Strona główna/Aktualności/Sport/XV Memoriał Alojzego Legutki w Rybniku

XV Memoriał Alojzego Legutki w Rybniku

11.12.2023 Sport

W sobotę 9 grudnia dzięki współpracy Zarządu MKSz Rybnik z Dyrekcją ZST i ZSM-E zorganizowano turniej szachowy XV Memoriał Alojzego Legutki, zasłużonego dla miasta Rybnika, długoletniego kierownika Warsztatów ówczesnego TG, fachowca i wychowawcy młodego pokolenia, przyszłej kadry górniczej.

XV Memoriał Alojzego Legutki

Turniej mógł się odbyć dzięki udostępnieniu przez Klub MKSzu przestronnej sali wraz ze sprzętem i zegarami szachowymi oraz wydatnej pomocy  Joanny Kryszczyszyn, wicedyrektora w Rybnickim Centrum Edukacji Zawodowej, głównego Sponsora tej szachowej imprezy.

Jubileuszowy turniej cieszył się zainteresowaniem rybnickiej szachowej społeczności. Wzięło w nim udział 30 zawodników, z udziałem Mistrza FIDE Tadeusza Helisa oraz 3 Kandydatów na Mistrza: Andrzeja Cudnika, Marka Bitmana i Piotra Bobrowskiego, zasłużonego dla rybnickich szachów; gra z nimi dla pozostałych szachistów była przyjemnością.

Memoriał zaszczycili swą obecnością przedstawiciele lokalnego samorządu Jerzy Lazar i Michał Chmieliński, a najliczniejszą reprezentację szkół średnich stanowili uczniowie ZSM-E. 

Turniej został rozegrany na dystansie 9 rund w tempie 10 minut na zawodnika, gra prowadzona była fair play do dwóch błędów, a nad całością czuwał doświadczony licencjonowany arbiter Janusz Wieczorek, dzięki czemu gra przebiegała bez zakłóceń a reklamacje rozpatrywane były fachowo w oparciu o obowiązujący Kodeks PZSzach.

Kojarzenie par odbywało się obiektywnie z wykorzystaniem programu komputer, a  uzyskiwane wyniki podawane były na bieżąco do wiadomości grających. 

Wręczono nagrody ufundowane przez Panią Joannę Kryszczyszyn za pierwsze 3 miejsca dla:

  1. T Helis
  2. A Cudnik
  3. M Bitman

oraz przyznano nagrodę specjalną dla najlepszej kobiety Oliwii Szymury.

Przy okazji turnieju uhonorowano najstarszego w mieście szachistę Jana Roskosza, który w wieku 93 lat cieszy się jeszcze wyjątkowo dobrym poziomem gry i cały czas bierze aktywny udział w życiu szachowym miasta.

Trzeba podkreślić, że turniej memoriałowy ma na celu integrację młodzieży szkolnej z szachistami seniorami i przekazywanie jej godnych naśladowania wzorców.

Sprawozdanie opracował Arbiter Turnieju Janusz Wieczorek

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry