Strona główna/Aktualności/Sport/Rybnicki Bieg Barbórkowy

Rybnicki Bieg Barbórkowy

04.12.2022 Sport

W minioną niedzielę, 4 grudnia 23-letni student zarządzania z Wodzisławia Śl. Oliver Mutwil (w środku), którego rodzina pochodzi z Rybnika, wygrał ze sporą przewagą 18. Bieg Barbórkowy, zorganizowany przez rybnicki MOSiR. Na pokonanie 10-kilometrowej trasy potrzebował 29 minut i 59 sekund. Na starcie tegorocznego Biegu Barbórkowego pojawiło się 788 biegaczy.

Na starcie Biegu Barbórkowego stanęło dzisiaj 788 biegaczy. Zdj. Wacław Troszka

Na drugim miejscu uplasował się górnik z Radlina Mateusz Mrówka (pierwszy z prawej), który wygrał cztery poprzednie edycje, w tym jedną specjalną, barbórkowego ścigania. Przed rokiem jego najgroźniejszym rywalem był właśnie tegoroczny zwycięzca.

- Przez 7 km biegłem za Mateuszem Mrówką, ale czułem się na tyle dobrze, że zerwałem tempo i wyprzedziłem go. Potem powiększałem już tylko przewagę - powiedział nam na mecie Oliver Mutwil.

Biega od 12 lat, kiedyś trenował w Towarzystwie Lekkoatletycznym ROW, ale obecnie ze względu na swojego trenera reprezentuje barwy Budowlanych Częstochowa.
Drugiego na mecie Mateusza Mrówkę w piątek dopadło zatrucie pokarmowe.

- W piątek czułem się fatalnie. Założyłem sobie, że po przebiegnięciu kilometra zdecyduję, czy pobiegnę tylko po to, by ukończyć bieg, czy może powalczę o coś więcej. Powalczyłem i z tego drugiego miejsca jestem bardzo zadowolony - mówił czterokrotny zwycięzca Biegu Barbórkowego.

Na trzecim miejscu bieg ukończył Bartosz Jarczok (AZS AWF Katowice)

Najlepsi biegacze tegorocznego Biegu Barbórkowego, od lewej: Bartosz Jarczok (3.), Oliver Mutwil (1.) i Mateusz Mrówka (2)

Najszybszą kobietą była chorzowianka Agnieszka Gortel-Maciuk, która minęła linię mety jako 17. z czasem 35:38.

W południe na 10-kilometrową trasę ulicznego biegu wystartowało 788 biegaczy. Po raz pierwszy wystartował w nim jego pomysłodawca i organizator pierwszych jego edycji, doświadczony biegacz Maciej Ciepłak, były mistrz Polski w biegu na 100 km.

Po raz pierwszy w Biegu Barbórki pobiegł jego pomysłodawca Maciej Ciepłak

Organizatorzy przyznali mu pierwszy numer startowy. Jego syn Marcin zajął dzisiaj 7. miejsce, on był 134. Marcin Ciepłak był pierwszym mieszkańcem Rybnika, który zameldował się na mecie (wystartowało 251), najszybszą spośród 66 rybniczanek była Joanna Griman. Oboje zajęli też pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej Biegowego Grand Prix Rybnika
Wacław Troszka

34 zdjęcia

W minioną niedzielę, 4 grudnia 23-letni student zarządzania z Wodzisławia Śl. Oliver Mutwil (w środku), którego rodzina pochodzi z Rybnika, wygrał ze sporą przewagą 18. Bieg Barbórkowy, zorganizowany przez rybnicki MOSiR. Na pokonanie 10-kilometrowej trasy potrzebował 29 minut i 59 sekund. Na drugim miejscu uplasował się górnik z Radlina Mateusz Mrówka  (pierwszy z prawej), który wygrał cztery poprzednie edycje, w tym jedną specjalną, barbórkowego ścigania.