Strona główna/Aktualności/Sport/Boguszowickie nauczycielki na Teneryfie

Boguszowickie nauczycielki na Teneryfie

11.06.2024 Boguszowice Stare

Nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Boguszowicach Starych szkoliły się na Teneryfie. Uczyły się, jak skuteczniej uczyć innych. 

Boguszowickie nauczycielki na Teneryfie. Zdj. Arch. SP nr 36

W maju nauczycielki wzięły udział w międzynarodowym szkoleniu „Learning By Doing: Games and Activities to Develop the Whole Child” („Uczenie przez praktykę. Zajęcia rozwijające wszystkie dzieci”), które miało miesjce na Teneryfie. Szkolenie odbyło się w ramach programu Erasmus+, którego szkolną koordynatorką jest anglistka Marzena Kuś. Kurs miał pomóc uczestnikom m.in. w rozpoznaniu korzyści płynących z aktywnego uczenia się, w ocenie i doborze odpowiednich technik uczenia oraz w przygotowaniu aktywnych zajęć zwiększających zaangażowanie uczniów w naukę.

Nauczyciele zapoznali się m.in. z metodą TRP, która polega na uczeniu się nowych słów i zwrotów poprzez ruch. Zdj. Arch. SP nr 36

Nauczyciele zapoznali się m.in. z metodą TRP, która polega na uczeniu się nowych słów i zwrotów poprzez ruch, a przetestowano ją podczas uczenia się nawzajem swoich ojczystych języków. Podczas wizyty w Parku Krajobrazowym Anaga uczestnicy szkolenia pracując w grupach, poznawali kolejną metodę pracy z uczniami - uczenia się poprzez dociekanie. Polega ona na zdobywaniu wiedzy poprzez eksperymentowanie, zadawanie pytań i analizę wyników. Efektem wspólnej pracy były prezentacje video na temat fauny i flory poznawanego regionu.

Założenia kolejnej poznanej metody oparte są na przekonaniu, że uczniowie najlepiej przyswajają wiedzę, gdy samodzielnie odkrywają nowe pojęcia i związki między nimi, a nauczyciel prowokuje do badania, eksperymentowania i samodzielnego odkrywania. W ramach praktycznej realizacji metody nauczyciele wybrali się na lokalny targ, kupili składniki do gazpacho i salmorejo, a następnie przygotowali hiszpańskie dania na zajęciach.

- Projekty kulinarne mogą być pretekstem do poznawania nie tylko teorii, ale poprzez wykorzystanie procesu integracji sensorycznej, matematyki, plastyki, doskonalenia umiejętności czytania i pisania, pozwalają na doskonalenie takich kompetencji jak współpraca w grupie czy zarządzanie budżetem domowym. W każdym razie było to bardzo pyszne zadanie - podsumowują nauczycielki.

- Szkolenie pogłębiło wiedzę i umiejętności nauczycieli w zakresie aktywnych strategii uczenia się - podsumowują nauczycielki SP nr 36. Zdj. Arch. SP nr 36

W czasie szkolenia był również czas na poznanie historii, tradycji i kultury Teneryfy. Uczestnicy zobaczyli urocze zakątki miasta La Laguna i wybrali się na wulkan Teide. A na Teneryfie szkolili się uczestnicy z Węgier, Czech, Włoch i Grecji. 

- Szkolenie pogłębiło wiedzę i umiejętności nauczycieli w zakresie aktywnych strategii uczenia się. Kurs Erasmus+ był wspaniałą okazją do zdobycia nowych umiejętności i doświadczeń - podsumowują nauczycielki SP nr 36.

 

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry