Strona główna/Aktualności/Sport/Silesia chce odzyskać tytuł

Silesia chce odzyskać tytuł

18.04.2023 Sport


W minioną niedzielę, 16 kwietnia kolejny sezon w ekstralidze bejsbolu rozpoczęła rybnicka drużyna z Ligockiej Kuźni - Silesia Rybnik. Rozpoczęła całkiem udanie bo w dwumeczu, po zaciętej walce na grząskim po opadach boisku, dwukrotnie pokonała Baronów z Wrocławia, w pierwszym meczu 9:8, a w drugim po dogrywce 6:5.

Przed inauguracyjnym meczem, na który wybrał się m.in. europoseł Łukasz Kohut, uhonorowao byłego zawodnika i wieloletniego działacza klubu Lucjana Steuera, który 10 grudnia obchodził swoje 80. urodziny. Zdj. Wacław Troszka
Wrocławianie przystąpili do tego meczu z zagranicznymi wzmocnieniami, czyli zawodnikami z Ukrainy, Białorusi i Dominikany, ale to im nie pomogło.
W naszej drużynie, która w poprzednim sezonie zdobyła wicemistrzostwo Polski i wywalczyła Puchar Polski, występuje dwóch Japończyków. Pierwszym z nich jest Kodai Hamabata, który drugi rok z rzędu jest grającym trenerem zespołu. Dzięki niemu do składu Silesii dołączył przed startem sezonu drugi Japończyk, doświadczony Ryoma Ogawa (32 lata). Jest dobrym miotaczem, ale również pałkarzem, co udowodnił już w swoim niedzielnym debiucie, w obu meczach zaliczając po home runie, czyli dobrze punktowanym wybiciu przez pałkarza piłki poza boisko. Poza tym w drużynie Silesii nie zaszły jakieś znaczące zmiany. Grzegorz Mularczyk, doświadczony trener, a obecnie wiceprezes klubu ds. dzieci i młodzieży zwraca uwagę, iż coraz mocniejszym punktem drużyny są dorastający młodzi zawodnicy, obecni 17-latkowie Szymon i Karol Dwojakowscy oraz Jakub Szymura, a także 18-letni Franek Dudek. Wciąż jednym z filarów drużyny jest 44-letni, niezniszczalny Marek Setla.
Co naturalne, celem Silesii na rozpoczęty dopiero co sezon jest odzyskanie tytułu mistrzów Polski, który bejsboliści z Rybnika po raz ostatni zdobyli w roku 2020.

Marząca o tytule mistrzów Polski polsko-japońska drużyna Silesii Rybnik. Zdj. Wacław Troszka

W bejsbolowej ekstralidze występuje obecnie 5 drużyn, oprócz Silesii i wrocławskich Baronów również nasi sąsiedzi, czyli Gepardy Żory, drużyna z Warszawy i wreszcie broniąca tytułu mistrzowskiego Stal Kutno. By w sezonie meczów ligowych było więcej, zmieniono regulamin ligi i w tym roku po rundzie zasadniczej ekstraligowcy rozegrają podwójne play-offy.
Już w najbliższą niedzielę, w kolejnym ligowym dwumeczu Silesia Rybnik zmierzy się na wyjeździe z największym rywalem - mistrzem Polski Stalą Kutno.

W zaciętym inauguracyjnym dwumeczu nasi bejsboliści dwukrotnie wygrali na swoim boisku z Baronami z Wrocławia. Zdj. Wacław Troszka

Ale na lidze bejsbol się nie kończy. W czerwcu na stadionie Silesii w Ligockiej Kuźni zostanie rozegrany jeden z turniejów eliminacyjnych Pucharu Europy. O pierwsze miejsce premiowane awansem do dalszej fazy rozgrywek zagrają u nas klubowe drużyny z Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Malty i Gruzji oraz zdobywca Pucharu Polski - Silesia Rybnik.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry