Strona główna/Aktualności/Sport/Narciarze, snowboardziści i kosmita

Narciarze, snowboardziści i kosmita

15.01.2024 Sport

W minioną niedzielę w Istebnej odbyły się doroczne Rybnickie Zawody w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie, zorganizowane po raz szósty przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rybniku.

W niedzielnych zawodach na Złotym Groniu w Istebnej wystartowało 100 narciarzy i 13 snowboardzistów. Zdj. Wacław Troszka
Po rocznej przerwie narciarze i snowboardziści ponownie rywalizowali na stoku Złoty Groń. Na 600-metrowej trasie slalomu giganta (25 bramek), w dwóch przejazdach rywalizowało 113 rybniczan - 13 snowboardzistów i 100 narciarzy w bardzo różnym wieku. W gronie narciarzy zwyciężyli 23-letnia Ewa Fojcik z dzielnicy Śródmieście oraz 33-letni Franciszek Smusz z Meksyku. Rybnickimi mistrzami snowboardu zostali Magdalena Kasprzak i Dawid Fojcik. Ale medale i upominki otrzymali też narciarki i narciarze, którzy byli najszybsi w sześciu kategoriach wiekowych.
Jako, że każdorazowo organizatorzy zawodów zachęcają startujących do użycia karnawałowych kostiumów i przebrań, wyróżniono również najlepszych w tej kategorii choć w tym roku przebierańców na stoku pojawiło się niewielu. W najbardziej efektownym kostiumie małego kosmity wystartował 5-letni Bruno Basista z Ligoty, który w zawodach startował razem ze swoim starszym o sześć lat bratem Marcelem, który wygrał rywalizację w najmłodszej grupie chłopców (do 11 lat). Najstarszą uczestniczką zawodów była 74-letnia Berta Żyrek, a najmłodszą 5-letnia Ania Smusz, której tata wygrał rywalizację narciarzy.

W rybnickim slalomie gigancie rywalizowało kilku mocno zaawansowanych amatorów. Zdj. Dariusz Tukalski/MOSiR Rybnik

- W zawodach startowałem już po raz piąty. Tym razem padał śnieg i trasa była bardzo wymagająca, bo przy bramkach było twardo, a na zewnątrz miękko i trzeba było jechać z jednej strony odważnie i agresywnie, ale z drugiej na tyle bezpiecznie, by nie wypaść z trasy, co kilku moim rywalom się przytrafiło. W mojej grupie wiekowej (18-35 lat) na 15 startujących 14, na tej samej praktycznie trasie, w drugim przejeździe uzyskało lepszy czas, co świadczy o tym, iż za drugim razem pojechali już bardziej brawurowo. Generalnie patrząc to była świetna impreza dla narciarzy w każdym wieku - powiedział nam zwycięzca Franciszek Smusz, który w przeszłości indywidualnie trenował narciarstwo alpejskie i rywalizował w amatorskich mistrzostwach Polski.

Nieoficjalne mistrzostwa Rybnika w narciarstwie alpejskimwygrali Ewa Fojcik i Franciszek Smusz. Zdj. Wacław Troszka

Ewa Fojcik podkreślała z kolei, że po pierwszym kiepskim starcie do drugiego przejazdu podeszła bardziej już skupiona i to przyniosło efekt.

 

Oto zwycięzcy niedzielnych rybnickich zawodów w narciarstwie i snowboardzie:

Narciarstwo:
Open: Ewa Fojcik i Franciszek Smusz
Kategoria 1-11 lat: Nadia Zawadzka i Marcel Basista
Kategoria 12-14 lat: Patrycja Wasela i Dominik Słomka
Kategoria 15-17 lat: Marta Rumpel i Maciej Mężyk
Kategoria 18-35 lat: Ewa Fojcik i Franciszek Smusz
Kategoria 36-50 lat: Joanna Kłosowska-Holona i Grzegorz Szulik
Kategoria 51-99 lat: Jola Myszka-Wojdyła i Leszek Żyrek

Snowboard
Magdalena Kasprzak i Dawid Fojcik

 

Zobacz nasz krótką filmową relację:

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry