Strona główna/Aktualności/Zdrowie/Mieszkańcy MDPS na Żużlowej mają nowego busa

Mieszkańcy MDPS na Żużlowej mają nowego busa

24.01.2024 Zdrowie

Nowy bus marki Mercus, przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych trafił dziś do Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Rybniku. - Mieszkańcy naszego domu będą mogli pojechać do wielu miejsc - cieszyli się przedstawiciele MDPS przy ulicy Żużlowej, dziękując prezydentowi Rybnika oraz dyrektorowi śląskiego PFRON za sfinansowanie auta.

Mieszkańcy MDPS dziękowali za nowe auto. Zdj. AK

To było małe święto w MDPS. Pod wejście główne zajechał nowy wóz z czerwoną kokardą. Mieszkańcy nie kryli zadowolenia, wszak nowym busem będą jeździć do lekarzy ale też na wycieczki. A dobrego użytkowania życzyli pensjonariuszom prezydent Rybnika Piotr Kuczera i dyrektor Oddziału Śląskiego PFRON Jan Wroński.

- Poprawi się komfort i bezpieczeństwo starszych i niepełnosprawnych mieszkańców Miejskiego Domu Pomocy Społecznej podczas transportu do lekarzy, szpitali, przychodni specjalistycznych, urzędów oraz miejsc rehabilitacji społecznej i zdrowotnej - informuje Piotr Mazurek, dyrektor Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Rybniku.

Mieszkańcy będą dojeżdżać do lekarzy i na wycieczki. Zdj. AK

Zakup 9-osobowego mikrobusa przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich został
dofinansowany ze środków PFRON w ramach „Programu wyrównywania różnic miedzy regionami III”.

Nowy pojazd kosztował 243.540 zł, z czego PFRON przekazał 135.000 zł , a Miasto Rybnik 108.540 zł.

Celem projektu była likwidacja barier transportowych a tym samym umożliwienie starszym i niepełnosprawnym mieszkańcom Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Rybniku bezpiecznego transportu do lekarzy, szpitali, przychodni specjalistycznych, urzędów oraz miejsc rehabilitacji społecznej i zdrowotnej, wyjeżdżać na wycieczki, spotkania integracyjne organizowane przez zaprzyjaźnione domy pomocy do kina, teatru, domu kultury, urzędu w celu załatwienia spraw meldunkowych lub dowodu osobistego, ZUS-u i Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności.

Dotychczas placówka wykonywała te zadania dysponując dwoma busami. Pierwszy bus Volkswagen T4 został zakupiony w 1997r. i ze względu na jego wysoką awaryjność był używany sporadycznie. Drugi bus Volkswagen T5 został zakupiony w 2012 roku.

Nowy wóz dla MDPS w Rybniku

14 zdjęć

24 stycznia przekazano nowy wóz dla MDPS w Rybniku.

Redaktor Naczelny
Aleksander Król
do góry