Strona główna/Aktualności/Zdrowie/Gryfnioki grały dla pacjentów szpitala psychiatrycznego w (..)

Gryfnioki grały dla pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Koncert z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

11.10.2022 Zdrowie

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego 10 października w Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku wystąpił z koncertem zespół Gryfnioki.

 Gryfnioki zagrały dla pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku.

- Co roku w naszym Szpitalu staramy się z tej okazji zorganizować dla naszych pacjentów jakieś atrakcje. W tym roku udało się zaprosić bardzo lubiany i ceniony przez naszych pacjentów zespół Gryfnioki, który bawił publiczność światowymi przebojami, takimi jak „Mamma Mia” Abby, czy „Happy” Pharella Williamsa - słyszymy w Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony przez Światową Federację Zdrowia w 1992 roku. Głównym założeniem święta jest zwrócenie uwagi na problemy osób chorujących psychicznie, budowanie świadomości i promowanie właściwej postawy wobec osób cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne.

Każdego roku Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest w oparciu o hasło przewodnie.
W tym roku to „Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem”.

Według Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego w ciągu najbliższych lat zaburzenia i choroby psychiczne będą jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych społeczeństwa.
Świat, w którym żyjemy, pęd dnia codziennego, stres, brak czasu na odpoczynek, walka
z pandemią, czy wojna w Ukrainie, która wybuchła na początku tego roku sprzyjają rozwojowi różnych zaburzeń i problemów ze zdrowiem psychicznym.

- Warto przy okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego głośno mówić o profilaktyce,
o tym, na co powinniśmy zwracać uwagę by być dobrej kondycji psychicznej, ale także gdzie
i do kogo zwrócić się po pomoc w razie wystąpienia niepokojących objawów. To okazja do walki z dyskryminacją i stygmatyzacją osób chorujących psychicznie. Uświadamianie społeczeństwu, że to są pełnowartościowi ludzie, którzy chcą pracować, mają rodziny, plany na przyszłość - słyszymy w rybnickim szpitalu.

- Jako pracownicy Szpitala Psychiatrycznego chętnie podejmujemy inicjatywy, które służą uświadamianiu naszego społeczeństwa ale także są okazją do spotkań dla naszych pacjentów, czy to w ramach festynu, który odbył się we wrześniu, czy właśnie teraz podczas koncertu wspomnianych już Gryfnioków - mówią w Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.

Opracowanie Redakcja

do góry