Strona główna/Aktualności/Sport/Szpadzistki zdobyły Puchar Świata

Szpadzistki zdobyły Puchar Świata

06.02.2023 Sport

Szpadzistki RMKS-u Alicja Klasik i Kinga Zgryźniak z koleżankami z kadry po raz drugi w tym sezonie wygrały turniej Pucharu Świata juniorek, tym razem w tureckim Stambule. Tym samym Polki zapewniły sobie zwycięstwo w całym pucharowym cyklu.

Najlepsza drużyna tegorocznej edycji Pucharu Świata juniorek. Od lewej: Alicja Klasik, Cecylia Cieślik, trener Artur Fajkis, Kinga Zgryźniak i Gloria Klughardt. Zdj. Arch RMKS-u Rybnik

Młode Polki pewnie wygrały czwarty w tym sezonie turniej PŚ. W drodze do finału w połowie rybnicki polski kwartet: Alicja Klasik i Kinga Zgryźniak (RMKS Rybnik) oraz Cecylia Cieślik (PK Szerm Warszawa) i Gloria Klughardt (AZS AWF Kraków) pokonał Azerbejdżan 45:18, Szwajcarię 45:20, a w półfinale Włochy 31:24. W pojedynku finałowym i Klasik, i Zgryźniak wygrały swoje walki i Polki wygrały z Francuzkami 41:35, wygrywając nie tylko turniej w Stambule, ale cały cykl Pucharu Świata. Co prawda ze względu na przygotowania do startu w mistrzostwach Europy, które w końcu lutego rozpoczną się w stolicy Estonii Tallinie, Polki nie wezmą już udziału w ostatnim turnieju PŚ, który 17 lutego rozpocznie się we francuskim Beauvais, ale ich zwycięstwo w PŚ już stało się faktem. Dwa z czterech dotychczasowych turniejów polskie szpadzistki wygrały, a w dwóch pozostałych zajęły drugie miejsce.
W Stambule rozegrano również turniej indywidualny PŚ z udziałem 192 szpadzistek z całego świata. Alicja Klasik zajęła w nim miejsce 18., a Kinga Zgryźniak 67. Najlepszą Polką była Emilia Korkus z Piasta Gliwice, która zajęła miejsce 6. Turniej w Stambule wygrała węgierska szpadzistka Dorinna Wimmer.
14 lutego, czyli w Walentynki, Alicja Klasik i Kinga Zgryźniak rozpoczną czterodniowe zgrupowanie kadry w Spale, a 24 lutego wylatują na mistrzostwa Europy juniorów do Tallina. Będziemy trzymać kciuki!

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry