Strona główna/Aktualności/Nasz wywiad działa/Magdalena Moczała: Spełniam swoje marzenia

Magdalena Moczała: Spełniam swoje marzenia

12.04.2023 Nasz wywiad działa

„Kobieta z ikrą” - takie spotkania dla aktywnych rybniczanek i mieszkanek regionu kilka lat temu wymarzyła sobie Magdalena Moczała, rybnicka przedsiębiorczyni, współwłaścicielka nadmorskiego ośrodka, pasjonatka gotowania i książek. Nazwa, która idealnie do niej pasuje. Bo ona sama to kobieta z ikrą - kiedy jest do czegoś przekonana, działa z zapałem, werwą, żywiołowo i trudno ją zatrzymać. Nie boi się marzyć i konsekwentnie realizuje swoje mniejsze i większe plany. - Bo Ślązaczki takie właśnie są! Po prostu jesteśmy babkami z ikrą! - mówi i oczy jej się śmieją.

Magdalena Moczała - kobieta z ikrą i pomysłodawczyni konferencji "Kobieta z ikrą". Zdj. Arch. pryw.

Lubi mieć zapełniony kalendarz. Najbliższa ważna data to 14 kwietnia, miejsce spotkania: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku. To właśnie tam odbędzie się czwarta edycja „Kobiety z ikrą”.

- Po raz pierwszy wiosną i po raz pierwszy w centrum miasta! - zapala się Magdalena Moczała. - Skoro nasza konferencja zyskała już tak mocną pozycję, przekonamy się, jak sprawdzi się w nowym miejscu. Ale jestem spokojna, bo w rybnickiej bibliotece krąży kobieca energia - dodaje.

Nie oznacza to jednak rezygnacji z jesiennego terminu konferencji w klimatycznych wnętrzach Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Niewiadomiu. - „Kobieta z ikrą” to już marka, która wciąż się rozwija i zyskuje na znaczeniu, do tego stopnia, że inne miasta są nią zainteresowane. Chcemy zaistnieć w centrum Rybnika, nie rezygnując jednak z edycji październikowej na Ignacym, w miesiącu walki z rakiem piersi. Gdziekolwiek pojawia się hasło „Kobieta z ikrą”, widzimy, jak ludzie dobrze reagują. Zastanawiamy się nawet nad założeniem stowarzyszenia „Kobieta z ikrą” - wyjaśnia.

W kobiecym gronie

Wszystko zaczęło się w 2018 roku. Pomysł był prosty - zrobić coś inspirującego dla kobiet.

- Jestem rybniczanką i brakowało mi tutaj inicjatywy, która wspierałaby kobiety, więc z grupą innych dynamicznych kobiet postanowiłyśmy przestać narzekać i same taką przestrzeń stworzyć. Było to możliwe również dzięki wsparciu ze strony urzędu miasta, bo wywodzę się z biznesu i nie bardzo wiedziałam, jak się za to zabrać. Wtedy dostałam telefon do Julii Wójcik… - wspomina Magdalena Moczała.

Uczestniczki konferencji z 2018 roku. Arch. GR

- Tego typu kobiece spotkania, których przecież nie brakuje, mają zwykle typowo sponsorski charakter. A my dbamy o kobiecy umysł, nie promujemy  produktów czy zabiegów. Skupiamy się na kobietach, ich problemach, zainteresowaniach i rozwoju, na kobietach, które chcą zrobić coś dla siebie. Konferencja to ich czas - dodaje Julia Wójcik, dziś wicedyrektorka rybnickiej biblioteki, która współorganizuje konferencję.

Zamysł był taki, żeby zorganizować inspirujące spotkanie nie tylko dla kobiet biznesu, ale dla kobiet w ogóle. - To spotkanie dla rybniczanek i mieszkanek regionu. Są z nami młode dziewczyny i panie po 70. Są dyrektorki szkół i placówek kultury, są lekarki, nauczycielki, bizneswomen, członkinie fundacji i organizacji pozarządowych. Od początku wspiera nas też CRIS. A łączy nas przysłowiowa ikra, która wyróżnia wszystkie Ślązaczki. Tak właśnie jesteśmy postrzegane. Nad morzem, gdzie prowadzę rodzinny ośrodek wypoczynkowy, nasze panie z serwisu sprzątającego dokładnie wiedzą, w których domkach mieszkały Ślązaczki - zawsze jest wysprzątane - mówi pani Magda.

Tak też organizuje „Kobietę z ikrą” - wszystko ma być zapięte na ostatni guzik. A jest co ogarniać. Jednak sama tego nie robi, za jej plecami jest Klaudia - kobieta do zadań specjalnych.

Pierwsze edycje konferencji odbywały się na terenie Ignacego. I tak pozostanie, ale po raz pierwszy panie spotkają się w rybnickiej bibliotece w czasie wiosennej edycji konferencji. Zdj. Sebastian Brzezina

W czasie trzech konferencji były już pokazy tańca i mody, ale też inspirujące rozmowy o tym, jak odnieść sukces i wykreować własną markę. Były również porady, jak radzić sobie z porażką, skutecznie występować publicznie i korzystać z innowacyjnych metod terapii. Jednak siłą konferencji nie jest wyłącznie jej różnorodność:

- To relacje i atmosfera - mówi Magda Moczała o tym, co sprawia, że kobiety tak chętnie uczestniczą w tych spotkaniach.

- Nasza ostatnia prelegentka, dziennikarka Dorota Warakomska, której przyjazd do Rybnika był jednym z moich marzeń, mówiła, że jeździ w wiele takich miejsc i spotyka się z wieloma kobietami, ale takiej energii jak w Rybniku nie doświadczyła nigdzie indziej. Ostatnio byłam w Poznaniu na konferencji z udziałem 400 kobiet. Chciałam podpatrywać lepszych, a okazało się, że nasza, choć mniejsza, ma wiele więcej do zaoferowania. W Rybniku jest treściwie i zawsze mamy wokół przyjaznych ludzi - mówi Magdalena Moczała. Przyznaje, że z pierwszej edycji niewiele pamięta ze względu na stres. Dziś jest łatwiej, bo „Kobieta z ikrą” otwiera wiele drzwi. - Załatwiamy wszystko „po kobiecemu”, na miękko - mówi z uśmiechem o organizacji.

Podróż w głąb siebie

I zawsze zaprasza inspirujących gości. W Rybniku prelekcję dla pań wygłosił już psycholog prof. Jacek Santorski i psychoterapeutka i autorka książek Katarzyna Miller, która skradła serca uczestniczek. - I do dziś nie oddała - śmieje się Magdalena Moczała. I dodaje: - Od pań często słyszymy, że z naszej konferencji wychodzą wzmocnione, bo czują super siłę, ale kobiety przychodzą tutaj również po to, by posłuchać swojej ciszy i spotkać się same z sobą, bo nie każda musi mieć tyle energii co my.

Dorota Warakomska z uczestniczkami rybnickiej konferencji. Zdj. Arch. GR

„Kobieta z ikrą” to również przestrzeń do wzajemnego zrozumienia i akceptacji.

- Kobiety odnoszące sukcesy zwykle postrzegane są jako silne babki, które nie mają żadnych zmartwień. A przecież każda z nas ma podobne problemy i codzienne kłopoty, a właśnie w grupie czujemy się akceptowane, wysłuchane i chcemy się wzajemnie wspierać - dodaje Julia Wójcik.

- Kiedy podczas ostatniej edycji konferencji na scenie publicznie przyznałam, że jestem w trakcie terapii, podeszło do mnie kilka zupełnie obcych osób, dziękując mi za odwagę. Pewnie jako młoda dziewczyna bym się do tego nie przyznała, ale teraz jest mi łatwiej, bo nie muszę nikomu niczego udowadniać ani obawiać się ocen innych. Na pewnym etapie życia zyskałam tę pewność i dziś robiąc coś na 100 proc. wiem, że nawet gdy powinie mi się noga, obok mnie zawsze stoi ktoś, kto poda mi pomocną dłoń. I w Rybniku jest to mocno odczuwalne - mówi Magdalena Moczała.

Czwarta edycja konferencji pod hasłem „W poszukiwaniu wewnętrznej wolności” rozpocznie się w rybnickiej bibliotece 14 kwietnia w samo południe (program poniżej). Poprowadzi ją Aleksandra Klich, dziennikarka, pisarka, dyrektorka rybnickiej biblioteki, a weźmie w niej udział rybnicka psychoterapeutka Anna Grzelka oraz ceniona psycholożka i pisarka Natalia de Barbaro.

- To było moje kolejne marzenie - mówi Moczała o chęci spotkania z autorką wydanej w marcu książki „Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności” oraz bestsellera „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie”.

Natalia de Barbaro będzie gościem wiosennej edycji "Kobiety z ikrą". Zdj. Agata Szymanowicz

- Kilka razy się śmiałam i płakałam, słuchając tego audiobooka w interpretacji Mai Ostaszewskiej, więc kiedy de Barbaro wydała „Przędzę”, motywacja do zaproszenia jej na naszą konferencję była jeszcze większa - mówi rybniczanka. Najnowsza książka psycholożki to opowieść o wędrówce w głąb siebie. I taka właśnie ma być wiosenna edycja „Kobiety z ikrą”. - Będzie to bogata podróż, również do wolności i swojego wnętrza - dodaje Julia Wójcik.

Tworzę to miasto

Magdalena Moczała od 11 lat dzieli życie pomiędzy Rybnikiem a nadmorskim Sarbinowem, gdzie jej firma posiada ośrodek wypoczynkowy.

- W dużej mierze właśnie dzięki kobietom, z którymi współpracuję, mogę zostawić swoje interesy na Śląsku i wyjechać nad morze, by przez pół roku prowadzić tam biznes i przygotowywać śniadania dla 80 gości. Naprawdę bardzo lubię gotować, nawet dla tak dużej grupy. Słucham wtedy podcastów i książek. Przez wiele lat moim konikiem były podróże i jest niewiele miejsc, które dziś pragnę zobaczyć w dalekim świecie, za to Polska jest dla mnie słabo odkryta. Chciałam podróżować, póki zdrowie mi na to pozwalało. Dziś już pewnie nie wybrałabym się w Himalaje - śmieje się rybniczanka.

Kilkumiesięczne pobyty nad morzem stają się coraz trudniejsze ze względu na realizowaną właśnie nową inwestycję na Śląsku, dlatego rybniczanka już myśli o zostawieniu Sarbinowa w dobrych, kobiecych rękach. - Lubię tworzyć, niekoniecznie dla siebie, ale dla innych. Wyzwala to we mnie ogromne pokłady energii, która przyciąga innych ludzi - mówi Magdalena Moczała, która zatrudnia kilkadziesiąt osób i zarządza wieloma nieruchomościami.

- Za każdym moim sukcesem stoją konkretne, zaangażowane osoby. Z nimi łatwiej mogę realizować swoje marzenia - mówi Magdalena Moczała

- Kolejne marzenie właśnie się buduje - dodaje. Na terenie dawnego Zajazdu pod Dębem w Rudach, kilkanaście kilometrów od Rybnika, powstaje miejsce, które, jak obiecuje Magdalena Moczała będzie idealnym do odpoczynku i spędzania wolnego czasu, również dla Ślązaków. Otwarcie jest planowane w przyszłym roku.

- 6 ha ziemi z lasem, dostępem do rzeki i wszechobecną ciszą. Będzie przepięknie…. - mówi.

Podkreśla, że czasy dla biznesu są dziś wyjątkowo trudne. - Budowa już się rozpoczęła, firmy i zakupy - zakontraktowane. Mimo trudnej sytuacji nie da się tego zatrzymać, zresztą kiedy ma się kręgosłup moralny, nie można zostawić na lodzie firm, z którymi współpracuje się od lat realizując inwestycje również w Rybniku - mówi Moczała. W naszym mieście działa od wielu lat.

