Strona główna/Aktualności/Zdrowie/Nowoczesna porodówka powstaje w rybnickim szpitalu

Nowoczesna porodówka powstaje w rybnickim szpitalu

23.08.2023 Zdrowie

To będzie jedna z najnowocześniejszych porodówek na Śląsku. Na oddziale neonatologicznym rybnickiego szpitala trwają intensywne prace modernizacyjne. Miasto przekazało na ten cel dotację w wysokości 10 mln. 650 tys. zł.

Remont porodówki w rybnickim szpitalu. Zdj. AK

Dziś trakt porodowy w rybnickim szpitalu to jeszcze jeden wielki plac budowy. W salach zamiast lekarzy i pielęgniarek uwijają się budowlańcy.

- W tej chwili wykonywane są wszystkie instalacje, także gazów medycznych. Prace są wysoko zaawansowane. Zamierzamy ukończyć całe zadanie z końcem roku. Oprócz prac remontowo-budowlanych, czy też modernizacyjnych, dochodzi jeszcze umeblowanie i wyposażenie oddziału - mówi Adam Czaplicki, zastępca dyrektora ds. technicznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.

Adam Czaplicki tłumaczy, że prace są mocno zintensyfikowane. Zdj. AK

Mimo inwestycji nie wstrzymano pracy porodówki.

- Pacjentki nie mają się o co martwić, porody cały czas się odbywają. Porodówka została tymczasowo przeniesiona na inne piętro szpitala, gdzie mamy pełną obstawę medyczną i infrastrukturalną - mówi Czaplicki.

Po modernizacji zdecydowanie zmieni się standard na oddziale. - Porody będą odbywały się w formie porodów rodzinnych i będą miały bardziej intymny charakter - dodaje. Jedna z sal zostanie przystosowana do porodów w wodzie.

Przypomnijmy, w kwietniu w urzędzie miasta prezydent Rybnika Piotr Kuczera, wicemarszałek województwa śląskiego Anna Jedynak i dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku Orzepowicach dr Jarosław Madowicz podpisali umowę o przekazaniu szpitalowi dotacji z budżetu miasta w wysokości 10 mln. 650 tys. zł.

- Współpraca ze szpitalem układa się wzorowo, więc chcemy to dzieło doprowadzić do końca. To w końcu oddział i miejsce, w którym mają na świat przychodzić mali rybniczanie, więc mając przyzwolenie rady miasta z radością tę umowę podpiszę. Mam nadzieję, że za kilka miesięcy będziemy mogli zaprezentować coś, co będzie dumą Rybnika - mówił wówczas prezydent Piotr Kuczera na chwilę przed podpisaniem umowy.

Modernizacja rybnickiej porodówki

7 zdjęć
Redaktor Naczelny
Aleksander Król

Zobacz także

Rybnicka porodówka prawie gotowa. Czas na wyposażenie oddziału
Rybnicka porodówka prawie gotowa. Czas na wyposażenie oddziału

Rybnicka porodówka prawie gotowa. Czas na wyposażenie oddziału

do góry