Strona główna/Aktualności/Sport/Piąty tytuł szpadzistek RMKS-u

Piąty tytuł szpadzistek RMKS-u

01.02.2023 Sport

Na szermierczych mistrzostwach Polski juniorów (U20) w szpadzie, które w miniony weekend odbyły się w Mielcu szpadzistki RMKS-u Rybnik zdobyły podwójne złoto, a wśród juniorów najlepszy okazał się wychowanek rybnickiego klubu Wiktor Wałach, który od tego sezonu reprezentuje AZS AWF Katowice.

WMIelcu swój pierwszy tytuł mistrzyni Polski juniorek wywalczyła Kinga Zgryźniak. Zdj. Arch. RMKS-u
Turniej indywidualny dziewcząt zakończyła walka finałowa dwóch szpadzistek RMKS-u Kingi Zgryźniak i Alicji Klasik. 15:8 wygrała ta pierwsza i to ona zdobyła swój pierwszy tytuł mistrzyni Polski juniorek. Na 7. miejscu sklasyfikowano Lilianę Porwoł. Jak było do przewidzenia, rybnickie szpadzistki wygrały również turniej drużynowy. Obie medalistki wespół z Lilianą Porwoł i Patrycją Frystacką w zaciętym finale pokonały 45:43 Piasta Gliwice, a ostatnie zwycięskie punkty dla RMKS-u zdobyła Alicja Klasik. To piąty z rzędu tytuł drużynowych mistrzyń Polski juniorek, wywalczony przez szpadzistki RMKS-u. W Mielcu wystąpiła też druga drużyna rybnickiego klubu (Antonina Korduła, Paulina Żabka i Zuzanna Kauch), która zajęła miejsce 13.
Mistrzowski turniej juniorów wygrał wychowanek rybnickiego klubu Wiktor Wałach walczący obecnie jako student w barwach AZS-u AWF-u Katowice. On również swoją walkę o złoto wygrał 15:8, pokonując Łukasza Parafiniuka z Kmicica Częstochowa. Z obecnych reprezentantów RMKS-u najwyżej na 17. miejscu uplasował się Tymoteusz Huwer, a tuż za nim na 18. Augustyn Kapias.
W turnieju drużynowym rybnicki zespół w składzie: Adam Sojka, Augustyn Kapias, Tymoteusz Huwer i Bartek Ciapała, zajął miejsce 8.

Szpadzistki RMKS-u Rybnik po raz piąty wywalczyły tytuł drużynowych mistrzyń Polski w kategorii juniorek. Stoją od lewej: Alicja Klasik, Liliana Porwoł, Patrycja Frystacka i Kinga Zgryźniak. Zdj. Arch. RMKS-u

Przed zawodnikami sekcji szermierczej RMKS-u kolejne ważne starty. W pierwszy weekend lutego Alicja Klasik i Kinga Zgryźniak wezmą udział w kolejnym turnieju Pucharu Świata juniorów w tureckim Istambule. Z kolei 11 lutego w Krakowie odbędzie się turniej Pucharu Europy kadetów z udziałem Liliany Porwoł i Tymoteusza Huwera. Natomiast 20 lutego w stolicy Estonii Tallinie rozpoczną się mistrzostwa Europy juniorek i kadetek w szermierce.