Strona główna/Aktualności/Sport/Dzisiaj przy Gliwickiej finał mistrzostw Europy na żużlu

Dzisiaj przy Gliwickiej finał mistrzostw Europy na żużlu

02.07.2022 Sport

Dzisiaj w Rybniku na torze Stadionu Miejskiego przy ul. Gliwickiej wielkie ściganie żużlowców! O 19 rozpocznie się tam pierwszy z czterech finałów tegorocznych indywidualnych mistrzostw Europy (SEC).

Lista uczestników dzisiejszego finału gwarantuje interesujące ściganie. Podobnie było zresztą przed rokiem. Zdj. Wacław Troszka
O punkty powalczy 16 zawodników - 6 Polaków, 3 Duńczyków i 2 Francuzów oraz pojedynczy reprezentanci Wielkiej Brytanii, Szwecji, Czech, Niemiec i Łotwy. Jest wśród nich dwóch rybniczan. To wychowanek Rybek Rybnik i ROW-u Kacper Woryna (26 lat), który już drugi sezon jeździ w ekstraligowej drużynie z Częstochowy i mieszkający od kilku lat w Rybniku Duńczyk Mikkel Michelsen (28 lat), broniący wywalczonego przed rokiem tytułu mistrza Europy.

Kibice będą mogli zobaczyć też w akcji kilku byłych reprezentantów ROW-u Rybnik m.in. Andrzeja Liebiediewa i Wacława Milika. Miał się też z nimi ścigać młody Anglik Daniel Bewley, który w 2019 roku wywalczył z drużyną rybnickich „rekinów” awans do ekstraligi, ale wczoraj wieczorem we Wrocławiu w czasie meczu ligowego jego Betardu SPARTY z WŁÓKNIARZEM Częstochowa przytrafiła mu się koszmarnie wyglądająca kraksa, w czasie której uderzył w dmuchaną bandę i wyleciał poza tor. Na szczęście lekarze nie stwierdzili u niego poważniejszych urazów, ale oczywiście o jego udziale w dzisiejszym turnieju nie mogło być mowy. Zastąpi go kolejny waleczny żużlowiec młodego pokolenia Dominik Kubera z MOTOR-u Lublin. Mimo jego absencji zapowiada się interesujący turniej, tym bardziej, że pogoda jak najbardziej sprzyjająca.

Rybnicki turniej jest pierwszym z czterech, które zdecydują o tym kto zostanie mistrzem Europy. Zdj. Wacław Troszka

Kto zostanie zwycięzcą rybnickiego finału i pierwszym liderem mistrzostw Europy, przekonamy się pewnie krótko po godz. 21. Bramy stadionu zostaną otwarte o 17, wcześniej na parkingu przed bramą główną będzie działać miasteczko kibica, w którym pojawią się miniżużlowcy Rybek Rybnik. Na 17.30 zaplanowano rozgrzewkę finalistów, czyli coś w rodzaju próby toru. Efektowna prezentacja żużlowców startujących w dzisiejszym finale o 18.45, a pierwszy wyścig o 19.

W ubiegłym roku rywalizacja o tytuł mistrza Europy miała swój wielki finał. Tak z jego zdobycia cieszył się Mikkel Michelsen, Duńczyk mieszkający od kilku lat w Rybniku. Zdj.Wacław Troszka
Posiadacze klubowych karnetów mogą obejrzeć dzisiejsze zawody za darmo (nie trzeba wymieniać karnetów na bilet!). Pierwsza kasa przy bramie głównej stadionu zostanie otwarta już o godz. 15, a pozostałe (kasa przy parku maszyn dzisiaj będzie nieczynna) o godz. 17. We wszystkich kasach będzie można płacić kartą, a do chwili rozpoczęcia zawodów, będzie też można kupić bilet przez internet na portalu ebilet.pl (jego drukowanie nie jest konieczne, wystarczy zakupiony bilet pokazać na swoim smartfonie). Program zawodów kosztuje 15 zł.
Ceny biletów: amfiteatr - 60 zł; amfiteatr 1+1 (rodzic + dziecko) - 100 zł; amfiteatr 1+2 (rodzic + dwoje dzieci) - 140 zł; amfiteatr 2+1 (dwoje rodziców + dziecko) - 150 zł; amfiteatr 2+2 (dwoje rodziców + dwoje dzieci) - 200 zł; trybuna kryta - 150 zł. Dzieci do 6. roku życia mogą wejść na stadion za darmo, ale powinny zająć miejsce na kolanach rodziców.
Rybnicki finał SEC-u można też zobaczyć oglądając jego transmisję na TVP Sport.


do góry