa się wzorowo, więc chcemy to dzieło doprowadzić do końca. To w końcu oddział i miejsce, w którym mają na świat przychodzić mali rybniczanie, więc mając przyzwolenie rady miasta z radością tę umowę podpiszę. Mam nadzieję, że za kilka miesięcy będziemy mogli zaprezentować coś, co będzie dumą Rybnika - mówił wówczas prezydent Piotr Kuczera na chwilę przed podpisaniem umowy.

Modernizacja rybnickiej porodówki

7 zdjęć
Redaktor Naczelny
Aleksander Król
do góry