Strona główna/Aktualności/Sport/Kopernik tak szybko nie biegał

Kopernik tak szybko nie biegał

27.03.2024 Sport

W sobotę 23 marca odbyła się ósma edycja Biegu Kopernika, organizowanego przez IV LO im. Mikołaja Kopernika w Rybniku-Chwałowicach razem z partnerem spółką GAZ-SYSTEM.

W tegorocznym Biegu Kopernika wzięło udział łacznie (dwa dystanse) 111 biegaczy. Zdj. Wacław Troszka

Biegacze rywalizowali już tradycyjnie na dystansie 5 lub 10 km pokonując  trasę (jedna lub dwie pętle) na terenie kompleksu leśnego rozciągającego się między dzielnicami Paruszowiec-Piaski, Wielopole i Kamień.
W biegu wzięło udział 135 osób. 79 biegaczy pobiegło na 5 km; 32 na 10 km i 24 osoby wyruszyły na 5-kilometrową trasę marszu nordic walking.
Pierwsi na mecie zameldowali się oczywiście zwycięzcy biegu na 5 km, czyli 32-letni Damian Olchówka z Rydułtów, który w Biegu Kopernika wystartował po raz drugi. Krótszy dystans pokonał w czasie 19 min; 21,6 s. Za nim przybiegli , Marek Michna z Górek Śląskich i Roman Rajwa z Chybia. Pierwszą kobietą, która minęła linię mety była 43-letnia Bogumiła Kędzierska z Mszany (23 min; 1,6 s). Druga była 18-letnia Karolina Kowol z Wodzisławia Śląskiego, a trzecia 17-letnia uczennica rybnickiego Zespołu Szkół Technicznych Myrosawa Vivcharenko.

Zwycięzcy biegu na 5 km Bogumiła Kędzierska i Damian Olchówka. Zdj. Wacław Troszka

Bieg na dystansie 10 km wygrał 37-letni rybniczanin Bartosz Smyczek, któremu dotarcie do mety zajęło 43 min; 45,5 s. Na drugim miejscu finiszował 34-letni Przemysław Hadam (44 min; 47,6 s), a na trzecim reprezentujący OSP Gotartowice 38-letni Michał Czerwiński (45 min; 1,4 s).
Rywalizację wśród kobiet na dłuższym dystansie wygrała  39-letnia jejkowiczanka Barbara Rataj (53 min; 45,5 s); druga była rybniczanka Marta Masny-Jarmundowicz (44 lata) (55 min; 17,4 s), a trzecia kolejna rybniczanka Maria Slisz (50 lat), matka naszego piłkarza z kadry Michała Probierza Bartosza Slisza (58 min;14,1 s).

Bieg poprzedziła wspólna rozgrzewka. Zdj. Wacław Troszka

Już tradycyjnie Biegowi Kopernika towarzyszył biegowy piknik na pobliskiej biwakowej polanie Nadleśnictwa Rybnik, gdzie serwowano m.in. pyszną grochówkę, kaloryczne wypieki, a harcerze z boguszowickiego stowarzyszenia Ślady również orzeźwiającą owocową herbatę.

Organizowany przez IV LO Bieg Kopernika odbywa się zawsze w pierwszą sobotę kalendarzowej wiosny. To w naszym regionie prawdopodobnie jedyny bieg organizowany przez szkołę.

8. Bieg Kopernika IV LO w Rybniku

26 zdjęć

W sobotę 23 marca odbyła się ósma edycja Biegu Kopernika, organizowanego przez IV LO im. Mikołaja Kopernika w Rybniku-Chwałowicach razem z partnerem spółką GAZ-SYSTEM.  Biegacze rywalizowali już tradycyjnie na dystansie 5 lub 10 km pokonując leśną trasę (jedna lub dwie pętle) na terenie kompleksu leśnego rozciągającego się między dzielnicami Paruszowiec-Piaski, Wielopole i Kamień.

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry