Strona główna/Aktualności/Sport/Szermierczy Puchar Polski juniorów w Rybniku

Szermierczy Puchar Polski juniorów w Rybniku

04.11.2023 Sport

W sobotę i niedzielę w hali MOSiR-u w Boguszowicach odbędzie się trzeci i ostatni już turniej Pucharu Polski juniorek i juniorów (U20) w szpadzie, zorganizowany przez sekcję szermierczą RMKS-u Rybnik.

Męski skład sekcji szermierczej RMKS-u Rybnik. Od lewej stoją: trener Prezmysław Trzepizór, Adam Sojka, Bartosz Ciapała, Mateusz Woźniak, Anatol Smyczek i Tymoteusz Huwer oraz kierownik sekcji i prezes RMKS-u Krystian Fajkis oraz trener Artur Fajkis, będący też trenerem kadry narodowej szpadzistek. Zdj. Wacław Troszka
Dzisiaj, w sobotę o godz. 11 rywalizację rozpocznie 98 szpadzistek z blisko 40 klbów. W roli faworytki tej rywalizacji wystąpi najbardziej utytułowana zawodniczka RMKS-u Alicja Klasik, która poprzedni turniej PP, który odbył się w Gliwicach wygrała. W pierwszej połowie roku, czyli w poprzednim sezonie Klasik wespół z klubową koleżanką Kingą Zgryźniak i innymi kadrowiczkami, m.in. Glorią Klughardt z AZS-u AWF-u Kraków, sięgnęły po drużynowe mistrzostwo Europy, a potem i świata. Już po sezonie Klughardt została zawodniczką rybnickiego klubu, ale w turnieju jej nie zobaczymy, bo zgodnie z regulaminem obecna 20-latka wyrosła już z wieku juniorki. Dokładnie tak samo wygląda sytuacja Kingi Zgryźniak.
Ale w pucharowym turnieju zobaczymy też kilka innych reprezentantek RMKS-u, m.in. Lilianę Porwoł, która we wrześniowym, pierwszym turnieju PP, który również odbył się w Rybniku, wywalczyła trzecie miejsce.

W szermierczych pojedynkach zdarzają się i takie sytuacje. Jedna z walk wrześniowego turnieju PP juniorów w Boguszowicach. Zdj. Wacław Troszka

W niedzielę o godz. 11 do rywalizacji przystąpi 78 juniorów, a wśród nich szpadziści rybnickiego klubu. Będzie wśród nich 16-letni kadet (młodsza kategoria wiekowa) Tymoteusz Huwer, który w pucharowym turnieju w Gliwicach (22 października) zajął trzecie miejsce.
Na oba turnieje sobotni i niedzielny wstęp jest wolny (!), warto więc się wybrać do Boguszowic Starych, by zobaczyć w akcji z białą bronią naszych szpadzistów i trochę im pokibicować.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry