Strona główna/Aktualności/Zdrowie/- Terapia to nie wstyd! - usłyszymy w Rybniku

- Terapia to nie wstyd! - usłyszymy w Rybniku

08.09.2023 Zdrowie

W Rybniku i 20 innych miastach, fundacja „Terapia to NIE WSTYD” organizuje kampanię społeczną „Stop samobójstwom! Życie ma sens”. 9 września w Kampusie będzie można skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej i posłuchać rad specjalistów.

Zdjęcie ilustracyjne. Pixabay

Według danych Komendy Głównej Policji każdego dnia w Polsce średnio 15 osób popełnia samobójstwo. Statystyki wśród młodych osób do 18. roku życia są coraz bardziej niepokojące. W 2021 roku policja odnotowała prawie 1500 prób samobójczych w tej grupie wiekowej, z czego 127 zakończyło się śmiercią. Jednak dane pokazują tylko te próby oraz śmierci samobójcze, o których zostały powiadomione organy ścigania. Według Światowej Organizacji Zdrowia na każdą odnotowaną w oficjalnych rejestrach śmierć samobójczą młodej osoby, przypada od 100 do 200 prób samobójczych. Dlatego 9 września, w przeddzień Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom, Fundacja „Terapia to NIE WSTYD” rusza z IV edycją kampanii społecznej, w tym roku pod hasłem „Stop samobójstwom! Życie ma sens”.

- Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile osób wokół nas może mierzyć się z myślami samobójczymi. A przecież to może być nasz przyjaciel, krewny, znajomy czy sąsiad. Dlatego gdy kiedykolwiek zauważymy coś niepokojącego okażmy im empatię oraz w miarę możliwości nasze wsparcie - mówi Anna Węgrzyn, prezes fundacji.

Głównymi powodami podejmowania prób samobójczych są: zawód miłosny, nieporozumienia rodzinne lub przemoc w rodzinie, jednak, jak wynika z policyjnych statystyk, przyczyna prawie 40 proc. prób samobójczych w 2022 roku nie była możliwa do ustalenia. Stereotypy, wstyd, niskie poczucie wartości, lęk przed odrzuceniem lub przed oceną, brak poczucia akceptacji przez otoczenie oraz brak profilaktyki zdrowia psychicznego to główne przyczyny, które stoją za znacznym procentem tych statystyk. Zdecydowana większość prób samobójczych wynikać może z kryzysu psychicznego. A ten może dotknąć każdego bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Dlatego tak ważna jest psychoedukacja i profilaktyka, stąd kampania fundacji „Terapia to NIE WSTYD”.

Materiały promocyjne

- Mądre wsparcie psychiczne, to nie jest filozofowanie i powtarzanie, że będzie lepiej. To towarzyszenie i słuchanie, a także obecność. Pokażmy osobie w kryzysie, że jest dla nas ważna. Warto zapytać, co możemy zrobić, aby poczuła się lepiej i jak zapewnić jej bezpieczeństwo. Jednocześnie nie bójmy się powiedzieć, że nie wiemy, co zrobić, kiedy słyszymy o kryzysie drugiej osoby, wtedy zaproponujmy terapię i pomoc psychologiczną. To żaden wstyd prosić o pomoc specjalistów, w szczególności jeśli mogą uratować czyjeś życie - tłumaczy Zuzanna Cebo, koordynatorka kampanii w Rybniku.

9 września w rybnickim Kampusie od 14.00 do 17.00 zaplanowano sporą dawkę wiedzy psychologicznej, rozmów ze specjalistami i bezpłatnych konsultacji psychologicznych. Będzie można skorzystać z materiałów edukacyjnych i zobaczyć, na czym polega profilaktyka zdrowia psychicznego oraz dlaczego jest tak ważna (szczegóły terapiatoniewstyd.pl). Akcja organizowana jest we współpracy z Państwowym Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry