Strona główna/Aktualności/Sport/Finał rybniczanek w rybnickim Pucharze Polski

Finał rybniczanek w rybnickim Pucharze Polski

07.11.2023 Sport


W miniony weekend w boguszowickiej hali MOSiR-u rywalizowali młodzi szpadziści w trzecim turnieju Pucharu Polski juniorów (U20). Już tradycyjnie znacznie lepsze wyniki od swoich klubowych kolegów odnotowały szpadzistki RMKS-u Rybnik.

Finałowy pojedynek szpadzistek RMKS-u Rybnik; po lewej Alicja Klasik, po prawej Liliana Porwoł. Zdj. Wacław Troszka 
Sobotni turniej z udziałem 78 juniorek z całej Polski zakończył rybnicki pojedynek finałowy, w którym najbardziej utytułowana reprezentantka RMKS-u 20-letnia Alicja Klasik, zajmująca w światowym rankingu juniorek pierwsze miejsce pokonała 15:9 swoją klubową koleżankę 17-letnią Lilianę Porwoł. Porwał awansowała do finału po trudnym pojedynku ze szpadzistką Piasta Gliwice Oliwią Janeczek. Losy awansu rozstrzygnęły się dopiero w dogrywce, w której złote trafienie zadała rybniczanka.
Alicja Klasik w półfinale 15:10 pokonała Antoninę Halembę z Siemianowic Śl., ale wcześniej w ćwierćfinale po ciężkim boju wygrała 15:14 ze swą reprezentacyjną koleżanką Cecylią Cieślik (PK Szerm Warszawa) razem z którą zdobyła w tym roku drużynowe mistrzostwo świata i Europy.

Trener Artur Fajkis w rozmowie z Lilianą Porwoł w czasie jej walki półfinałowej. Zdj. Wacław Troszka

- Takie wewnątrz klubowe pojedynki nie są łatwe, bo przecież dużo walczymy ze sobą na treningach i dobrze wiemy, jak walczymy i czego po rywalce i koleżance można się spodziewać - powiedziała nam po wygranej walce finałowej Alicja Klasik.

Lokaty pozostałych szpadzistek RMKS-u Rybnik: 17. Laura Misiak (17 lat); 62. Zuzanna Kauch (15 lat); 72. Antonina Węgrzyk; 74. Zofia Gramcow (14 lat), 75. Oliwia Tupaj.

 

Dwie najlepsze szpadzistki rybnickiego turnieju Pucharu Polski Liliana Porwoł i Alicja Klasik. Zdj. Wacław Troszka

W finale niedzielnego turnieju juniorów również spotkali się dwaj zawodnicy z tego samego klubu - Piasta Gliwice; obaj 19-latkowie. Wojciech Rzyczniak pokonał 15:13 Mikołaja Wesołowskiego. Z reprezentantów RMKS-u najlepsze 22. miejsce zajął 16-letni Tymoteusz Huwer.
Lokaty pozostałych szpadzistów RMKS-u Rybnik: 39. Adam Sojka (18 lat); 54. Bartosz Ciapała (15 lat); 55. Anatol Smyczek (14 lat); 56. Mateusz Woźniak (14 lat); 57. Miłosz Romanik (14 lat); 67 Jakub Piekorz.

Był to już ostatni w tym sezonie juniorski Puchar Polski. Co ciekawe w szermierce Puchar Polski to trofeum wydmuszka i rozgrywki znacznie różniące się od PP w wielu innych dyscyplinach, w których stanowią one osobne rozgrywki, a trofeum, które jest w nich do zdobycia ma dla sportowców dużą wartość. W szermierce to tylko cykl punktowanych turniejów, dla których nie prowadzi się nawet osobnej klasyfikacji łącznej, bo punkty, które zdobywają w nich szermierze są zaliczane do głównej klasyfikacji zawodniczek i zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych, prowadzonej przez Polski Związek Szermierczy. Uwzględnia ona wszystkie punktowane starty łącznie z rywalizacją międzynarodową.
W klasyfikacji juniorek prowadzi obecnie zdecydowanie Alicja Klasik - 512 pkt. Druga Cecylia Cieślik ma ich 296. Liliana Porwoł ze 147 pkt zajmuje miejsce 4., a Laura Misiak miejsce 8. (99 pkt). W klasyfikacji juniorów i zawodników RMKS-u najwyższe obecnie 14. miejsce zajmuje 18-letni Adam Sojka, a Tymoteusz Huwer jest 17.
W końcu styczniu juniorki i juniorzy będą rywalizować w mistrzostwach Polski, a już w najbliższy piątek we włoskim Mediolanie Alicja Klasik wystąpi w pierwszym turnieju Pucharu Świata, w którym będzie można zdobyć punkty w kwalifikacjach do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu. Jedną trzecią polskiej kadry szpadzistek na ten turniej będą stanowić zawodniczki RMKS-u Rybnik: Alicja Klasik, Gloria Klughardt, Anna Mroszczak i Kinga Zgryźniak.

III szermierczy turniej Pucharu Polski juniorów (szpada)

20 zdjęć

W pierwszy weekend listopada (4-5. 11) w boguszowickiej hali MOSiR-u rywalizowali młodzi szpadziści w trzecim turnieju Pucharu Polski juniorów (U20). Już tradycyjnie znacznie lepsze wyniki od swoich klubowych kolegów odnotowały szpadzistki RMKS-u Rybnik.

 

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry