Strona główna/Aktualności/Nasz wywiad działa/Michał Wojaczek: Czekam na Katarzynę Groniec

Michał Wojaczek: Czekam na Katarzynę Groniec

05.10.2023 Nasz wywiad działa

8 października rozpoczną się 54. Rybnickie Dni Literatury. O tym, co dla swoich widzów przygotował Teatr Ziemi Rybnickiej, rozmawiamy z Michałem Wojaczkiem, dyrektorem placówki.

Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej. Zdj. Wacław Troszka

Czego w programie tegorocznych RDL absolutnie nie możemy przegapić?

Powiem nieskromnie, że wszystkie nasze propozycje są warte polecenia… Dni chcieliśmy zainaugurować koncertem symfonicznym szkoły muzycznej, świętującej jubileusz 90-lecia istnienia, jednak nie udało się nam zgrać terminów z pianistą Adamem Makowiczem. Ale nic straconego, bo znany na całym świecie absolwent rybnickiej szkoły zagra w TZR z orkiestrą symfoniczną „Szafranków” kilka dni później - 11 października. A tegoroczne Rybnickie Dni Literatury zainaugurujemy wystawą malarstwa rybnickiej artystki Marii Malczewskiej i prowadzonej przez nią grupy malarskiej „Artystycznie aktywni”.

To ukłon w stronę lokalnych twórców?

Już od kilku lat w ramach RDL prezentujemy wystawy prac cenionych rybniczan bądź twórców wywodzących się z Rybnika. Tak jest też i tym razem, a wernisażowi „TREElogia” Marii Malczewskiej towarzyszyć będzie recital fortepianowy Jacka Glenca, cenionego kompozytora i aranżera, więc czeka nas prawdziwie rybnickie otwarcie RDL. A wspomniany koncert symfoniczny z okazji 90-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków z pewnością będzie prawdziwą gratką dla melomanów - zagra wybitny pianista jazzowy Adam Makowicz, a orkiestrę poprowadzi maestro Sławomir Chrzanowski - również absolwent szkoły-jubilatki, która ma wielkie zasługi w krzewieniu kultury muzycznej w Rybniku. I tego wieczoru zostanie nagrodzona prestiżową Honorową Złotą Lampką Górniczą, przyznawaną od 1985 roku.

To z pewnością niejedyny koncert wart polecenia w ramach RDL?

Na naszej scenie wystąpi też Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, którego koncerty w Rybniku zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, a tym razem będziemy wspólnie świętować jego 70-lecie. Spore grono odbiorców ma też cykl „Siesta w drodze” cenionego radiowca Marcina Kydryńskiego z Radia Nowy Świat, który przynajmniej raz w roku gości w naszym TZR. Tym razem bohaterką jego cyklu będzie Lucibela, wokalistka z Republiki Zielonego Przylądka, która stylowo bliska jest legendarnej Cesarii Evorze. 12 października czeka nas z pewnością niezapomniany wieczór, bo artyści, których poleca Kydryński, zawsze są wyjątkowi, choć powszechnie nieznani. Kydryński ma talent nie tylko do ich wyszukiwania i promowania, ale też do niecodziennego, nieco filozoficznego opisywania swoich podróży, o czym będzie można się przekonać tego samego dnia podczas spotkania autorskiego poświęconego jego książce „Milagro. Dziennik kubański”. W tym roku postawiliśmy właśnie na spotkania autorskie, które odbywać się będą w rybnickiej bibliotece. To przecież dni literatury, więc to ona powinna być motywem przewodnim RDL.

Dobrej literatury nigdy tutaj nie brakowało. I to w różnej postaci: „Drach”, „Pokora” czy „Nikaj” to spektakle na podstawie literackich hitów wyreżyserowane przez Roberta Talarczyka, które obejrzeliśmy w czasie RDL. Czym teraz nas zaskoczy?

Tym razem Robert Talarczyk przyjedzie do nas z warszawskim Teatrem Capitol i komediowym spektaklem „Czy ty to ty?” Johna Tobiasa, m.in. z Anną Dereszowską, Darią Widawską i Łukaszem Nowickim. Gorąco polecam też „Imię”, światowy hit komediowy, w którym śmiech bywa jednak gorzki. Inscenizację tej francuskiej sztuki graliśmy w TZR przed kilkoma laty i cieszyła się bardzo dużą popularnością. Nic dziwnego, to bardzo dobry spektakl, w gwiazdorskiej obsadzie, m.in. z Małgorzatą Foremniak, Wojciechem Malajkatem i Szymonem Bobrowskim. Ponownie w TZR będzie można obejrzeć „Alicję w Krainie Czarów” Teatru Lalek Marka Żyły, której premiera odbyła się podczas ubiegłorocznych Dni, ale spektakl wciąż cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, więc warto go zobaczyć. Podobnie jak „Miłostkę” - autorski spektakl młodzieżowego Teatru Na Pół, który działa przy TZR. Jego premiera odbyła się wiosną w Domu Kultury w Chwałowicach, a teraz „Miłostkę” wyreżyserowaną przez Mateusza Zbigniewa Suchana, z bardzo dobrą muzyką graną na żywo, będzie można zobaczyć w TZR. I naprawdę warto!

W czasie RDL ponownie wystawiona zostanie lokalna produkcja TZR i Teatru Lalek Marka Żyły "Alicja w Krainie Czarów". Zdj. Wacław Troszka

A co w programie tegorocznych RDL szczególnie cieszy Michała Wojaczka?

Lubię Katarzynę Groniec, która kilka lat temu gościła w Rybniku na festiwalu OFPA, a tym razem przyjedzie do nas nie tylko jako ceniona wokalistka i aktorka, ale po raz pierwszy jako pisarka. Jej debiutancka powieść „Kundle” zbiera bardzo dobre recenzje i znakomicie wpisuje się w Rybnickie Dni Literatury i finałową galę Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”, którą 21 października poprowadzi Mirosław Neinert. Najpierw poznamy jej laureata - autora najlepszej książki biograficznej, a potem posłuchamy koncertu Katarzyny Groniec „Konstelacje”. Promuje on jej najnowszą płytę, o której w samych superlatywach mówi m.in. Marek Niedźwiecki na antenie Radia 357. Groniec to wyjątkowa wokalistka i osobowość polskiej sceny artystycznej i jestem bardzo ciekawy, jaka jest jej nowa płyta.

Rozmawiała Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Romana Kuczera: Wciąż marzymy o sali koncertowej
Romana Kuczera: Wciąż marzymy o sali koncertowej

Romana Kuczera: Wciąż marzymy o sali koncertowej

Interdyscyplinarne Rybnickie Dni Literatury
Interdyscyplinarne Rybnickie Dni Literatury

Interdyscyplinarne Rybnickie Dni Literatury

do góry