Jakub Grzegorzyca mistrzem Polski do lat 6. Sukces młodego szachisty z Rybnika

29.05.2026 Sport

Kolejny sukces 5-letniego Rybniczanina. Jakub Grzegorzyca, zawodnik Miejskiego Klubu Szachowego w Rybniku, zdobył tytuł mistrza Polski w szachach do lat 6. Tym samym poprawił wynik z ubiegłego roku, kiedy to jako czterolatek stanął na najniższym stopniu podium.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski Dzieci odbyły się w dniach 11-15 maja w Chotowej. W całym turnieju Kuba Grzegorzyca nie przegrał ani jednej partii. Zgromadził 8,5 na 9 możliwych punktów, wygrywając osiem pojedynków i jeden remisując. Tym samym spełnił swoje największe marzenie o zdobyciu tytułu mistrza.

Rybniczanin mistrzem Polski w szachach do lat 6. Zdj. archiwum prywatne

Choć Jakub ma dopiero 5 lat (rocznikowo 6, urodziny obchodzi w sierpniu), Rybniczanin posiada już II kategorię szachową.

– To bardzo utalentowany, ale również bardzo pracowity chłopak. Mimo młodego wieku rozumie, że praca popłaca. Im więcej trenuje i żyje tymi szachami, tym więcej jest w stanie osiągnąć. W styczniu rankingu FIDE był najwyżej notowanym zawodnikiem z rocznika 2020 w całej Europie. W skali światowej plasował się wtedy na 2. pozycji – mówi dumny tata, Tomasz Grzegorzyca.

Złoty medal mistrzostw Polski dał Kubie kwalifikację na Mistrzostwa Europy Dzieci do lat 8, które odbędą się w listopadzie tego roku w Grecji.

Kuba trenuje w Miejskim Klubie Szachowym w Rybniku, a do zawodów przygotowywała go utytułowana trenerka Wiktoria Cieślak, która wspierała go również na samych mistrzostwach. Zdj. archiwum prywatne

Warto dodać, że w Chotowej rywalizowali także inni reprezentanci MKSz Rybnik w kategorii do lat 8. Filip Lubos zajął 22. miejsce (5/9 pkt), Leon Dzierżęga był 36. (4,5/9 pkt), a Szymon Poniewierski uplasował się na 59. pozycji (3/9 pkt).

Opracowanie
rybnicka .eu

Zobacz także

Jeśli zagram bez większej koncentracji, Kuba łatwo mnie pokona
Jeśli zagram bez większej koncentracji, Kuba łatwo mnie pokona

Jeśli zagram bez większej koncentracji, Kuba łatwo mnie pokona