Strona główna/Aktualności/Sport/Pedałowali przez Zamysłów

Pedałowali przez Zamysłów

03.07.2023 Sport

W pierwszą niedzielę lipca odbyła się szósta edycja Bike Race Zamysłów (MTB), czyli terenowego wyścigu rowerowego, a właściwie wyścigów, zorganizowanych przez Radę Dzielnicy Zamysłów, za pieniądze z Budżetu obywatelskiego 2023.

Po emocjach sportowych przyszedł czas na emocje związane z wyścigami maluszków. Zdj. Wacław Troszka

Trasę 12-kilometrowej pętli wytyczono oczywiście na terenie dzielnicy zahaczając m.in. o użytek ekologiczny Okrzeszyniec. W trzech głównych wyścigach w kategoriach: amator (12 km), sport (24 km) i pro (36 km) wystartowało łącznie 243 rowerzystów, a w wyścigach dla dzieci i młodszej młodzieży 64. Z kolei w ostatnim wyścigu (12 km) dla mieszkańców Zamysłowa tylko 13, ale można przypuszczać, że wielu mieszkańców tej bardzo rowerowej dzielnicy ścigało się we wcześniejszych wyścigach.

Na Zamysłowie rywalizowała również młodsza młodzież. Zdj. Wacław Troszka


- Trasa była bardzo techniczna. Dużo było stromych, niebezpiecznych zjazdów. Chyba jeszcze nigdy, tak jak tutaj, nie zjeżdżałem z tak stromej ścianki; to właściwie była mała przepaść. Dużo było też ciasnych nawrotów i sporo nierówności. Na trasie było też trochę błota no i jedno miejsce, w którym trzeba było zejść z roweru, by przez to błoto przebrnąć - powiedział nam doświadczony kolarz terenowy Tadeusz Bonk, który wystartował w kategorii Pro.

Z 71 startujących, wyścig ten ukończyło 57. Rywalizacja w tej kategorii (36 km) zakończyła się zwycięstwem Czechów. Pierwszy był Ondrej Zeleny z Pribora, któremu pokonanie trzech zamysłowskich pętli zajęło 1 godzinę, 31 minut i 58 sekund. Drugi był Czech z Ostrawy Tomas Kalita (1:32;07), a trzeci gliwiczanin Wojciech Halejak (Team HB) - 1:32:08.
W kategorii Sport (24 km) zwyciężył 19-letni rybniczanin Jakub Grycman (RMF FM Extral Aluminium MTB Team), który 24-kilometrową trasę pokonał w ciągu 1 godziny, 4 minut i 53 sekund. Drugi był Bartosz Urbanek z Grupy Kolarskiej Viktoria Rybnik (1:05:17), a trzeci radlinianin Szymon Chromik (1:06:08). Ze 107 startujących do mety dotarło 88.
Najlepszym amatorem spośród 65 kolarzy, którzy wystartowali na dystansie jednej 12-kilometrowej pętli okazał się natomiast Antoni Śmich z Rydułtów, który na mecie zameldował się po niespełna 25 minutach (24:29). Po nim finiszował rybniczanin Maciej Gawełek (27:25).
Po wyścigach typowo sportowych odbyły się wzbudzające nieco inne emocje wyścigi dzieci i młodszej młodzieży. Jak pierwsi ścigali się najmłodsi na tzw. rowerkach biegowych, którzy krótką tasę wyścigu pokonali na ogół w asyście swoich rodziców.

Bike Race Zamysłów to właściwie sportowy rowerowo-rodzinny festyn organizowany przez Radę Dzielnicy Zamysłów. Zdj. Wacław Troszka festyn

Bike Race Zamysłów to właściwie zgrabne połączenie typowo sportowych, terenowych wyścigów rowerowych z rodzinnym festynem, co po raz kolejny przy wspaniałej atmosferze okazało się strzałem w dziesiątkę.

VI Bike Race Zamysłów

34 zdjęcia

W pierwszą niedzielę lipca odbyła się szósta edycja Bike Race Zamysłów (MTB), czyli terenowego wyścigu rowerowego, a właściwie wyścigów, zorganizowanych przez Radę Dzielnicy Zamysłów, za pieniądze z Budżetu obywatelskiego 2023.

Trasę 12-kilometrowej pętli wytyczono oczywiście na terenie dzielnicy zahaczając o użytek ekologiczny Okrzeszyniec. W trzech głównych wyścigach w kategoriach: amator (12 km), sport (24 km) i pro (36 km) wystartowało łącznie 243 rowerzystów, a w wyścigach dla dzieci i młodszej młodzieży 64.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry