Strona główna/Aktualności/Zdrowie/"Niebiescy" spacerowicze na rybnickim rynku

"Niebiescy" spacerowicze na rybnickim rynku

03.04.2023 Zdrowie

- Rybnik jest dzisiaj wyjątkowo niebieski - mówiła Agnieszka Antosz, dyrektor Zespołu Szkolno-Rewalidacyjnego Szkoła Życia w Rybniku. To efekt niecodziennego "niebieskiego" spaceru, który dziś rano (3 kwietnia) wyruszył spod bazyliki na rynek. Zorganizowano go w ramach Dnia Świadomości Autyzmu.  

"Niebiescy" spacerowicze przeszli spod bazyliki na rybnicki rynek. Zdj. Wacław Troszka

Święto, które obchodzone jest 2 kwietnia, ma uwrażliwiać i propagować wiedzę na temat autyzmu. Rzecz w tym, by zapobiegać wykluczeniu społecznemu i zwrócić uwagę na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. 

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Jeszcze niedawno uważano, że dotyczy głównie chłopców, stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski.

Kolor niebieski nie jest przypadkowy. Zdj. WaT

Dziś rano spod bazyliki wyruszył "niebieski" spacer z udziałem rybnickich przedszkolaków i uczniów, podopiecznych warsztatów terapii zajęciowych, nauczycieli i rodziców. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. 

- To kolejne spotkanie w tak ważnym dniu, w którym wszyscy myślimy o osobach z autyzmem - mówił wiceprezydent miasta Wojciech Świerkosz na rynku, gdzie odbyły się zabawy integracyjne z udziałem uczestników marszu.

Oprócz Szkoły Życia rybnickie obchody Dnia Świadomości Autyzmu organizują wspólnie również Edukatorium Juliusz i rybnickie muzeum. W tym pierwszym zaplanowano warsztaty dla uczniów, a o 17.00 konferencję na temat autyzmu dla nauczycieli, terapeutów, psychologów, pedagogów i rodziców (szczegóły w kalendarium). W tym drugim - prezentowana jest pokonkursowa wystawa „Pomaluj świat na niebiesko” prac dzieci i młodzieży. W ratuszu, gdzie ma swoją siedzibę rybnickie muzeum, będzie ją można oglądać do 9 kwietnia.

(S)

Niebieski spacer przeszedł ulicami Rybnika

29 zdjęć

Dziś rano (3 kwietnia) spod bazyliki wyruszył niebieski spacer, jako wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Jego uczestnicy przeszli na rybnicki rynek, gdzie odbyły się zabawy integracyjne, a wszystkich uczestników przywitał wiceprezydent miasta Wojciech Świerkosz. Rybnicki Dzień Świadomości Autyzmu zorganizowały wspólnie Szkoła Życia, tutejsze muzeum oraz Edukatorium Juliusz, gdzie jeszcze dziś zaplanowano konferencję na temat autyzmu.

do góry