Jakub Grzegorzyca mistrzem Polski do lat 6. Sukces młodego szachisty z Rybnika
Kolejny sukces 5-letniego Rybniczanina. Jakub Grzegorzyca, zawodnik Miejskiego Klubu Szachowego w Rybniku, zdobył tytuł mistrza Polski w szachach do lat 6. Tym samym poprawił wynik z ubiegłego roku, kiedy to jako czterolatek stanął na najniższym stopniu podium.
Tegoroczne Mistrzostwa Polski Dzieci odbyły się w dniach 11-15 maja w Chotowej. W całym turnieju Kuba Grzegorzyca nie przegrał ani jednej partii. Zgromadził 8,5 na 9 możliwych punktów, wygrywając osiem pojedynków i jeden remisując. Tym samym spełnił swoje największe marzenie o zdobyciu tytułu mistrza.

Choć Jakub ma dopiero 5 lat (rocznikowo 6, urodziny obchodzi w sierpniu), Rybniczanin posiada już II kategorię szachową.
– To bardzo utalentowany, ale również bardzo pracowity chłopak. Mimo młodego wieku rozumie, że praca popłaca. Im więcej trenuje i żyje tymi szachami, tym więcej jest w stanie osiągnąć. W styczniu rankingu FIDE był najwyżej notowanym zawodnikiem z rocznika 2020 w całej Europie. W skali światowej plasował się wtedy na 2. pozycji – mówi dumny tata, Tomasz Grzegorzyca.
Złoty medal mistrzostw Polski dał Kubie kwalifikację na Mistrzostwa Europy Dzieci do lat 8, które odbędą się w listopadzie tego roku w Grecji.

Warto dodać, że w Chotowej rywalizowali także inni reprezentanci MKSz Rybnik w kategorii do lat 8. Filip Lubos zajął 22. miejsce (5/9 pkt), Leon Dzierżęga był 36. (4,5/9 pkt), a Szymon Poniewierski uplasował się na 59. pozycji (3/9 pkt).
Zobacz także