- Ale dopiero od niedawna mam poczucie, że faktycznie tworzę to miasto - mówi rybniczanka, która angażuje się też społecznie i co roku wspiera wiele inicjatyw społecznych, m.in. WOŚP.

Wylicytowała nawet jeden dzień w roli prezydenta miasta Rybnika. Przyznaje jednak, że kariera polityczna to nie dla niej.

- Co jest dla mnie miarą sukcesu? Mieć wokół siebie dobrych ludzi. Za każdym moim sukcesem stoją konkretne, zaangażowane osoby. Z nimi łatwiej mogę realizować swoje marzenia - mówi Magdalena Moczała.

Program konferencji „Kobieta z ikrą”, 14 kwietnia Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna (szczegóły tutaj)

12.00 Otwarcie - Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera.
12.20 Panel psychologiczny: „Jak wychować dziewczynkę na wolnego człowieka?" - Anna Grzelka - psycholożka i psychoterapeutka.
13.00 Trening funkcjonalny z FitOlką - Aleksandra Trocińska - trenerka personalna i instruktorka.
13.15 Blok dyskusyjny: „Kobieta w drodze” - debata z udziałem inspirujących kobiet.

Julia Wójcik - rybniczanka, mama, lokalna patriotka, zastępczyni dyrektorki Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Rybniku, była Naczelniczka Wydziału Kultury, współorganizatorka wydarzeń kulturalnych w Rybniku.

Barbara Katychów - regionalna dyrektorka operacyjna w Purmo Group. Zarządza fabrykami w Rybniku i w Yangzhou, w Chinach. Rybniczanka, związana z Rybnikiem i firmą od ponad 25 lat. Trenerka, podróżniczka i żeglarka.

Judyta Mojżesz-Zimonczyk - od 15 lat łączy zamiłowanie do public relations i marketingu. Po ponad 12 latach pracy w biznesie została szefem projektu budowy pierwszej własnej siedziby dla Szkoły Społecznej Podstawowej oraz koordynatorem ds. komunikacji w Stowarzyszeniu Oświatowym „Rodzice-Dzieciom” prowadzącym tę szkołę.

14.00 Przerwa kawowa
14.30 Poszukiwanie wewnętrznej wolności z Natalią de Barbaro - psycholożką, trenerką umiejętności społecznych, autorką „Czułej przewodniczki” i „Przędzy”, prowadzącą autorskie warsztaty dla kobiet, autorką felietonów dla „Wysokich Obcasów” i „Charakterów”.

Jak odnajdywać to, co mi służy? Jak odnaleźć i praktykować lekkość w swojej codzienności? Jak odnajdywać radość w zwykłości? Jak na co dzień podróżować w głąb siebie? - odpowiedzi na te pytania poznamy w trakcie spotkania.

Prowadzące: Aleksandra Klich - dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Konstantego Prusa w Rybniku, dziennikarka i autorka kilku książek. Magdalena Moczała - rybniczanka i biznesmenka, która współprowadzi wiele projektów inwestycyjnych.

Integralną częścią konferencji będzie Strefa edukacji i rozwoju - ze stoiskami przedsiębiorstw społecznych z regionu, prezentujących swoje oferty dla dzieci i dorosłych. 

 

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Królowa garów w Rybniku
Królowa garów w Rybniku

Królowa garów w Rybniku

O kobietach, z kobietami, (nie tylko) dla kobiet
O kobietach, z kobietami, (nie tylko) dla kobiet

O kobietach, z kobietami, (nie tylko) dla kobiet

Dorota Warakomska w Rybniku: zmieniły mnie kobiety
Dorota Warakomska w Rybniku: zmieniły mnie kobiety

Dorota Warakomska w Rybniku: zmieniły mnie kobiety

„Kobieta z ikrą” - regionalna konferencja w Rybniku
„Kobieta z ikrą” - regionalna konferencja w Rybniku

„Kobieta z ikrą” - regionalna konferencja w Rybniku

do góry