Strona główna/Aktualności/Sport/Czterobiegowe Grand Prix Rybnika

Czterobiegowe Grand Prix Rybnika

02.02.2024 Sport

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rybniku uruchomił zapisy na wszystkie cztery biegi zaliczane do tegorocznej, już siódmej, edycji Biegowego Grand Prix Rybnika.

Pierwszą imprezą tegorocznej edycji Biegowego GP Rybnika będzie zaplanowany na 12 maja Bieg Wiosny

Jedyny wymóg stawiany uczestnikom dotyczy ich wieku. Wszyscy uczestnicy GP w dniu pierwszego z czterech biegów, czyli 12 maja muszą mieć ukończone 18 lat.

 

Oto zestaw imprez Biegowego GP Rybnika na ten rok:

- 12 maja - 17. Bieg Wiosny (bieg przełajowy na dystansie około 5 km

- 22 czerwca - 14. PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy (bieg uliczny na dystansie 21,097 km lub na dystansie 10,5 km (Nocna Dycha+)

- 29 września - 19. Kamień Extreme (bieg crossowy z przeszkodami na dystansie około 5 km)

- 1 grudnia - 20. Bieg Barbórkowy (finałowy bieg uliczny na dystansie 10 km)

Od lat największą rybnicką imprezą biegową jest czerwcowy PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy. Zdj. Wacław Troszka

Po raz pierwszy klasyfikacja końcowa GP obejmować będzie tylko te osoby, które ukończą wszystkie cztery wyścigi. O zajętym miejscu będzie decydować suma punktów zdobytych przez biegacza w czterech startach. Co ważne, wszystkie biegi będą tak samo punktowane - zwycięzcy (kobieta i mężczyzna) otrzymają 200 pkt, a każdy kolejny biegacz i biegaczka, która zamelduje się na mecie o 1 pkt mniej. Jedyny wyjątek będzie stanowić Nocna Dycha+, czyli krótsza wersja czerwcowego Półmaratonu Księżycowego. Każdy jej uczestnik otrzyma tylko 1 pkt do klasyfikacji generalnej GP.

Ostatnią imprezą cyklu GP będzie jubileuszowy 20. Bieg Barbórkowy, który odbedzie się w pierwszym dniu grudnia. Zdj. Wacław Troszka

To, że w Biegowym GP Rybnika będą klasyfikowani wyłącznie zawodnicy pełnoletni nie znaczy, że młodsi biegacze nie mogą wziąć udziału w poszczególnych biegach. Tylko Półmaraton Księżycowy jest przeznaczony wyłącznie dla biegaczy pełnoletnich.

 

A tak wyglądają limity uczestników i ograniczenia wiekowe wszystkich czterech biegów:

Bieg Wiosny: bieg główny: 400 osób od 16 roku życia
Półmaraton Księżycowy: 1200 osób od 18 lat
Kamień Extreme: 360 osób od 13 lat
Bieg Barbórkowy: 900 osób od 16 lat

Zwycięzcy ubiegłorocznego Biegowego Grand Prix Rybnika, utytułowani rybniccy biegacze Joanna Griman i Marcin Ciepłak. Zdj. Wacław Troszka

Szczegółowe informacje m.in. regulaminy poszczególnych biegów oraz linki do zapisów można znaleźć na stronie internetowej MOSiR-u. (https://mosir.rybnik.pl/o-nas/aktualnosci/aktualnosc/ruszaja-zapisy-na-biegi).

 

 

GP 2023
Końcowa klasyfikacja ubiegłorocznego Biegowego GP Rybnika obejmuje 127 biegaczy, ale uwzględnia również 66, którzy wzięli udział tylko w trzech z czterech biegów rybnickiego cyklu. Większość z tych 66 zawodników nie wzięła udziału w biegu zdecydowanie przeszkodowym Kamień Extreme.
Zwycięzcami Biegowego GP Rybnika w 2023 zostali wielokrotni tryumfatorzy tego cyklu Joanna Griman i Marcin Ciepłak.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry