Strona główna/Aktualności/Zdrowie/Najesz się w rybnickim szpitalu? Pacjentka narzeka na menu

Najesz się w rybnickim szpitalu? Pacjentka narzeka na menu

21.07.2023 Zdrowie

Na szpitalne menu skarży się pacjentka rybnickiego szpitala. - Nawet wnuk by nie pojadł - mówi przesyłając wykonane przez siebie zdjęcia szpitalnych posiłków. Dodaje, że w ciągu tygodnia schudła 3 kilogramy i przy takim żywieniu nie ma sił na rehabilitację. W szpitalu w Rybniku tłumaczą, że pacjentka ma dietę, a wartość energetyczna i odżywcza jej diety ubogoenergetycznej jest zgodna z ustalonymi normami.

Na szpitalne menu skarży się pacjentka szpitala w Rybniku

Pani Violetta (prawdziwe dane znane redakcji) trafiła na oddział rehabilitacji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku po operacji kręgosłupa. Przyznaje, że ma „dietę 1000 kalorii” ale wydaje jej się, że „te 1000 kalorii można podać w jakiś inny sposób - przede wszystkim więcej warzyw a ich jest bardzo mało".

- Dostałam udko, to była sama kość. Nawet wnuk by nie pojadł - mówi nam pani Violetta.

W rybnickim szpitalu tłumaczą, że pacjentka ma dietę ubogoenergetyczną (opis tej diety na samym dole artykułu).

- Pragniemy wskazać, że żywienie pacjentów w trakcie hospitalizacji odbywa się na podstawie zleceń lekarskich zgodnie ze stanem zdrowia pacjenta. Z przesłanej dokumentacji fotograficznej wynika, że pacjentce została przydzielona dieta 6a - ubogoenergetyczna. Nadmieniamy, że planując żywienie w diecie ubogoenergetycznej w warunkach domowych zapotrzebowanie energetyczne i odżywcze ustala się indywidualnie z zachowaniem metodyki planowania diety, natomiast w żywieniu zbiorowym, z którym mamy do czynienia w naszym szpitalu ujednolica się dobór produktów z zachowaniem zasad i norm zalecanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w poszczególnych dietach - informuje Karolina Wałowska, rzecznik prasowy WSS nr 3 w Rybniku.

Dodaje, że podobna interwencja w tej sprawie została przesłana na adres mailowy szpitala w dniu 11 lipca i po zgłoszonej interwencji dotyczącej źle zbilansowanych posiłków, zlecono dodatkową analizę diety ubogoenergetycznej za okres od dnia 10-14 lipca. Na podstawie materiałów dostarczonych przez firmę świadczącą usługi gastronomiczne w rybnickim szpitalu ustalono, że wartość energetyczna i odżywcza diety ubogoenergetycznej jest zgodna z ustalonymi normami.

Dyrekcja szpitala zaznacza, że zgodnie z obowiązującą umową sporządzanie jadłospisów dekadowych a następnie dziennych leży po stronie wykonawcy (usługę gastronomiczną w zakresie przygotowania i dystrybucji posiłków dla szpitala świadczy firma Impel Catering z Wrocławia na podstawie zawartej umowy przetargowej).

- Ze strony szpitala, dietetyk szpitalny każdego dnia przed wydawaniem poszczególnych posiłków dokonuje oceny organoleptycznej przygotowanych posiłków oraz wyrywkowej kontroli wartości odżywczych i energetycznych podawanych diet. Zatem szpital dokonuje codziennej kontroli nad tym, by wydawane posiłki przez wykonawcę były przygotowane zgodnie z normami HACCP oraz zgodnie z zasadami zleconej diety, przy zachowaniu norm dziennych racji pokarmowych opracowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - informuje Karolina Wałowska, rzecznik prasowy WSS nr 3 w Rybniku.

Pacjentka przyznaje, że od momentu interwencji dostaje lepsze śniadania i obiady. Ma jednak zastrzeżenia do pracy dietetyczki. (AK)

Posiłki w rybnickim szpitalu. Zdjęcia pacjentki

12 zdjęć

Pacjentka rybnickiego szpitala narzeka na posiłki i przesyła wykonane przez siebie zdjęcia.

 Rodzaje diet w rybnickim szpitalu:

Rodzaje diet i trzy posiłki w rybnickim szpitaluOpis dietOpis diet

do góry