Strona główna/Aktualności/Sport/Pucharowe eliminacje olimpijskie szpadzistek

Pucharowe eliminacje olimpijskie szpadzistek

11.11.2023 Sport

Wczoraj, w piątek, we włoskim Legnano pod Mediolanem rozpoczął się turniej Pucharu Świata seniorek w szpadzie, w którym zawodniczki z całego świata walczą o punkty do olimpijskiego rankingu. Turniej główny odbędzie się dzisiaj, 11 listopada, wczoraj odbyły się eliminacje.

 Artur Fajkis klubowy trener RMKS-u Rybnik i kadry juniorek z Kingą Gryźniak i Alicją Klasik. Zdj. Wacław Troszka
Do Włoch poleciała 12-osobowa reprezentacja polskich szpadzistek, jedną trzecią tej grupy stanowią zawodniczki RMKS-u Rybnik: Alicja Klasik, Gloria Klughardt, Anna Mroszczak i Kinga Zgryźniak. W trudnych eliminacjach, do których przystąpiło w piątek 256 szpadzistek z całego świata, tylko cztery Polki, w tym Kinga Zgryźniak, jako jedyna reprezentantka RMKS-u Rybnik, wywalczyły awans do turnieju głównego z udziałem 64 szpadzistek. Anna Mroszczak nie wyszła z 7-osobowej grupy eliminacyjnej; Alicja Klasik po wyjściu z grupy przegrała pierwszą walkę pucharową, zaś Gloria Klughardt jednym trafieniem przegrała ostatnią walkę pucharową, której stawką był awans do turnieju głównego.

Polski pojedynek we Włoszech

W pierwszej walce dzisiejszego turnieju głównego Kinga Zgryźniak zmierzy się z reprezentacyjną koleżanką Renatą Knapik-Miazgą, aktualną liderką krajowego rankingu seniorek. Reprezentantka RMKS-u zajmuje w nim 5. Miejsce. Początek tego pojedynku zaplanowano na godz. 11.20. Zmagania szpadzistek można śledzić na stronie internetowej ( https://engarde-service.com/competition/federscherma/legnano2023/ind/tableau64.htm )
Kwalifikacje olimpijskie do Igrzysk w Paryżu zakończą się na początku kwietnia.

- Skoro zdecydowaliśmy, że młode zawodniczki spróbują się zakwalifikować na igrzyska w Paryżu, to będziemy robić wszystko, by wypadły one jak najlepiej, by były w optymalnej formie, by brały udział we wszystkich zgrupowaniach szkoleniowych, wszystkich turniejach i zobaczymy jakie będą efekty. Szermierka jest taką dyscypliną, że można być w świetnej formie, a mimo to na turnieju, na którym walczy 200 zawodników trafić na rywala, którego styl walki zupełnie nie będzie nam pasował i wyeliminuje nas z turnieju. Nie wszystkie rywalki naszych szpadzistek znamy, więc nie wiemy w jaki sposób walczą, a skoro są to eliminacje olimpijskie to w tegorocznych turniejach będą brać udział wszystkie liczące się szpadzistki. W niedawnym turnieju Pucharu Polski juniorek w Rybniku wzięło udział 68 zawodniczek, tymczasem w turnieju indywidualnym na przyszłorocznych Igrzyskach w Paryżu wystartują tylko 32 najlepsze szpadzistki - mówi Artur Fajkis.

Skomplikowany system

System eliminacji olimpijskich jest skomplikowany. W turnieju drużynowym raczej na pewno wystąpi drużyna polskich szpadzistek, która w poprzednim sezonie zdobyła mistrzostwo świata. Aktualnie w drużynowym rankingu olimpijskim Polki zajmują drugie miejsce za Koreą Południową, ale obie te drużyny mają tę samą liczbę punktów. By udział polskiej drużyny szpadzistek w turnieju olimpijskim stał się faktem, w dwóch turniejach PŚ Polki muszą zająć miejsce w pierwszej ósemce. Naszą drużynę olimpijską zgodnie z przyjętymi przez Polski Związek Szermierczy zasadami tworzyć będą trzy najlepsze szpadzistki w związkowym rankingu seniorek, natomiast o obsadzeniu czwartego miejsca zdecyduje trener kadry olimpijskiej Bartłomiej Język, który nie patrząc np. na ranking może wziąć pod uwagę cechy osobowościowe jakiejś zawodniczki i jej przydatność dla drużyny. Obecnie wysokie piąte miejsce w związkowym rankingu seniorek zajmuje zawodniczka RMKS-u Kinga Zgryźńiak.

 

- Igrzyska olimpijskie to dla każdego sportowca najważniejsza impreza w karierze, dlatego kompletowanie olimpijskiego zespołu musi się odbyć w duchu fair play, to kwestia oczywista - podkreśla Artur Fajkis i zaznacza, że sam udział w eliminacjach olimpijskich i rywalizacja z zawodniczkami z całego świata będzie dla młodych szpadzistek RMKS-u Rybnik bezcennym doświadczeniem.
- Naszym głównym celem pozostaje start tej młodej drużyny na Igrzyskach w Los Angeles w 2028 roku, a za cztery lata eliminacje olimpijskie będą wyglądać dokładnie tak samo jak obecnie. Poza tym jestem przekonany, że i dla naszej seniorskiej drużyny, która w tym roku zdobyła mistrzostwo świata, udział młodszych koleżanek w eliminacjach olimpijskich będzie źródłem dodatkowej mobilizacji - mówi trener Fajkis.

Trener Artur Fajkis w rozmowie z juniorką RMKS-u Lilianą Porwoł. Zdj. Wacław Troszka

Trzy pierwsze zawodniczki tworzące drużynę olimpijską będą miały zagwarantowany również udział w turnieju indywidualnym. Dla szpadzistek spoza tej drużyny awans do 32-osobowego turnieju olimpijskiego będzie już ekstremalnie trudnym zadaniem.

Zapracowana juniorka

Najbardziej zapracowaną szpadzistką w ciągu najbliższych miesięcy będzie Alicja Klasik, ostatnia już juniorka ze złotej drużyny, która wiosną tego roku zdobyła najpierw mistrzostwo Europy, a potem mistrzostwo świata juniorek. Jej koleżanki są już praktycznie seniorkami, a ona oprócz startów w seniorskich turniejach kwalifikacyjnych będzie również startować w kolejnych turniejach dla juniorek m.in. w Pucharze Świata.

Przed tygodniem Alicja Klasik wygrała w Rybniku III turniej Pucharu Polski juniorek. Zdj. Wacław Troszka

- Alicja nie chce z tych juniorskich startów rezygnować, bo rywalizacja z rówieśniczkami wciąż sprawia jej frajdę, a przecież ma też szanse na zdobycie kolejnych indywidualnych trofeów na mistrzostwach Europy i świata juniorek - mówi trener Artur Fajkis.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry