Strona główna/Aktualności/Sport/ROW ledwo się utrzymał. Radny wylicza ile miasto wydało (..)

ROW ledwo się utrzymał. Radny wylicza ile miasto wydało na żużel

26.07.2022 Sport

Losy utrzymania żużlowego ROW-u Rybnik w I-lidze ważyły się do ostatniego biegu sezonu. Szczęśliwie Rekiny pokonały Orła Łódź i nie spadną z zaplecza ekstraligi, ale nie o czymś takim marzyli kibice czarnego sportu z Rybnika. Nic dziwnego, że po ostatnim meczu sezonu wielu rozlicza klub ze słabych wyników. Dosłownie zrobił to radny Łukasz Kłosek, który wyliczył, że w ciągu 10 ostatnich lat miasto wydało na żużel w Rybniku 21 milionów złotych!

Kibice ROWu Rybnik po ostatnim biegu w meczu z Orłem naprawdę odetchnęli z ulgą. Zdj. Jakub Król

Chociaż żużlowe portale rozpisywały się o euforii w Rybniku w związku z wygraniem decydującego o być albo nie być w I lidze meczu przez ROW, a kibice zgromadzeni na stadionie po ostatnim biegu w meczu z Orłem naprawdę odetchnęli z ulgą, to jednak o święcie nie mogło być mowy. Rekiny przedwcześnie zakończyły sezon. Nieprzypadkowo na ogrodzeniu kibice zawiesili baner z hasłem „Gdzie te plaoffy”. Nie o takim rozstrzygnięciu marzyli kibice klubu, który w tym roku obchodzi 90-lecie istnienia.

Na ogrodzeniu kibice zawiesili baner z hasłem „Gdzie te plaoffy”. Zdj. Aleksander Król

Nic dziwnego, że wielu kibiców rozlicza klub ze słabych osiągnięć. Dosłownie, dzień po ostatnim meczu sezonu 2022 zrobił to radny Łukasz Kłosek, wyliczając na facebooku, ile pieniędzy w ciągu 10 lat miasto przeznaczyło na żużel w Rybniku.

10 lat - 21 mln na żużel w Rybniku! Każdy mieszkaniec dał w tym czasie z miejskiej kasy ok. 160 zł. W bieżącym roku wychodzi 12 zł na głowę. Jako kibice i mieszkańcy powinniśmy chyba wymagać czegoś więcej niż euforii po uratowaniu się przed spadkiem do II ligi, a na pewno lepszej atmosfery wokół klubu i żużla w naszym mieście - pisze Łukasz Kłosek.

Radny zauważa gorzko, że mimo dużych wydatków tylko dwa razy w tym czasie byliśmy w ekstralidze i szybko z niej spadliśmy.

- W klubie podobno został wyłącznie prezes, bo reszta współpracowników odeszła. W internetach hejt na prezesa "Mrozek musi odejść", ale kibice są rzekomo w euforii, bo nie spadliśmy do II ligi. Atmosfera wokół żużla w Rybniku jest mało optymistyczna - dodaje Kłosek

Radny prezentuje, ile miasto przeznaczalo na żużel w kolejnych latach:

 • 2012 - 33 000
 • 2013 - 1 528 000
 • 2014 - 2 038 000
 • 2015 - 2 568 000
 • 2016 - 2 975 000
 • 2017 - 2 880 000
 • 2018 - 2 300 000
 • 2019 - 2 000 000
 • 2020 - 1 999 999
 • 2021 - 890 000
 • 2022 - 1 499 000

To daje prawie 21 mln zł - zauważa radny Kłosek

Kibice ROWu Rybnik: "Czas na zmiany"

Wpis radnego Łukasza Kłoska nie przeszedł bez echa wśród kibiców Zielono-Czarnych.

- Brawo Łukasz Kłosek. Cieszę się, że zaczynamy to w końcu zauważać, że rybniczanie finansują klub, który od kilku lat jest w organizacyjnej stagnacji. Chociaż to bardzo łagodne określenie. Powinniśmy zacząć nie tylko więcej wymagać, ale też zacząć rozliczać z efektów pracy. Stawiać cele oraz mieć plan, a nie żyć z sezonu na sezon - pisze jeden z internautów pod postem radnego.

A inny dodaje: „może czas w ratuszu podjąć ten temat? Myślę, że po 10 latach czas na zmiany. Garstka kibiców na trybunach to najlepsza odpowiedź na pytanie w jakim miejscu jest w tej chwili klub. Bardzo byśmy chcieli oglądać widowiska takie jak wczoraj w Częstochowie z naszym wychowankiem na czele ale z tym zarządem to nie jest możliwe. Były pisma do UM w tej sprawie podobno. Jako radny może Pan ruszyć ten temat. Liczymy na Pana - pisze internauta.

Czy miasto podejmie temat?

Czy słaby wynik żużlowego ROWu wpłynie na zmniejszenie dotacji dla klubu w przyszłym roku?

- Miasto zdecydowało się na ogłaszanie przetargu na promocję Rybnika przez sport. Do tej pory wygrywał żużel, co będzie dalej nie wiem - odpowiada nam Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku.

Czy w związku ze złą atmosferą na linii prezes klubu - kibice, miasto podejmie kroki w celu zmiany na stanowisku prezesa?
- Miasto nie ma wpływu na to, kto jest prezesem tego klubu - dodaje Agnieszka Skupień.

Aleksander Król

Zobacz także:

Trudny sezon ROWu Rybnik

 

do góry