Strona główna/Aktualności/Sport/Mistrzowie Rybnika amatorów odebrali puchary

Mistrzowie Rybnika amatorów odebrali puchary

03.02.2023 Sport

W pierwszym dniu lutego w Halo! Rybnik Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji podsumował ubiegłoroczne, zorganizowane po raz pierwszy, Amatorskie Mistrzostwa Rybnika, a ich zwycięzcom wręczył nagrody.

Aleksandra Pfeifer i Łukasz Franczyk - zwycięzcy pierwszych historycznych, wielobojowych amatorskich mistrzostw Rybnika. Zdj. Wacław Troszka
Mistrzostwa miały formę rozciągniętego właściwie na cały rok dziesięcioboju, który rozpoczął się od styczniowych zawodów narciarskich a zakończył listopadowym turniejem badmintona.

W czasie kolejnych turniejów uczestnicy mistrzostw rywalizowali w następujących konkurencjach: tenis stołowy, bieg terenowy na 5 km, kajakarstwo na Zalewie Rybnickim, pływanie (pływalnia Yntka), wielobój siłowy (kąpielisko Ruda), jazda na rolkach (sala gimnastyczna), jazda na rowerze (Maroko-Nowiny MTB), wielobój lekkoatletyczny (stadion LA) i badminton. Oczywiście w poszczególnych zawodach brały udział również osoby zainteresowane jedną konkretną dyscypliną, a nie udziałem w całych mistrzostwach.

Ostatecznie w klasyfikacji generalnej amatorskich mistrzostw Rybnika zwyciężyli Aleksandra Pfeifer (27 lat) i Łukasz Franczyk (39 lat) i to im zastępca dyrektora MOSiR-u Arkadiusz Skowron wręczył okazałe puchary.

Drugim trofeum mistrzostw, które można było zdobyć za udział w jak największej liczbie zawodów rozgrywanych w ramach cyklu był medal „Rybnicki Sportowiec 2022 roku”. Tylko zwycięzca Łukasz Franczyk zaliczył wszystkie 10 imprez. Oprócz niego złote medale otrzymała trójka sklasyfikowana w mistrzostwach na miejscach od 2. do 4., która wystartowała w 9 turniejach: Mirosław Liszka, Józef Pawelczyk i Wacław Troszka. Srebrne (8 imprez) zdobyli: Aleksandra Pfeifer, Paweł Kwiotek i Adam Slisz, a brązową (7 imprez) druga wśród kobiet Agnieszka Brejnak.

Zwycięzcy mistrzostw i zdobywcy złotych, srebrnych i brązowych medali za uczestnictwo w największej liczbie mistrzowskich imprez oraz przedstawiciele MOSiR-u i dwóch kibiców. Zdj. Marek Pietras

W czasie spotkania uczestnicy mistrzostw wspominali kolejne turnieje i rywalizację w ich trakcie. Większość uczestników mistrzostw po raz pierwszy w życiu miała okazję wziąć udział w sportowej rywalizacji w tej czy innej dyscyplinie sportu, co było na ogół źródłem z jednej strony ciekawych doświadczeń, a z drugiej wspaniałej sportowej zabawy. Wszyscy bez wyjątku podkreślali miłą atmosferę, w jakiej przebiegała ta rywalizacja o amatorskie mistrzostwo Rybnika.

Zaskoczeniem była jednak stosunkowo mała liczba startujących w poszczególnych turniejach, które były przecież otwarte dla wszystkich chętnych, pełnoletnich rybniczan. W zawodach kajakowych i rolkowych rywalizowało tylko po 12 mężczyzn, a w zawodach pływackich 14. Z frekwencją pań było jeszcze gorzej.

Daria Kudio, kierownik działu organizacji imprez rybnickiego MOSiR-u zapowiedziała, że tegoroczne amatorskie mistrzostwa Rybnika będą miały formułę otwartą, co znaczy, że będą mogli brać w nich udział również mieszkańcy innych miejscowości, co ma wyzwolić w rybniczanach jeszcze większą mobilizację i determinację. Cykl będzie się składać już nie z 10, ale z 6 imprez: Bieg Wiosny (7.05), zawody kajakowe (4.06), zawody siłowe (9.07), zawody pływackie (19.08), duathlon (rower + strzelanie, 3.09) oraz zawody lekkoatletyczne (15.10). A zatem mistrzowska rywalizacja rozpocznie się w tym roku 7 maja od Biegu Wiosny na dystansie około 5 km.

Medal za wytrwałość otrzymali sportowcy amatorzy, tórzy wzięli udział przynajmniej w ośmiu z dziesięciu turniejów zaliczanych do amatorskich mistrzostw Rybnika. Zdj. WacławTroszka

Klasyfikacja generalna Amatorskich Mistrzostw Rybnika 2022

Kobiety:

 1. Aleksandra Pfeifer - 8 imprez/ 369 pkt;
 2. Agnieszka Brejnak - 7/ 339 pkt;
 3. Magdalena Kasprzak - 3/ 136 pkt

Mężczyźni:

 1. Łukasz Franczyk - 10 imprez/ 385 pkt;
 2. Mirosław Liszka - 9/ 376 pkt;
 3. Józef Pawelczyk - 9/ 361 pkt;
 4. Wacław Troszka - 9/ 309 pkt;
 5. Paweł Kwiotek - 8/ 290;
 6. Adam Slisz - 8/ 287 pkt;
 7. Adam Sitko - 6/ 255 pkt;
 8. Maciej Kotas - 5/ 233 pkt
Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry